Image
28.8.2012 0 Comments

Inteligentné autá majú zdieľať informácie medzi sebou

Vedci testujú systém na bezpečnostnú komunikáciu medzi vozidlami. Veria, že takýto systém by mohol výrazne znížiť počet dopravných nehôd. Aktuálne bolo spustené jeho testovanie v jednom z amerických miest.

6ac120fd0b4b143822d7f317faca5711_XL.jpg

Test technológie pre inteligentné autá, ako systém nazývajú vedci z Michiganskej univerzity, bude v okresnom meste Ann Arbor prebiehať počas jedného roka. Na jeho konci by sa v ideálnom prípade mala potvrdiť teória, podľa ktorej môže systém znížiť nehodovosť motorových vozidiel až o 80 %.Vedci nainštalovali komunikačné zariadenia asi do tritisíc vozidiel, okrem osobných automobilov aj do nákladných vozidiel a autobusov. Vozidlá vďaka tomu môžu zdieľať informácie o aktuálnej polohe, smere alebo rýchlosti, a to nielen medzi sebou, ale aj s jednotkami umiestnenými v semaforoch a iných signalizačných zariadeniach používaných na križovatkách, v zákrutách a na diaľniciach. Účel komunikačného systému je jediný: má vodiča upozorniť na potenciálne nebezpečné situácie, keď napríklad blízke vozidlo začne nečakane brzdiť, náhle prejde do iného pruhu a podobne. Varovanie sa pritom realizuje vizuálne aj akusticky.

traffic-lights.jpg

„Doprava zažije veľké zmeny," nebojí sa silných slov Jim Sayer, programový manažér a výskumný pracovník. Zároveň však upozorňuje, že jeho tím nie je jediný, kto sa zlepšením bezpečnosti vozidiel zaoberá. „Je tu veľa iných aplikácií zameraných na bezpečnosť a pohodlie, rovnako aj na mobilitu a udržateľnosť."

Jeden z hlavných hráčov v tejto oblasti je napríklad spoločnosť Google, ktorá dlhodobo venuje veľa energie a prostriedkov do vývoja samoriadiacich vozidiel. Podľa Anthonyho Levandowského, šéfa projektu, je cieľom Googlu dostať prvé takéto autá do bežnej prevádzky počas nasledujúcich desiatich rokov. Na tento účel už začala spoločnosť hľadať aj vhodných partnerov v americkom Detroite, ktorý je napriek veľkým ekonomickým problémom naďalej centrom automobilového priemyslu.

inteligent_car1.jpg

Podobný projekt ako v Googli sa realizuje aj v agentúre amerického ministerstva obrany DARPA (Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov). Okrem samoriadiacich vozidiel sa však vládna organizácia zaujíma aj o roboty, ktoré by v aute nahradili človeka.
Vedci z Michiganskej univerzity chcú okrem lepšej bezpečnosti dopravy docieliť aj zníženie emisií a dať impulz na vznik nových technológií. Celý projekt navyše môže byť aj akýmsi stimulom pre nepriaznivo sa vyvíjajúce automobilové odvetvie.

Zdroj: Computerworld.cz
Obrázky použité v článku sú ilustračné.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá