Image
11.4.2014 0 Comments

Inteligentné náplasti môžu zaznamenávať životné funkcie a neskôr budú môcť aj liečiť

demo_John_Rogers.jpg Pred rokom sme vás informovali o inteligentnej „tetovačke", náplasti, ktorá bude schopná zhromažďovať údaje o krvnom obehu, činnosti mozgu a svalstva a navyše aj komunikovať so smartfónom v reálnom čase. Pripravuje ju startup MC10 z Cambridgea (Massachusetts, USA).

Na flexibilných elektronických náplastiach pracujú aj juhokórejskí vedci, ktorí ponúkli aj pohľad na to, ako budú tieto nositeľné zdravotnícke pomôcky budúcnosti vyzerať. Kožná náplasť bude tenšia ako list papiera a bude detegovať jemné chvenie, ale bude môcť aj na pokyn uvoľňovať liečivá obsiahnuté v nanočasticiach, pričom o tejto aktivite zostane aj záznam na možnosť neskoršej kontroly.

Táto technológia, ktorá je zatiaľ v štádiu vývoja, môže byť raz užitočná pre osoby trpiace napr. Parkinsonovou chorobou či inými poruchami pohybu.

„Tento systém predstavuje nový smer v zdravotnej starostlivosti, ktorý napokon umožní pokročilú diagnostiku a liečbu pomocou zariadení, ktoré možno nosiť ako dočasné detské tetovačky," povedal Dae-Hyeong Kim, odborný asistent chemického a biologického inžinierstva na Národnej univerzite v Soule, ktorý viedol práce na projekte.

Kórejskí vedci spolupracovali s výskumníkmi zo spomínanej spoločnosti MC10, ktorá sa snaží komercializovať takúto „pružnú elektroniku", pričom získala už investície z významných zdravotníckych zariadení a spolupracuje s partnermi z oblasti farmaceutického a lekárskeho priemyslu. Takéto pomôcky s monitorovacou vrstvou budú môcť zisťovať a ukladať signály, ako je triaška, dýchanie, srdcový tep či telesná teplota, aby lekári mohli skontrolovať údaje pacienta pri rôznych neuromuskulárnych a kardiovaskulárnych ochoreniach.

drug_patch.jpg

„Nová technológia by bola nenápadná a pre používateľa prakticky nepovšimnuteľná," povedal Roozbeh Ghaffar, spoluzakladateľ spoločnosti MC10.

Dáta sa zaznamenávajú do jednoduchého pamäťového systému, ktorý sa skladá z pamäťových buniek s hrúbkou len 30 nanometrov. V budúcnosti by sa údaje mohli sprístupniť prostredníctvom RFID tagu integrovaného do zariadenia, prípadne by sa mohli prenášať do smartfónu. V súčasnosti oblasť komunikácie ešte nie je doriešená.

Náplasť by mohla po vzdialenej aktivácii uvoľňovať do tela pacienta aj liečivá cez pokožku. Na to by boli potrebné vyhrievacie prvky, ktoré by zvýšili teplotu náplasti o niekoľko stupňov, aby sa uvoľnili liečivé látky obalené poréznymi kremennými nanočasticami.

Zatiaľ je prototyp zameraný na detekciu porúch hybnosti, no ďalšie verzie by mohli zaznamenávať napr. aj potenie, tepovú frekvenciu, okysličenie krvi a používať tieto hodnoty ako spúšťací mechanizmus pre rôzne terapie.

Práca nadväzuje na základný výskum Johna Rogersa z Illinoiskej univerzity, ktorý pred tromi rokmi predstavil myšlienku „epidermálnej elektroniky", ultratenkých, koži podobných polovodičových materiálov, ktoré by mohli monitorovať vitálne funkcie na koži pacienta.

Zdroj: technologyreview.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá