SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Inteligentný a pritom úplne pasívny dom

Archív NXT
0

Vjedno sychravé novembrové popoludnie sme sa vybrali do dedinky Kittsee za našimi hranicami, aby sme si na vlastnej koži vyskúšali inteligentný, ale pritom úplne pasívny dom. Ide o dom certifikovaný inštitútom pre pasívne domy vDarmstadte, realizovaný slovenským architektom aslovenskými spoločnosťami.

Dom na navrhnutý na trvalé bývanie 4 až 5-člennej rodiny asnaží sa ozachovanie prírodnej rovnováhy. Využíva totiž vmaximálnej miere zdroje prírody, najmä slnečné žiarenie. Počas našej návštevy bolo vonku iba pár stupňov nad nulou asvietilo slnko. Vnútri bolo príjemných 20 °C, ktoré dom „dosiahol“ pasívnym spôsobom. Pasívny dom je zároveň testovací dom, vktorom si môžete život na pár dní vyskúšať. Takéto testovacie bývanie si môžete zarezervovať na www.pasivnydom.info. Ak si chcete vskratke za 7 minút pozrieť, ako vznikne takýto pasívny apritom inteligentný dom, naskenujte si QR kód.


Ako veľmi je pasívny?

Dom je zakladaný na penovom skle prekrytom železobetónovou doskou. Prízemie zYtongu postavené za jeden deň má vzduchotesnú rovinu stropu, okien aj stien, dom je tak prakticky vjednom veľkom vzduchotesnom obale. Tu sa využil aj systém Isover Vario, ktorý chráni celý dom pred vlhkosťou. Tento krásny adostatočne presklený dom sdrevenými oknami strojsklom má vo svojej konštrukcii zabudovaných 19 termosenzorov na testovacie účely. Oteplo vdome sa stará rekuperačná jednotka súčinnosťou 80 %, ktorá nielen vzime ohrieva, ale vlete aj chladí. Keby teplota vdome klesla pod 20 °C (najmä vtuhých zimných mrazoch), odotemperovanie priestoru sa starajú infrafólie scelkovým výkonom 2 kW. Tieto dva hlavné prvky spolu smnožstvom ďalších sú napojené na kompletne inteligentný systém vsrdci tohto pasívneho domu.

EPD Kittsee 25022011 k.jpg

Na začiatku bol návrh snápadom vytvoriť pasívny apritom inteligentný dom, vktorom by mohli potenciálni zákazníci pokojne aj prespať

Ako je to s inteligenciou?

Rekuperačná jednotka, infrafólie, ale aj požiarne hlásiče, pohybové senzory či kompletný kamerový systém sú napojené na inteligentný systém domu, ktorý môžete ovládať odkiaľkoľvek. Každá jedna zásuvka vobjekte je programovateľná, takže ak idete napríklad spať či odchádzate na dovolenku, môžete vypnúť prakticky celý dom okrem chladničky či rekuperačnej jednotky amať tak takmer nulovú spotrebu energie. Všetky elektronické zariadenia, ktoré vrežime stand-by niečo spotrebujú, budú úplne vypnuté. Programovateľné zásuvky zároveň umožňujú fantázii dizajnéra doslova sa vyblázniť. Môžete na diaľku ovládať podsvietenie vobývačke, cez mobilnú aplikáciu sledovať aktuálne teploty či spotrebu vcelom dome, prípadne na diaľku vypnúť svetlo, ktoré ste ráno zabudli zapnuté vkúpeľni, keď ste si umývali zuby. Inteligentné prvky môžete ovládať hromadne – všetko je len na vašej fantázii. Nás najviac zaujal systém sautomatickým náklonom žalúzií podľa intenzity slnečného žiarenia aročného obdobia, ktorý udržuje vždy ideálnu teplotu vdome. Teplotu môžete navyše vkaždej izbe regulovať vďaka inteligentným spínačom na stene. Keby ste aj pri návrhu domu zabudli na niektorý zo spínačov, môžete siahnuť po bezdrôtových, ktoré sa doslova nalepia na stenu.

DSC_0025.JPG

Reálny výsledok – takto vyzerá certifikovaný pasívny dom vKittsee, ktorý zároveň ukrýva vsebe niekoľko technických „features“

Náš pocit?

Vpasívnom apritom inteligentnom dome sme strávili jedno dopoludnie anáš pocit je veľmi príjemný. Vďaka vzduchotesnému obalu apasívnej výmene vzduchu sa znižuje prašnosť vdome na minimum, teplota dosiahnutá pasívnym ohrevom domu je stále príjemná na všedné bývanie amožnosť ovládať prakticky ľubovoľné zariadenie zapojené vprogramovateľnej zásuvke zpohodlia gauča je návykové. Astačí vám na to mobil alebo tablet. Na pasívnom dome nás zaujali dve veci – celkové náklady na energie, ktoré sú za dvojposchodový rodinný dom pod 50 eur mesačne, ato, že záchod splachujete filtrovanou dažďovou vodou.

VBalent.jpgVladimír Balent

špecialista na nízkoenergetické apasívne domy spoločnosti Isover

Ako pasívny dom sa označuje dom sveľmi nízkou energetickou náročnosťou. Jeho srdcom je dômyselne riešené „riadené vetranie“, kvalitná tepelná izolácia stien do hrúbky až 40 cm, zlepšené zasklenie okien, ale aj optimálna, väčšinou južná orientácia domu s využitím slnečnej energie. Pasívny dom totiž definujú vnútorné hodnoty domu, technológie amateriály.

Na Slovensku je približne 100 takýchto stavieb, kým vČeskej republike ich je dvojnásobok aRakúšania prekročili hranicu 1000. Potenciál pasívnych stavieb unás je teda dostatočne veľký. Takéto bývanie je určené pre tých, ktorí chcú žiť komfortne azdravo.

Základom pasívnej stavby vKittsee je nadštandardná tepelná izolácia, dokonalá vzduchotesnosť a vzduchotechnika, ktorá sa stará o optimálnu vnútornú klímu. Vzduchotesnú rovinu na strope tvorí parotesná membrána Isover Vario, ktorá zabezpečuje ochranu pred vlhkosťou avznikom kondenzátu. Fasáda domu je zateplená izoláciou Isover s hrúbkou 300 mm. Na tomto dome sme vyskúšali, ako by mohlo fungovať zateplenie už zatepleného domu. Sledovali sme izolačné vlastnosti dvoch vrstiev izolácií apresvedčili sme sa, že to funguje výborne. Je to dobrá správa pre tých, ktorí nemajú adekvátne zateplený dom achceli by to zmeniť.

Rodinný pasívny dom v Kittsee pre 4 až 5-člennú rodinu je navrhnutý tak, aby zabezpečil jeho obyvateľom komfortný život. Plynulý tepelnoizolačný obal chráni konštrukciu pred prehrievaním ajpremŕzaním, výhodné sú aj jednoduchšie detaily – napríklad v styku obvodového muriva so základovou konštrukciou. Pri tejto stavbe tepelná izolácia plynulo prechádza zobvodových múrov nazákladovú dosku až po penosklo, na ktorom je dom založený.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať