Image
18.10.2016 1 Comments

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plátna. Nová čelenka iBand+ totiž sľubuje takzvané lucidné sny, ktoré podľa tvorcov umožnia „splniť akúkoľvek fantáziu a zážitky“.

Holandskí tvorcovia zariadenia rozbehli kampaň na Kickstarteri na financovanie jeho výroby. Cieľová suma bola 50 000 eur, no vyzbieralo sa už viac ako 412 000 eur. Svoj produkt opisujú ako „skutočne inteligentnú bluetoothovú EEG čelenku“, ktorá „sníma vaše mozgové vlny s presnosťou na laboratórnej úrovni“. Čelenka obsahuje „zvláštne senzory na sledovanie zdravia, ktoré merajú tepovú frekvenciu, telesnú teplotu a pohyby tela“. Zbierajú dáta počas celého spánkového cyklu a čelenka potom inteligentne nastavuje audiovizuálne signály, aby navodila lucidné sny.

Uskutočňuje sa to prostredníctvom kombinácie svetelných efektov na čelenke a zvukov prehrávaných cez reproduktory spárované s iBand+, čím sa „účinne dodávajú audiovizuálne podnety“.

Spánkový cyklus sa skladá z dvoch hlavných fáz – fáza REM je charakteristická rýchlymi pohybmi očí a práve počas nej dochádza k živému snívaniu. V tejto fáze pôsobí čelenka na používateľa a prehráva mu audiovizuálne vnemy. Počas druhej fázy NREM človek nesníva a môže byť ľahko prebudený.

iBand+ bude dostupný v troch farbách, dodávať sa k nemu bude aj aplikácia pre Android a iOS, ktorá bude po nainštalovaní do smartfónu zobrazovať kompletné štatistiky o kvalite vášho spánku, jeho trvaní a dĺžke snívania. Maloobchodná cena čelenky bude 279 eur, v súčasnosti si ju však možno predobjednať za 149 eur. Dodávky by sa mali začať v auguste 2017.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

1 Comments

  1. otras reakcia na: Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu
    20.10.2016 19:10
    nechapem co na tom ludia vidia. Ved prave taketo druhy snov neznasam, kedy napoli spim a potom ovladam sen. Potom to uz nema pre mna hodnotu, lebo sen manipulujem tak ako chcem, co je vzdy naprd.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá