Image
11.4.2014 0 Comments

Inteligentné náplasti môžu zaznamenávať životné funkcie a neskôr budú môcť aj liečiť

demo_John_Rogers.jpg Pred rokom sme vás informovali o inteligentnej „tetovačke", náplasti, ktorá bude schopná zhromažďovať údaje o krvnom obehu, činnosti mozgu a svalstva a navyše aj komunikovať so smartfónom v reálnom čase. Pripravuje ju startup MC10 z Cambridgea (Massachusetts, USA).

Na flexibilných elektronických náplastiach pracujú aj juhokórejskí vedci, ktorí ponúkli aj pohľad na to, ako budú tieto nositeľné zdravotnícke pomôcky budúcnosti vyzerať. Kožná náplasť bude tenšia ako list papiera a bude detegovať jemné chvenie, ale bude môcť aj na pokyn uvoľňovať liečivá obsiahnuté v nanočasticiach, pričom o tejto aktivite zostane aj záznam na možnosť neskoršej kontroly.

Táto technológia, ktorá je zatiaľ v štádiu vývoja, môže byť raz užitočná pre osoby trpiace napr. Parkinsonovou chorobou či inými poruchami pohybu.

„Tento systém predstavuje nový smer v zdravotnej starostlivosti, ktorý napokon umožní pokročilú diagnostiku a liečbu pomocou zariadení, ktoré možno nosiť ako dočasné detské tetovačky," povedal Dae-Hyeong Kim, odborný asistent chemického a biologického inžinierstva na Národnej univerzite v Soule, ktorý viedol práce na projekte.

Kórejskí vedci spolupracovali s výskumníkmi zo spomínanej spoločnosti MC10, ktorá sa snaží komercializovať takúto „pružnú elektroniku", pričom získala už investície z významných zdravotníckych zariadení a spolupracuje s partnermi z oblasti farmaceutického a lekárskeho priemyslu. Takéto pomôcky s monitorovacou vrstvou budú môcť zisťovať a ukladať signály, ako je triaška, dýchanie, srdcový tep či telesná teplota, aby lekári mohli skontrolovať údaje pacienta pri rôznych neuromuskulárnych a kardiovaskulárnych ochoreniach.

drug_patch.jpg

„Nová technológia by bola nenápadná a pre používateľa prakticky nepovšimnuteľná," povedal Roozbeh Ghaffar, spoluzakladateľ spoločnosti MC10.

Dáta sa zaznamenávajú do jednoduchého pamäťového systému, ktorý sa skladá z pamäťových buniek s hrúbkou len 30 nanometrov. V budúcnosti by sa údaje mohli sprístupniť prostredníctvom RFID tagu integrovaného do zariadenia, prípadne by sa mohli prenášať do smartfónu. V súčasnosti oblasť komunikácie ešte nie je doriešená.

Náplasť by mohla po vzdialenej aktivácii uvoľňovať do tela pacienta aj liečivá cez pokožku. Na to by boli potrebné vyhrievacie prvky, ktoré by zvýšili teplotu náplasti o niekoľko stupňov, aby sa uvoľnili liečivé látky obalené poréznymi kremennými nanočasticami.

Zatiaľ je prototyp zameraný na detekciu porúch hybnosti, no ďalšie verzie by mohli zaznamenávať napr. aj potenie, tepovú frekvenciu, okysličenie krvi a používať tieto hodnoty ako spúšťací mechanizmus pre rôzne terapie.

Práca nadväzuje na základný výskum Johna Rogersa z Illinoiskej univerzity, ktorý pred tromi rokmi predstavil myšlienku „epidermálnej elektroniky", ultratenkých, koži podobných polovodičových materiálov, ktoré by mohli monitorovať vitálne funkcie na koži pacienta.

Zdroj: technologyreview.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá