Image
27.2.2013 0 Comments

Inteligentný telefón vo funkcii 3D skenera

3D skener je drahé zariadenie, ktorého cena sa momentálne pohybuje v tisíckach eur. S trochou šikovnosti však možno na tvorbu 3D modelov využiť aj inteligentný telefón. Okrem neho budete potrebovať aj ďalšie nástroje, ktorých celková hodnota je približne 230 EUR.

telefon_skener_262.png

S myšlienkou využitia telefónu vo funkcii 3D skenera prišiel vynálezca John Fehr, ktorý v minulosti prezentoval niekoľko svojich nápadov prostredníctvom webu kickstarter.com. Projekt 3D skenera v podobe telefónu vznikol v rámci súťaže Insert Coin, ktorú usporiadal portál Engadget.

telefon_skener_1.jpg

Podomácky zostrojený trojrozmerný skener pozostáva z viacerých častí. Základ tvorí iPhone s aplikáciou Mo3dLS. Nemenej dôležitý je laser a špeciálna otáčajúca sa podložka. Práve tá spôsobila pri navrhovaní projektu najväčšie problémy. Podľa Fehra bolo ťažké nájsť podložku, ktorá sa otáča dostatočne pomaly a pritom plynulo. Fehr pôvodne experimentoval so starým gramofónom, nakoniec si nechal podložku vyrobiť v Číne.

Proces skenovania je podrobne vysvetlený v priloženom videu. Telefón je počas práce položený na trojnožke, používateľ si pred skenovaním musí správne nakalibrovať aplikáciu. Dôležitá je najmä vzdialenosť a osvetlenie objektu. O zvyšok práce sa postará laser, ktorý vytvára svetelný obraz jednotlivých častí modelu - laser je z hľadiska umiestnenia statický, model sa však postupne otáča, pretože je položený na podložke. Telefón celú situáciu sníma a fotí, pričom získané fotografie sú následne spracované v aplikácii. Výsledkom je trojrozmerný model.

Aplikácia Mo3dLS by sa mala čoskoro objaviť v ponuke AppStoru, pracuje sa aj na verzii pre systém Android. Okrem tejto aplikácie môžete nájsť v obchode AppStore aj ďalšie utility - niektoré z nich vyžadujú dvojicu kamier. Dané aplikácie však neponúkajú takú všestrannosť ako Fehrov projekt.


Zdroj: mashable.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá