Image
3.3.2014 0 Comments

Intel sťahuje Atom do tabletov a smartfónov. Na Merrifielde a Moorefielde pobeží 64 bitový Windows aj Android.

intel_atom.jpg Hoci Intel na Windows zatiaľ nezabudol, už nejaký čas skúma aj ostatné možnosti, predovšetkým tie mobilné. A tak nikoho neprekvapilo, keď spoločnosť na kongrese Mobile World Congress predstavila dva nové procesory Atom s kódovým označením Merrifield a Moorefield, ktoré by konečne mohli byť na trhu s mobilnými zariadeniami konkurencieschopné.

„V roku 2020 bude on-line 50 miliárd rôznych vecí pripojených k počítaču," poznamenala predsedníčka predstavenstva Intelu Renee Jamesová. A Intel zatiaľ stále silno zaostáva v oslovení tohto trhu za Qualcommom a Samsungom. Spoločnosť má v tejto oblasti rozhodne čo doháňať a svojim zákazníkom by mala rýchlo dokázať, že na to má.

Nové procesory majú dve veľké prednosti. Ich 64-bitová architektúra umožňuje väčší výkon a adresovanie väčšej pamäte a vďaka svojmu dizajnu šetrí batérie. Sú tiež navrhnuté tak, aby mohli pracovať aj na iných operačných systémoch než na starých dobrých Windows. Hermann Eul, vedúci divízie mobilov a komunikácie, tieto procesory nazval „kompletnými platformami, ktoré dokážu podporovať niekoľko operačných systémov a segmentov na trhu".

Podľa Intelu telefóny s aplikáciou XPRT pre Android vydržia 19 až 20 hodín plne nabité, ale testy simulujúce reálne využitie často bývajú celkom sporadické. Intel procesory predviedol aj na tabletoch s OS Windows v 32-bitovej aj 64-bitovej verzii, „len aby sme ukázali, že to môžeme urobiť," poznamenala tlačová hovorkyňa.

Otázkou však je, do akých zariadení sa procesory dostanú. Eul na akcii menoval niekoľko výrobcov, medzi ktorými bol napríklad ASUS, Dell, Lenovo či Samsung. Takisto sa zameral na zosmiešnenie Qualcommu, ktorého 64-bitový procesor ARM zatiaľ nie je dostupný a do konca roka ani nebude. „My dodávame, to je rozdiel," zdôraznil. To, nakoľko úspešne sa Intelu na mobilnom trhu podarí odhryznúť z podielu procesorov ARM, však ukáže až nie príliš vzdialená budúcnosť.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá