Image
18.10.2016 2 Comments

Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu

Vo filme Inception z roku 2010 dostane hlavná postava zložitú úlohu implantovať spomienky do niečej mysle počas sna. A zdá sa, že zámerné vyvolávanie snov môže byť čoskoro realitou mimo filmového plátna. Nová čelenka iBand+ totiž sľubuje takzvané lucidné sny, ktoré podľa tvorcov umožnia „splniť akúkoľvek fantáziu a zážitky“.

Holandskí tvorcovia zariadenia rozbehli kampaň na Kickstarteri na financovanie jeho výroby. Cieľová suma bola 50 000 eur, no vyzbieralo sa už viac ako 412 000 eur. Svoj produkt opisujú ako „skutočne inteligentnú bluetoothovú EEG čelenku“, ktorá „sníma vaše mozgové vlny s presnosťou na laboratórnej úrovni“. Čelenka obsahuje „zvláštne senzory na sledovanie zdravia, ktoré merajú tepovú frekvenciu, telesnú teplotu a pohyby tela“. Zbierajú dáta počas celého spánkového cyklu a čelenka potom inteligentne nastavuje audiovizuálne signály, aby navodila lucidné sny.

Uskutočňuje sa to prostredníctvom kombinácie svetelných efektov na čelenke a zvukov prehrávaných cez reproduktory spárované s iBand+, čím sa „účinne dodávajú audiovizuálne podnety“.

Spánkový cyklus sa skladá z dvoch hlavných fáz – fáza REM je charakteristická rýchlymi pohybmi očí a práve počas nej dochádza k živému snívaniu. V tejto fáze pôsobí čelenka na používateľa a prehráva mu audiovizuálne vnemy. Počas druhej fázy NREM človek nesníva a môže byť ľahko prebudený.

iBand+ bude dostupný v troch farbách, dodávať sa k nemu bude aj aplikácia pre Android a iOS, ktorá bude po nainštalovaní do smartfónu zobrazovať kompletné štatistiky o kvalite vášho spánku, jeho trvaní a dĺžke snívania. Maloobchodná cena čelenky bude 279 eur, v súčasnosti si ju však možno predobjednať za 149 eur. Dodávky by sa mali začať v auguste 2017.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

2 Comments

 1. peto reakcia na: Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu
  24.10.2016 18:10
  aj to by bol super pokrok Nic priekopnicke sa v tejto oblasti nerobi ak dokazu kvalitne naskenovat mozgove vlny a vyhodnocovat rozne casti spanku bude casom mozne ti dat vediet ze spis..resp mozno pomocou toho vojst aj do OBE..brnkne ti to jemne ked ti mysel zaspat chce...zrejme bude moct casom mat neprestajne OBE ja sa tesim ak sa im to podari vyzbierali na to 10 nasobok co chceli tak chlapci makajte nech to k comusi sluzi
  Reagovať
 2. otras reakcia na: Inteligentná čelenka vám sprostredkuje sny podľa vlastného výberu
  20.10.2016 19:10
  nechapem co na tom ludia vidia. Ved prave taketo druhy snov neznasam, kedy napoli spim a potom ovladam sen. Potom to uz nema pre mna hodnotu, lebo sen manipulujem tak ako chcem, co je vzdy naprd.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá