Image
1.2.2013 0 Comments

Internetové požičovne filmov / Duel

navi-avatar res copy.jpg Žijeme v digitálnej dobe, keď sa čoraz viac obsahu distribuuje cez internet. Hoci je vo svete tento štýl distribúcie dlhodobo úspešný, u nás sa rozbieha postupne. Aj slovenský používateľ si však môže požičať digitálne verzie filmov - okrem služieb, ktoré ponúkajú poskytovatelia digitálnych televízií, existujú na slovenskom internete portály Voyo a Topfun.

O týchto portáloch sme v minulosti už písali, ale postupom času sa služby neustále zlepšovali. Najmä Voyo prešlo kompletnou zmenou dizajnu a značnou úpravou systému - služba teraz ponúka viac funkcií a je atraktívnejšia. V oboch prípadoch je však zrejmá snaha osloviť používateľov mobilných zariadení, a tak Voyo aj Topfun ponúkajú mobilné aplikácie. A je toho ešte viac.

Voyo - viac než internetová požičovňa

Služba Voyo je viac ako internetová požičovňa filmov. Keďže ju prevádzkuje televízia Markíza, súčasťou balíka funkcií je aj živé vysielanie tejto televízie a pridružených kanálov. No poďme pekne postupne. Stránka Voyo.sk vás privíta vynoveným dizajnom, kde dominuje ponuka 7-dňovej skúšobnej doby (pri objednaní cez SMS), ako aj výpis nových vlastností a prehľad vybraných filmov. Oproti pôvodnému dizajnu nový vzhľad jednoznačne chválime, je atraktívnejší a pútavejší.

voyo.jpg

Voyo ponúka dve základné služby - predplatné a prémiové tituly. Predplatné zahŕňa kompletný a neobmedzený prístup ku knižnici vybraných filmov (v čase prípravy článku pozostávala knižnica zo 662 titulov), k seriálom a reláciám televízie Markíza. Súčasťou tohto balíka je aj možnosť sledovať živé vysielanie televízie Markíza, Doma, Nova Sport, DajTo a Voyo. Všetky stanice sú dostupné v bežnej a HQ kvalite, o HD rozlíšení však nemôže byť ani v druhom prípade reč. Na bežné sledovanie televízie cez počítač je však kvalita na veľmi dobrej úrovni. Okrem týchto kanálov majú používatelia k dispozícii aj on-line kanály Voyo Cinema a Voyo Family, ktoré čerpajú programový obsah z filmov dostupných v databáze Voya. Predplatné je 5,99 EUR na mesiac a automaticky sa neobnovuje.

voyo1.jpg
Služba Voyo zmenila dizajn aj finančný model - nové Voyo je prehľadnejšie a za 5,99 EUR mesačne ponúka veľkú knižnicu filmov, prístup k živému vysielaniu a archív televízie Markíza

Prémiové tituly tvorí databáza 114 filmov, ktoré sú individuálne spoplatnené. Bez ohľadu na to, či máte predplatené služby alebo nie, za prémiové tituly vždy platíte. V podstate ide o nezávislé služby. Zaplatené predplatné vám v tomto prípade neposkytuje žiadne výhody a používatelia v oboch prípadoch platia rovnaký poplatok. Cena za zapožičanie filmu sa pohybuje od 0,95 EUR do 2,30 EUR, väčšina filmov stojí 2,30 EUR. Toľko Voyo v skratke.

Pozrime sa na technickú stránku služby. Voyo má výborne spracovaný stručný informačný dokument, ktorý obsahuje všetky potrebné informácie. V tejto súvislosti spomeňme, že pri predplatnom máte neobmedzený prístup k všetkému obsahu, v prípade prémiových filmov máte 48 hodín, aby ste si zapožičaný film pozreli. V tom čase môžete film aj viackrát spustiť. Platiť predplatné, ale aj za prémiové filmy možno pomocou SMS alebo kreditnou kartou.

Na pozeranie filmov, seriálov, živého vysielania - všetkého videoobsahu - je potrebný Adobe Flash plug-in. Video sa dá iba streamovať, súbory nemožno vopred stiahnuť do počítača. Prevádzkovatelia služby odporúčajú internet s prenosovou rýchlosťou minimálne 2 Mbit/s, pričom k dispozícii je aj testovacie video v SD a HD formáte. Veľa HD obsahu v ponuke služby nenájdete, v HD rozlíšení sme si však pozreli seriál Spartakus, ktorý bol dokonca v pôvodnom znení so slovenskými titulkami. Prevažná väčšina filmov a seriálov je však v SD rozlíšení a v slovenskom, resp. českom znení. Vo videu sa nedajú meniť zvukové stopy ani zapínať a vypínať titulky.

Voyo však expanduje aj mimo obrazovky počítača. K dispozícii je aplikácia pre zariadenia s iOS - tá je optimalizovaná na displej Retina iPadu aj na väčšiu obrazovku v prípade iPhonu 5. Treba však spomenúť, že pomocou tejto aplikácie môžete pristupovať iba k filmom, ktoré sú v ponuke predplatného - za predpokladu, že máte predplatné aktívne. V ponuke nájdete aj ďalšie relácie, ktoré sú prístupné v rámci predplatného. Živé vysielanie televíznych staníc si však prostredníctvom aplikácie nepozriete a rovnako nie sú podporované ani platené prémiové tituly. Aplikáciu ako celok však chválime, disponuje jednoduchým a prehľadným dizajnom a funguje bez problémov. Nechýba ani možnosť hľadania a spravovania obľúbených titulov. Kvalita streamu je v prípade aplikácie iOS dynamická a mení sa v závislosti od kvality internetového pripojenia.

voyo2.jpg
Filmy môžete pozerať aj na zariadeniach s iOS - aplikácia podporuje aj iPhone 5

Okrem aplikácie iOS je Voyo dostupné aj na televízoroch Panasonic Viera a Panasonic Smart Viera. Čoskoro by sa malo objaviť aj na televízoroch Samsung a LG a na Blu-ray prehrávačoch od Panasonicu. Na jedno predplatné možno k videoobsahu pristupovať až z troch zariadení - tieto zariadenia však môžete dynamicky spravovať, odoberať a pridávať nové podľa potreby. Hoci služba podľa oficiálnych informácií neumožňuje súbežné používanie na viacerých zariadeniach, nám sa počas testovania podarilo sledovať jeden film na PC a súbežne druhý na iPade.

Nové Voyo vcelku chválime. Ponúka bohatú databázu filmov a seriálov, pridanú hodnotu v podobe živého vysielania a ďalšie atraktívne tituly prostredníctvom služby prémiové tituly. Takisto sme ocenili aplikáciu iOS, hoci nám chýbala možnosť pozrieť si zapožičané prémiové filmy. Zmena dizajnu službe takisto pomohla, internetové stránky sú prehľadnejšie a možno rýchlejšie a pohodlnejšie triediť filmy. Spoplatnenie služby však môže byť pre niekoho negatívom - k prémiovým titulom nemáme pripomienky, ale je škoda, že sa filmy z ponuky predplatného nedajú zapožičať aj samostatne. Hoci 5,99 EUR nie je veľa, pravdepodobne málokto dokáže využiť službu naplno. V rámci služby sú však občas dostupné exkluzívne živé prenosy zo športových udalostí.

voyo_ios.png
QR kód - aplikácia iOS


Topfun - stále najväčšia internetová požičovňa

Topfun je najväčšia internetová požičovňa na Slovensku. Služba ponúka viac ako 1000 filmov a spolu so seriálmi a športovými záznamami má databáza takmer 1200 položiek. Podobne ako Voyo aj Topfun sa dočkal určitého zmodernizovania. V prvom rade zmenili prevádzkovatelia technológiu, ktorú používajú pri distribúcii videoobsahu. Zatiaľ čo pred rokom boli filmy dostupné v chránenom formáte wmv a súbory sa dali stiahnuť aj do počítača, Topfun momentálne využíva technológiu Microsoft Silverlight. Tá umožňuje bezproblémové streamovanie vrátane možnosti rýchlo sa navigovať v rámci filmu. Súbory teraz nemožno lokálne uložiť do počítača, reálne však na to nemá používateľ ani dôvod. Filmy sú v rozlíšení 720 × 576, v prípade HD titulov, ktorých je v ponuke zopár, je rozlíšenie 1920 × 1080. Pre filmy v SD rozlíšení odporúča prevádzkovateľ rýchlosť 3 Mb/s, v prípade HD filmov je odporúčaná rýchlosť dvojnásobná. Cena za požičanie filmu je najčastejšie v rozmedzí 1,77 až 2,32 EUR. Po zaplatení máte na pozriete filmu 24 hodín, teda polovičný čas v porovnaní s Voyom.

topfun.jpg

No oproti službe Voyo má Topfun jednu výhodu - všetky filmy sa dajú zapožičať samostatne. To však neznamená, že by používateľ nemal možnosť zaplatiť si výhodný mesačný paušál. Topfun ponúka dva balíčky, Topfun Nonstop a Topfun Start. Prvý balík vám každý mesiac ponúkne takmer 400 filmov, ktoré môžete počas 30 dní sledovať bez obmedzenia. Cena tohto balíka je 8 EUR. Topfun Start je menšia alternatíva - za cenu 2 EUR mesačne má používateľ k dispozícii 50 filmov. Keďže za jeden film zaplatíte približne 1,77 EUR, ide v oboch prípadoch o výhodnú ponuku. Okrem týchto balíčkov sa poskytujú aj balíky erotických filmov pre dospelých.

topfun1.jpg
Topfun takisto ide s dobou a ponúka aplikácie pre systémy iOS a Android

Topfun okrem filmov sprostredkuje aj živé vysielanie viacerých televíznych staníc, napr. Filmbox, Sport5 a Slovak Sport. Každá stanica je však spoplatnená samostatne a používateľ si kupuje predplatné na 30 dní. V súvislosti s platbami sa situácia nezmenila. Kredit môžete dobíjať pomocou SMS správy - za SMS-ku zaplatíte 2,60 EUR, ale kredit sa vám zvýši iba o 2 eurá. Druhá alternatíva je zaplatiť kreditnou kartou prostredníctvom platobnej brány GoPay. Sumy kreditu sa, žiaľ, udávajú iba v českých korunách, čo je pre lokálneho používateľa trochu nepohodlné.

Služba Topfun je dostupná cez internetový prehliadač počítača, ako aj prostredníctvom mobilnej aplikácie pre operačné systémy iOS a Android. Aplikáciu sme testovali vo verzii pre platformu iOS, a hoci svoj účel plní, neohúri vás svojím spracovaním. Voyo ponúka graficky lepšie spracovanú aplikáciu a rovnako hodnotíme aj dizajn internetových stránok. Aplikácia však filmy prehráva a to je podstatné. V tejto súvislosti ešte jedna technická poznámka. Filmy si nemôžete zapožičať zo zariadenia s iOS, na iPhone alebo iPade si tak pozriete iba tituly, za ktoré ste už predtým zaplatili. Okrem mobilnej aplikácie nájdete Topfun aj vo vybraných televízoroch značky Samsung, LG a Philips.

topfun_ios.png
QR kód - iOS aplikácia

topfun_android.png
QR kód - iOS aplikácia

Verdikt PC REVUE

Na Slovensku existujú dve hlavné internetové požičovne filmov. Služby Voyo a Topfun majú bohatú ponuku filmov - v prípade služby Voyo si však musíte zaplatiť mesačný paušál, aby ste získali prístup k prevažnej väčšine databázy. Zároveň máte aj prístup k archívu televízie Markíza. Topfun požičiava filmy samostatne, k dispozícii sú aj výhodnejšie balíky. Veľa filmov v HD rozlíšení v ponuke služieb nie je, aj keď zopár titulov sa nájde. Obe služby poskytujú aj aplikácie pre mobilné zariadenia. Voyo iba pre platformu iOS, Topfun pre iOS aj Android. Takisto sú obe služby dostupné vo vybraných televízoroch a Voyo budete čoskoro súčasťou Blu-ray prehrávačov.

Sledovať filmy môžeme aj cez iTunes

Služba iTunes už viac ako rok podporuje kupovanie a požičiavanie filmov aj na Slovensku. Za ten čas sa však takmer nič nezmenilo - skoro všetky filmy sú dostupné v anglickom znení a bez titulkov, prípadne s anglickými titulkami. So slovenským dabingom sú v ponuke iba niektoré rozprávky od Disneyho a slovenský film Lóve. Na druhej strane iTunes disponuje výbornou ponukou filmov v HD rozlíšení a bohatou databázou. Takisto mnohé nové filmové hity najskôr nájdete v ponuke iTunes a až po nejakom čase v ponuke služieb Voyo a Topfun (ak vôbec) - napr. film The Dark Knight Rises. Pripravte sa však na fakt, že iTunes je drahšia požičovňa a za zapožičanie filmu v SD rozlíšení zaplatíte zvyčajne 4 eurá, v prípade HD rozlíšenia ešte o euro viac. Filmové balíky alebo iné mesačné paušály zatiaľ iTunes neponúka. Filmy zapožičané cez iTunes môžete sledovať cez počítač, Mac, Apple TV a na zariadeniach s iOS.

itunes.PNG


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá