Image
28.3.2013 0 Comments

Internet čelil najväčšiemu útoku DDoS v dejinách

DDoS attack.jpg Minulý týždeň sa servery antispamovej organizácie Spamhaus so sídlom v Londýne a Ženeve stali obeťou rozsiahleho útoku DDoS, ktorého cieľom bolo vyradiť z prevádzky jej službu na blokovanie spamu. Spamhaus sa zameriava na pomoc poskytovateľom e-mailových služieb pri odfiltrovaní spamu a ďalšieho nežiaduceho obsahu.

Vedie preto niekoľko tzv. blocklistov - databáz serverov, o ktorých je známe, že sa využívajú na nekalé ciele. Nedávno vo svojom zozname zaregistroval aj holandský webhosting Cyberpunk, ktorý uvádza, že bude hostiť akýkoľvek obsah s výnimkou detskej pornografie a materiálov súvisiacich s terorizmom. Hovorca Cyberpunku Sven Olaf Kamphuis vyhlásil, že Spamhaus zneužíva svoje postavenie a nemal by rozhodovať o tom, „čo sa dá a nedá na internete". Masívny útok sa preto dáva do súvisu práve s touto kontroverznou hostingovou spoločnosťou.

Podľa vyjadrenia niektorých bezpečnostných expertov išlo o najväčší útok tohto druhu v dejinách internetu. V rovnakom duchu sa o ňom vyjadril aj šéf Spamhausu Steve Linford v rozhovore pre BBC. Útok trval s prestávkami týždeň a maximálny dátový tok dosiahol úroveň 300 Gb/s (na porovnanie, pri útokoch na veľké banky išlo zvyčajne o 50 Gb/s).

Spamhaus tvrdí, že za útokom stojí Cyberpunk v spolupráci so „zločineckými gangmi" z východnej Európy a Ruska. Podľa zistení bol vraj útok vedený z piatich štátov. Zameral sa na DNS servery organizácie, ktoré sú však decentralizované a ich sieť je rozsiahla, takže útokom napokon odolali. Pomoc im poskytlo aj niekoľko spoločností, medzi nimi aj Google so svojimi dátovými servermi.

Podľa odborníkov by takýto rozsiahly útok mohol mať vplyv aj na celý internet, pretože zaťažuje chrbticové linky. Mohol by ovplyvniť napr. populárne streamovacie služby, ako je Netflix, ale aj bankovníctvo a e-mailové systémy.

Zdroj: bbc.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá