Image
28.3.2013 0 Comments

Internet čelil najväčšiemu útoku DDoS v dejinách

DDoS attack.jpg Minulý týždeň sa servery antispamovej organizácie Spamhaus so sídlom v Londýne a Ženeve stali obeťou rozsiahleho útoku DDoS, ktorého cieľom bolo vyradiť z prevádzky jej službu na blokovanie spamu. Spamhaus sa zameriava na pomoc poskytovateľom e-mailových služieb pri odfiltrovaní spamu a ďalšieho nežiaduceho obsahu.

Vedie preto niekoľko tzv. blocklistov - databáz serverov, o ktorých je známe, že sa využívajú na nekalé ciele. Nedávno vo svojom zozname zaregistroval aj holandský webhosting Cyberpunk, ktorý uvádza, že bude hostiť akýkoľvek obsah s výnimkou detskej pornografie a materiálov súvisiacich s terorizmom. Hovorca Cyberpunku Sven Olaf Kamphuis vyhlásil, že Spamhaus zneužíva svoje postavenie a nemal by rozhodovať o tom, „čo sa dá a nedá na internete". Masívny útok sa preto dáva do súvisu práve s touto kontroverznou hostingovou spoločnosťou.

Podľa vyjadrenia niektorých bezpečnostných expertov išlo o najväčší útok tohto druhu v dejinách internetu. V rovnakom duchu sa o ňom vyjadril aj šéf Spamhausu Steve Linford v rozhovore pre BBC. Útok trval s prestávkami týždeň a maximálny dátový tok dosiahol úroveň 300 Gb/s (na porovnanie, pri útokoch na veľké banky išlo zvyčajne o 50 Gb/s).

Spamhaus tvrdí, že za útokom stojí Cyberpunk v spolupráci so „zločineckými gangmi" z východnej Európy a Ruska. Podľa zistení bol vraj útok vedený z piatich štátov. Zameral sa na DNS servery organizácie, ktoré sú však decentralizované a ich sieť je rozsiahla, takže útokom napokon odolali. Pomoc im poskytlo aj niekoľko spoločností, medzi nimi aj Google so svojimi dátovými servermi.

Podľa odborníkov by takýto rozsiahly útok mohol mať vplyv aj na celý internet, pretože zaťažuje chrbticové linky. Mohol by ovplyvniť napr. populárne streamovacie služby, ako je Netflix, ale aj bankovníctvo a e-mailové systémy.

Zdroj: bbc.co.uk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá