SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Internet všetkého môže prispieť k vytváraniu nových pracovných miest

Tlačové správy
0
V nasledujúcich desiatich rokoch má potenciál zvýšiť zisky firiem až o 14,4 bilióna dolárov - vyplýva to zo štúdie spoločnosti Cisco

Sme svedkami rýchleho nástupu nového trendu, ktorým je takzvaný internet všetkého. Ten predstavuje sieť, v ktorej sú navzájom prepojení nielen ľudia a počítače ale aj procesy, dáta a veci okolo nás ako sú stroje alebo autá a ďalšie objekty. Pokiaľ si firmy uvedomia tento trend a osvoja si ho, môžu jeho prostredníctvom zvyšovať svoju efektivitu, zlepšovať starostlivosť o zákazníkov alebo lepšie spolupracovať medzi sebou. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Cisco. Tretina z opýtaných manažérov a IT špecialistov podľa nej očakáva pozitívny dopad internetu všetkého na vytváranie nových pracovných miest a 47 percent opýtaných verí aj v pozitívny dopad na výšku miezd.

Výsledky štúdie, ktorej sa zúčastnilo 7 500 biznis a IT lídrov z 12 krajín celého sveta, poukazujú na to, že spoločnosti môžu vďaka prepojeniu medzi vecami, dátami, procesmi a ľuďmi fungovať efektívnejšie, vytvárať nové skúsenosti pre zákazníkov a generovať väčšie zisky, až do výšky 613 miliárd dolárov v roku 2013.

„Tento prieskum je dôkazom toho, že vstupujeme do ďalšej éry internetu, s potenciálnou konkurenčnou výhodou pre biznis, priemysel a regióny. Počas nasledujúcej dekády bude konkurencieschopnosť založená na tom, ako dobre dokážu spoločnosti pochopiť Internet všetkého a prispôsobiť sa mu - nielen z hľadiska ich technológií a biznisu, ale aj z hľadiska toho, ako sa spájajú so zákazníkmi a partnermi," povedal Michael Ganser, senior viceprezident spoločnosti Cisco pre strednú Európu.

Internet všetkého je sieťové prepojenie ľudí, procesov, dát a vecí a pridanej hodnoty, ktorá je daná pripojením „všetkého" do siete. Internet všetkého je kombinácia niekoľkých technologických trendov, ktoré menia biznis, vrátane Internetu vecí (Internet of Things), zvýšenej mobility, nástupu cloud computingu a čoraz dôležitejšieho významu Big Data.

Štúdia, ktorá je prvá svojho druhu, zistila, že Internet všetkého budú v roku 2013 využívať a profitovať z neho najmä odvetvia zásobovacieho reťazca (158,7 miliárd) a customer experience (145,2 miliardy dolárov). Respondenti sa vyjadrili, že zrýchlenie inovácií, uspokojovanie potrieb zákazníkov z hľadiska nových spôsobov interakcie a potreba automatizovať biznis procesy budú ďalšími dôvodmi využívania Internetu všetkého.

Štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 7 500 biznis lídrov z 12 krajín - ktoré sú zodpovedné za takmer 70 percent celosvetového hrubého domáceho produktu - pripravila spoločnosť Cisco Consulting Services Research & Economics Practice. Na návrhu dotazníka sa podieľala aj inštitúcia MIT Center for Digital Business.

Štúdia vychádza z prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Cisco začiatkom tohto roka. Výsledky prieskumu poukazujú na to, že spoločnosti na celom svete môžu v priebehu nasledujúcej dekády získať až 14,4 biliónov dolárov vhodným využitím Internetu všetkého na zlepšenie biznisu a zákazníckych služieb.

Ďalšie kľúčové poznatky zo štúdie:

Spoločnosti v Spojených štátoch, Číne a Nemecku by mali v roku 2013 najviac profitovať z Internetu všetkého. Z IoE však budú profitovať spoločnosti na celom svete. Očakáva sa, že 12 krajín, ktoré sa zúčastnili prieskumu a sú zodpovedné za 70 percent celkového hrubého domáceho produktu, získajú v roku 2013 z Internetu všetkého nasledujúcu hodnotu:

Miliardy (Očakávaná hodnota pre rok 2013)

  1. Spojené štáty $253,0
  2. Čína $76,9
  3. Nemecko $54,4
  4. Japonsko $41,0
  5. Austrália $35,6
  6. Francúzsko $32,2
  7. Kanada $30,2
  8. Veľká Británia $28,4
  9. India $18,2
  10. Brazília $17,3
  11. Rusko $17,0
  12. Mexiko $9,2

Aby spoločnosti získali z ekonomiky Internetu všetkého väčšiu hodnotu, mali by:

investovať do vysoko-kvalitných technológií, infraštruktúry a nástrojov,byť schopné integrovať nové technológie do existujúceho IT prostredia,efektívne manažovať informácie.

Aby spoločnosti maximalizovali hodnotu z Internetu všetkého, mali by sa zamerať na vlastnosti, z ktorých bude priemysel profitovať najviac:

Výrobné firmy: viacdimenzionálna analýza dát v reálnom čase; integrované riešenia pre video komunikáciu; vzdialené sledovanie fyzického majetku.Energetické firmy: integrácia dát zo senzorov; schopnosť lokalizovať expertov; prediktívne analýzy.Predajcovia: prediktívne analýzy a vizualizácia dát; BYOD a interakcia so zákazníkmi pomocou médií; mobilné platby a vzdialený monitoring zákazníkov.

Najväčší prínos Internetu všetkého by si mali v roku 2013 uvedomiť okrem priemyslu aj poskytovatelia služieb a výrobcovia. Avšak, technologické spoločnosti, telekomunikácie a finančné služby budú z IoE profitovať viac, ako firmy, ktoré menej využívajú IT.

Analýza ziskov, ktoré generuje Internet všetkého, zdôrazňuje, že veľkosť spoločnosti nie je indikátorom úspešnosti a ziskovosti. Úspech Internetu všetkého je založený na stratégii spoločnosti, nie na jej veľkosti alebo finančnej sile.

Biznis lídri na celom svete veria, že Internet všetkého pomôže zlepšiť bezpečnosť informácií. 50 percent respondentov povedalo, že IoE vylepší bezpečnosť, 26 percent v tomto smere neočakáva zmeny.

Viac informácií o internete všetkého a úplné znenie štúdie nájdete na: www.internetofeverything.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať