Image
27.2.2013 0 Comments

Inteligentný telefón vo funkcii 3D skenera

3D skener je drahé zariadenie, ktorého cena sa momentálne pohybuje v tisíckach eur. S trochou šikovnosti však možno na tvorbu 3D modelov využiť aj inteligentný telefón. Okrem neho budete potrebovať aj ďalšie nástroje, ktorých celková hodnota je približne 230 EUR.

telefon_skener_262.png

S myšlienkou využitia telefónu vo funkcii 3D skenera prišiel vynálezca John Fehr, ktorý v minulosti prezentoval niekoľko svojich nápadov prostredníctvom webu kickstarter.com. Projekt 3D skenera v podobe telefónu vznikol v rámci súťaže Insert Coin, ktorú usporiadal portál Engadget.

telefon_skener_1.jpg

Podomácky zostrojený trojrozmerný skener pozostáva z viacerých častí. Základ tvorí iPhone s aplikáciou Mo3dLS. Nemenej dôležitý je laser a špeciálna otáčajúca sa podložka. Práve tá spôsobila pri navrhovaní projektu najväčšie problémy. Podľa Fehra bolo ťažké nájsť podložku, ktorá sa otáča dostatočne pomaly a pritom plynulo. Fehr pôvodne experimentoval so starým gramofónom, nakoniec si nechal podložku vyrobiť v Číne.

Proces skenovania je podrobne vysvetlený v priloženom videu. Telefón je počas práce položený na trojnožke, používateľ si pred skenovaním musí správne nakalibrovať aplikáciu. Dôležitá je najmä vzdialenosť a osvetlenie objektu. O zvyšok práce sa postará laser, ktorý vytvára svetelný obraz jednotlivých častí modelu - laser je z hľadiska umiestnenia statický, model sa však postupne otáča, pretože je položený na podložke. Telefón celú situáciu sníma a fotí, pričom získané fotografie sú následne spracované v aplikácii. Výsledkom je trojrozmerný model.

Aplikácia Mo3dLS by sa mala čoskoro objaviť v ponuke AppStoru, pracuje sa aj na verzii pre systém Android. Okrem tejto aplikácie môžete nájsť v obchode AppStore aj ďalšie utility - niektoré z nich vyžadujú dvojicu kamier. Dané aplikácie však neponúkajú takú všestrannosť ako Fehrov projekt.


Zdroj: mashable.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Technológie 1

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

18.10.2016 00:22

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plát ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá