Image
4.3.2014 0 Comments

Internet bankingy slovenských bánk ohrozuje nebezpečný malware, dokáže obísť aj dvojfaktorovú autorizáciu

nakupovanie_internet.JPG Slovenská banková asociácia vydala varovanie, v ktorom upozorňuje klientov slovenských bánk na novú formu útokov na internet banking. Ide o phishingový útok, ktorého cieľom je získať klientske heslá k bankovým účtom prostredníctvom ovládnutia počítača či smartfónu klienta. Podľa odborníkov na informačnú bezpečnosť je útok rafinovanejší ako väčšina predchádzajúcich, lebo škodlivý kód dokáže obísť aj dvojfaktorovú autorizáciu a ukradnúť prostriedky vykonaním transakcie neautorizovanej používateľom.

Škodlivý kód sa inštaluje do počítača obete pri prehliadaní internetu. Následne pri prístupe používateľa do internet bankingu mu podhodí webovú stránku, ktorá je takmer identická so stránkou jeho elektronického bankovníctva. Potom si útočníci pod zámienkou zvýšenia bezpečnosti vyžiadajú od klienta nainštalovanie mobilnej aplikácie a zadanie vlastného mobilného telefónneho čísla, ktoré je po potvrdení zrejme odoslané neznámemu príjemcovi.

Účelom aplikácie je zachytávať, resp. presmerovať SMS správy, ktoré klientovi zasiela banka. Tento postup páchateľovi neskoršie pravdepodobne umožní zneužiť autentifikačný mechanizmus na neoprávnené prihlásenie sa do internetbankingu v mene klienta a realizovanie neoprávnených transakcií.

V prípade identifikovania hrozby sa používateľom odporúča ukončiť používanie internet bankingu a v žiadnom prípade neinštalovať mobilnú aplikáciu, snažiť sa škodlivý kód detegovať a odstrániť ho pomocou niektorého antivírusového programu.

Na škodlivý kód, jeho prejavy a fungovanie upozornili aj Slovenská sporiteľňa , VÚB a ČSOB.

Zdroj: sbaonline.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá