Image
5.3.2014 0 Comments

Inteligentné verejné LED osvetlenie poslúži aj ako internetový hotspot

philips_ericsson_zero_site.jpg Spoločnosti Philips a Ericsson ponúkajú mestám nový koncept verejného osvetlenia Zero Site. Je založený na LED svietidlách a okrem úspornejšej spotreby prináša ešte jednu prednosť. Systém totiž obsahuje integrované základňové stanice pre mobilných operátorov.

Ustavičný nárast počtu mobilných zariadení pripájajúcich sa do internetu núti mobilných operátorov k novým návrhom ich sietí. Vysoké stožiare s pomerne veľkým rozptylom už prestávajú stačiť dnešným požiadavkám. Súčasný trend smeruje k zahusťovaniu sietí formou menších a početnejších prístupových bodov, ktoré poslúžia viacerým používateľom a umožnia prenášať väčšie objemy dát.

Otázkou je, kam ich umiestniť. Výrobcovia telekomunikačných zariadení, ako je aj Ericsson, experimentujú s rôznymi spôsobmi ich umiestnenia. Jedným z riešení sa ukazujú aj stĺpy verejného osvetlenia.

Philips v týchto dňoch ponúka mestám a obciam svoj systém inteligentného LED osvetlenia, ktorý vraj spotrebuje v porovnaní s tradičným pouličným osvetlením so sodíkovými výbojkami o 50 až 70 % menej energie. Navyše úspory sa môžu ešte zvýšiť investovaním do inteligentných ovládacích prvkov.

„Ak sa pridajú aj senzory, ktoré napríklad sledujú hustotu premávky, pričom pouličné osvetlenie reaguje na to, či je pohyb na ulici, môžu úspory stúpnuť až na 80 %," povedal CEO Philipsu Frans Van Houten.

Ako to teda bude vyzerať, ak Philips umožní vkladanie konektivity do svojho osvetľovacieho systému? O tejto možnosti začal Van Houten rokovať s generálnym riaditeľom Ericssonu Hansom Vestbergom pred rokom na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Prenosový systém Ericssonu Zero Site by bol umiestnený na chránenom mieste v hornej časti stĺpa verejného osvetlenia inteligentného systému Philips a k internetu by sa pripájal optickým alebo mikrovlnným pripojením. Podporované by boli technológie 3G, LTE a Wi-Fi. Zariadenia by boli inštalované na najexponovanejších miestach, napríklad pri autobusových zastávkach a pod.

Nový systém bol predstavený na MWC v Barcelone ako možný generátor príjmov pre mestá. Tie by totiž mohli prenajať tieto malé zariadenia mobilným operátorom, ktorí využívajú zariadenia Ericsson.

Finančné a environmentálne prínosy riešenia sú nesporné, no starosti by mohlo spôsobovať to, že do celej štruktúry budú integrované telekomunikačné zariadenia od jedného dodávateľa. Nepripútalo by to mestá a mobilných operátorov, ktorí v nich pôsobia, dlhodobo k používaniu riešení Philips a Ericsson?

Zdroj: gigaom.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá