Image
18.10.2016 2 Comments

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plátna. Nová čelenka iBand+ totiž sľubuje takzvané lucidné sny, ktoré podľa tvorcov umožnia „splniť akúkoľvek fantáziu a zážitky“.

Holandskí tvorcovia zariadenia rozbehli kampaň na Kickstarteri na financovanie jeho výroby. Cieľová suma bola 50 000 eur, no vyzbieralo sa už viac ako 412 000 eur. Svoj produkt opisujú ako „skutočne inteligentnú bluetoothovú EEG čelenku“, ktorá „sníma vaše mozgové vlny s presnosťou na laboratórnej úrovni“. Čelenka obsahuje „zvláštne senzory na sledovanie zdravia, ktoré merajú tepovú frekvenciu, telesnú teplotu a pohyby tela“. Zbierajú dáta počas celého spánkového cyklu a čelenka potom inteligentne nastavuje audiovizuálne signály, aby navodila lucidné sny.

Uskutočňuje sa to prostredníctvom kombinácie svetelných efektov na čelenke a zvukov prehrávaných cez reproduktory spárované s iBand+, čím sa „účinne dodávajú audiovizuálne podnety“.

Spánkový cyklus sa skladá z dvoch hlavných fáz – fáza REM je charakteristická rýchlymi pohybmi očí a práve počas nej dochádza k živému snívaniu. V tejto fáze pôsobí čelenka na používateľa a prehráva mu audiovizuálne vnemy. Počas druhej fázy NREM človek nesníva a môže byť ľahko prebudený.

iBand+ bude dostupný v troch farbách, dodávať sa k nemu bude aj aplikácia pre Android a iOS, ktorá bude po nainštalovaní do smartfónu zobrazovať kompletné štatistiky o kvalite vášho spánku, jeho trvaní a dĺžke snívania. Maloobchodná cena čelenky bude 279 eur, v súčasnosti si ju však možno predobjednať za 149 eur. Dodávky by sa mali začať v auguste 2017.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

2 Comments

 1. peto reakcia na: Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu
  24.10.2016 18:10
  aj to by bol super pokrok Nic priekopnicke sa v tejto oblasti nerobi ak dokazu kvalitne naskenovat mozgove vlny a vyhodnocovat rozne casti spanku bude casom mozne ti dat vediet ze spis..resp mozno pomocou toho vojst aj do OBE..brnkne ti to jemne ked ti mysel zaspat chce...zrejme bude moct casom mat neprestajne OBE ja sa tesim ak sa im to podari vyzbierali na to 10 nasobok co chceli tak chlapci makajte nech to k comusi sluzi
  Reagovať
 2. otras reakcia na: Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu
  20.10.2016 19:10
  nechapem co na tom ludia vidia. Ved prave taketo druhy snov neznasam, kedy napoli spim a potom ovladam sen. Potom to uz nema pre mna hodnotu, lebo sen manipulujem tak ako chcem, co je vzdy naprd.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá