Image
10.9.2015 0 Comments

Intel investuje 50 miliónov dolárov do rozvoja kvantových počítačov

Intel oznámil 10-ročnú spoluprácu s Delftskou technickou univerzitou a holandskou organizáciou pre aplikovaný výskum TNO s cieľom urýchliť rozvoj v oblasti kvantovej výpočtovej techniky. Na tento účel preinvestuje 50 miliónov USD a poskytne inžinierske zdroje a technickú podporu.

Kvantová výpočtová technika by mohla pomôcť v riešení zložitých problémov, ktoré sú v súčasnosti prakticky neprekonateľné, a to vrátane zložitých simulácií, ako sú rozsiahle finančné analýzy a efektívnejší vývoj liekov. Kvantová výpočtová technika je oblasť výskumu, ktorá je pre Intel zaujímavá, pretože má potenciál zvýšiť možnosti vysokovýkonných počítačov zajtrajška.

„Plnofunkčný kvantový počítač je minimálne 10 rokov vzdialený, ale praktický a teoretický výskum, ktorý dnes oznamujeme, je dôležitým míľnikom na ceste priblíženia ho realite," povedal Mike Mayberry, viceprezident Intelu a riaditeľ laboratórií Intel Labs.

Cieľom je rozšíriť poznatky univerzity v oblasti fyziky a diverzifikovať výskum v oblasti kvantovej výpočtovej techniky pomocou poznatkov z pokročilej výroby, elektroniky a architektúry.

„Zatiaľ čo doteraz bol hlavným cieľom výskumu kvantovej výpočtovej techniky vývoj qubitu, meranie, ovládanie a prepojenie viacerých qubitov si bude vyžadovať nízkoteplotnú elektroniku a to už je naša parketa. Naša spolupráca s QuTech preskúma prelomové objavy kvantovej výpočtovej techniky, ktoré by mohli mať vplyv na celý priemysel," povedal popredný vedec Lieven Vandersypen z QuTech.

Čo je kvantová výpočtová technika?

Kvantové počítače využívajú kvantové bity (qubity) na rozdiel od digitálnych počítačov, ktoré fungujú na báze tranzistorov a vyžadujú, aby dáta boli kódované do binárnych číslic (bitov). Tieto qubity dokážu existovať súbežne vo viacnásobných stavoch, čím ponúknu potenciál na výpočet veľkého počtu paralelných kalkulácií a tým kratší čas potrebný na výsledné riešenie.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Architektúra Ice Lake s podporou pre počítačové videnie a rozpoznávanie reči má dostať procesory Intelu do smartfónov

07.12.2016 00:19

Očakáva sa, že na konci roka 2018 Intel uvedie novú rodinu procesorov s kódovým označením Ice Lake. Bude to ďalšia významná architektúra od tohto výrobcu procesorov, nasledujúca po architektúre Skylak ...

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty 1

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá