Image
28.3.2013 0 Comments

Internet čelil najväčšiemu útoku DDoS v dejinách

DDoS attack.jpg Minulý týždeň sa servery antispamovej organizácie Spamhaus so sídlom v Londýne a Ženeve stali obeťou rozsiahleho útoku DDoS, ktorého cieľom bolo vyradiť z prevádzky jej službu na blokovanie spamu. Spamhaus sa zameriava na pomoc poskytovateľom e-mailových služieb pri odfiltrovaní spamu a ďalšieho nežiaduceho obsahu.

Vedie preto niekoľko tzv. blocklistov - databáz serverov, o ktorých je známe, že sa využívajú na nekalé ciele. Nedávno vo svojom zozname zaregistroval aj holandský webhosting Cyberpunk, ktorý uvádza, že bude hostiť akýkoľvek obsah s výnimkou detskej pornografie a materiálov súvisiacich s terorizmom. Hovorca Cyberpunku Sven Olaf Kamphuis vyhlásil, že Spamhaus zneužíva svoje postavenie a nemal by rozhodovať o tom, „čo sa dá a nedá na internete". Masívny útok sa preto dáva do súvisu práve s touto kontroverznou hostingovou spoločnosťou.

Podľa vyjadrenia niektorých bezpečnostných expertov išlo o najväčší útok tohto druhu v dejinách internetu. V rovnakom duchu sa o ňom vyjadril aj šéf Spamhausu Steve Linford v rozhovore pre BBC. Útok trval s prestávkami týždeň a maximálny dátový tok dosiahol úroveň 300 Gb/s (na porovnanie, pri útokoch na veľké banky išlo zvyčajne o 50 Gb/s).

Spamhaus tvrdí, že za útokom stojí Cyberpunk v spolupráci so „zločineckými gangmi" z východnej Európy a Ruska. Podľa zistení bol vraj útok vedený z piatich štátov. Zameral sa na DNS servery organizácie, ktoré sú však decentralizované a ich sieť je rozsiahla, takže útokom napokon odolali. Pomoc im poskytlo aj niekoľko spoločností, medzi nimi aj Google so svojimi dátovými servermi.

Podľa odborníkov by takýto rozsiahly útok mohol mať vplyv aj na celý internet, pretože zaťažuje chrbticové linky. Mohol by ovplyvniť napr. populárne streamovacie služby, ako je Netflix, ale aj bankovníctvo a e-mailové systémy.

Zdroj: bbc.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá