Image
5.3.2014 0 Comments

Inteligentné verejné LED osvetlenie poslúži aj ako internetový hotspot

philips_ericsson_zero_site.jpg Spoločnosti Philips a Ericsson ponúkajú mestám nový koncept verejného osvetlenia Zero Site. Je založený na LED svietidlách a okrem úspornejšej spotreby prináša ešte jednu prednosť. Systém totiž obsahuje integrované základňové stanice pre mobilných operátorov.

Ustavičný nárast počtu mobilných zariadení pripájajúcich sa do internetu núti mobilných operátorov k novým návrhom ich sietí. Vysoké stožiare s pomerne veľkým rozptylom už prestávajú stačiť dnešným požiadavkám. Súčasný trend smeruje k zahusťovaniu sietí formou menších a početnejších prístupových bodov, ktoré poslúžia viacerým používateľom a umožnia prenášať väčšie objemy dát.

Otázkou je, kam ich umiestniť. Výrobcovia telekomunikačných zariadení, ako je aj Ericsson, experimentujú s rôznymi spôsobmi ich umiestnenia. Jedným z riešení sa ukazujú aj stĺpy verejného osvetlenia.

Philips v týchto dňoch ponúka mestám a obciam svoj systém inteligentného LED osvetlenia, ktorý vraj spotrebuje v porovnaní s tradičným pouličným osvetlením so sodíkovými výbojkami o 50 až 70 % menej energie. Navyše úspory sa môžu ešte zvýšiť investovaním do inteligentných ovládacích prvkov.

„Ak sa pridajú aj senzory, ktoré napríklad sledujú hustotu premávky, pričom pouličné osvetlenie reaguje na to, či je pohyb na ulici, môžu úspory stúpnuť až na 80 %," povedal CEO Philipsu Frans Van Houten.

Ako to teda bude vyzerať, ak Philips umožní vkladanie konektivity do svojho osvetľovacieho systému? O tejto možnosti začal Van Houten rokovať s generálnym riaditeľom Ericssonu Hansom Vestbergom pred rokom na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Prenosový systém Ericssonu Zero Site by bol umiestnený na chránenom mieste v hornej časti stĺpa verejného osvetlenia inteligentného systému Philips a k internetu by sa pripájal optickým alebo mikrovlnným pripojením. Podporované by boli technológie 3G, LTE a Wi-Fi. Zariadenia by boli inštalované na najexponovanejších miestach, napríklad pri autobusových zastávkach a pod.

Nový systém bol predstavený na MWC v Barcelone ako možný generátor príjmov pre mestá. Tie by totiž mohli prenajať tieto malé zariadenia mobilným operátorom, ktorí využívajú zariadenia Ericsson.

Finančné a environmentálne prínosy riešenia sú nesporné, no starosti by mohlo spôsobovať to, že do celej štruktúry budú integrované telekomunikačné zariadenia od jedného dodávateľa. Nepripútalo by to mestá a mobilných operátorov, ktorí v nich pôsobia, dlhodobo k používaniu riešení Philips a Ericsson?

Zdroj: gigaom.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá