Image
27.2.2013 0 Comments

Inteligentný telefón vo funkcii 3D skenera

3D skener je drahé zariadenie, ktorého cena sa momentálne pohybuje v tisíckach eur. S trochou šikovnosti však možno na tvorbu 3D modelov využiť aj inteligentný telefón. Okrem neho budete potrebovať aj ďalšie nástroje, ktorých celková hodnota je približne 230 EUR.

telefon_skener_262.png

S myšlienkou využitia telefónu vo funkcii 3D skenera prišiel vynálezca John Fehr, ktorý v minulosti prezentoval niekoľko svojich nápadov prostredníctvom webu kickstarter.com. Projekt 3D skenera v podobe telefónu vznikol v rámci súťaže Insert Coin, ktorú usporiadal portál Engadget.

telefon_skener_1.jpg

Podomácky zostrojený trojrozmerný skener pozostáva z viacerých častí. Základ tvorí iPhone s aplikáciou Mo3dLS. Nemenej dôležitý je laser a špeciálna otáčajúca sa podložka. Práve tá spôsobila pri navrhovaní projektu najväčšie problémy. Podľa Fehra bolo ťažké nájsť podložku, ktorá sa otáča dostatočne pomaly a pritom plynulo. Fehr pôvodne experimentoval so starým gramofónom, nakoniec si nechal podložku vyrobiť v Číne.

Proces skenovania je podrobne vysvetlený v priloženom videu. Telefón je počas práce položený na trojnožke, používateľ si pred skenovaním musí správne nakalibrovať aplikáciu. Dôležitá je najmä vzdialenosť a osvetlenie objektu. O zvyšok práce sa postará laser, ktorý vytvára svetelný obraz jednotlivých častí modelu - laser je z hľadiska umiestnenia statický, model sa však postupne otáča, pretože je položený na podložke. Telefón celú situáciu sníma a fotí, pričom získané fotografie sú následne spracované v aplikácii. Výsledkom je trojrozmerný model.

Aplikácia Mo3dLS by sa mala čoskoro objaviť v ponuke AppStoru, pracuje sa aj na verzii pre systém Android. Okrem tejto aplikácie môžete nájsť v obchode AppStore aj ďalšie utility - niektoré z nich vyžadujú dvojicu kamier. Dané aplikácie však neponúkajú takú všestrannosť ako Fehrov projekt.


Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá