Image
28.8.2012 0 Comments

Inteligentné autá majú zdieľať informácie medzi sebou

Vedci testujú systém na bezpečnostnú komunikáciu medzi vozidlami. Veria, že takýto systém by mohol výrazne znížiť počet dopravných nehôd. Aktuálne bolo spustené jeho testovanie v jednom z amerických miest.

6ac120fd0b4b143822d7f317faca5711_XL.jpg

Test technológie pre inteligentné autá, ako systém nazývajú vedci z Michiganskej univerzity, bude v okresnom meste Ann Arbor prebiehať počas jedného roka. Na jeho konci by sa v ideálnom prípade mala potvrdiť teória, podľa ktorej môže systém znížiť nehodovosť motorových vozidiel až o 80 %.Vedci nainštalovali komunikačné zariadenia asi do tritisíc vozidiel, okrem osobných automobilov aj do nákladných vozidiel a autobusov. Vozidlá vďaka tomu môžu zdieľať informácie o aktuálnej polohe, smere alebo rýchlosti, a to nielen medzi sebou, ale aj s jednotkami umiestnenými v semaforoch a iných signalizačných zariadeniach používaných na križovatkách, v zákrutách a na diaľniciach. Účel komunikačného systému je jediný: má vodiča upozorniť na potenciálne nebezpečné situácie, keď napríklad blízke vozidlo začne nečakane brzdiť, náhle prejde do iného pruhu a podobne. Varovanie sa pritom realizuje vizuálne aj akusticky.

traffic-lights.jpg

„Doprava zažije veľké zmeny," nebojí sa silných slov Jim Sayer, programový manažér a výskumný pracovník. Zároveň však upozorňuje, že jeho tím nie je jediný, kto sa zlepšením bezpečnosti vozidiel zaoberá. „Je tu veľa iných aplikácií zameraných na bezpečnosť a pohodlie, rovnako aj na mobilitu a udržateľnosť."

Jeden z hlavných hráčov v tejto oblasti je napríklad spoločnosť Google, ktorá dlhodobo venuje veľa energie a prostriedkov do vývoja samoriadiacich vozidiel. Podľa Anthonyho Levandowského, šéfa projektu, je cieľom Googlu dostať prvé takéto autá do bežnej prevádzky počas nasledujúcich desiatich rokov. Na tento účel už začala spoločnosť hľadať aj vhodných partnerov v americkom Detroite, ktorý je napriek veľkým ekonomickým problémom naďalej centrom automobilového priemyslu.

inteligent_car1.jpg

Podobný projekt ako v Googli sa realizuje aj v agentúre amerického ministerstva obrany DARPA (Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov). Okrem samoriadiacich vozidiel sa však vládna organizácia zaujíma aj o roboty, ktoré by v aute nahradili človeka.
Vedci z Michiganskej univerzity chcú okrem lepšej bezpečnosti dopravy docieliť aj zníženie emisií a dať impulz na vznik nových technológií. Celý projekt navyše môže byť aj akýmsi stimulom pre nepriaznivo sa vyvíjajúce automobilové odvetvie.

Zdroj: Computerworld.cz
Obrázky použité v článku sú ilustračné.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá