Image
3.3.2014 0 Comments

Intel sťahuje Atom do tabletov a smartfónov. Na Merrifielde a Moorefielde pobeží 64 bitový Windows aj Android.

intel_atom.jpg Hoci Intel na Windows zatiaľ nezabudol, už nejaký čas skúma aj ostatné možnosti, predovšetkým tie mobilné. A tak nikoho neprekvapilo, keď spoločnosť na kongrese Mobile World Congress predstavila dva nové procesory Atom s kódovým označením Merrifield a Moorefield, ktoré by konečne mohli byť na trhu s mobilnými zariadeniami konkurencieschopné.

„V roku 2020 bude on-line 50 miliárd rôznych vecí pripojených k počítaču," poznamenala predsedníčka predstavenstva Intelu Renee Jamesová. A Intel zatiaľ stále silno zaostáva v oslovení tohto trhu za Qualcommom a Samsungom. Spoločnosť má v tejto oblasti rozhodne čo doháňať a svojim zákazníkom by mala rýchlo dokázať, že na to má.

Nové procesory majú dve veľké prednosti. Ich 64-bitová architektúra umožňuje väčší výkon a adresovanie väčšej pamäte a vďaka svojmu dizajnu šetrí batérie. Sú tiež navrhnuté tak, aby mohli pracovať aj na iných operačných systémoch než na starých dobrých Windows. Hermann Eul, vedúci divízie mobilov a komunikácie, tieto procesory nazval „kompletnými platformami, ktoré dokážu podporovať niekoľko operačných systémov a segmentov na trhu".

Podľa Intelu telefóny s aplikáciou XPRT pre Android vydržia 19 až 20 hodín plne nabité, ale testy simulujúce reálne využitie často bývajú celkom sporadické. Intel procesory predviedol aj na tabletoch s OS Windows v 32-bitovej aj 64-bitovej verzii, „len aby sme ukázali, že to môžeme urobiť," poznamenala tlačová hovorkyňa.

Otázkou však je, do akých zariadení sa procesory dostanú. Eul na akcii menoval niekoľko výrobcov, medzi ktorými bol napríklad ASUS, Dell, Lenovo či Samsung. Takisto sa zameral na zosmiešnenie Qualcommu, ktorého 64-bitový procesor ARM zatiaľ nie je dostupný a do konca roka ani nebude. „My dodávame, to je rozdiel," zdôraznil. To, nakoľko úspešne sa Intelu na mobilnom trhu podarí odhryznúť z podielu procesorov ARM, však ukáže až nie príliš vzdialená budúcnosť.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá