Image
10.9.2015 0 Comments

Intel investuje 50 miliónov dolárov do rozvoja kvantových počítačov

Intel oznámil 10-ročnú spoluprácu s Delftskou technickou univerzitou a holandskou organizáciou pre aplikovaný výskum TNO s cieľom urýchliť rozvoj v oblasti kvantovej výpočtovej techniky. Na tento účel preinvestuje 50 miliónov USD a poskytne inžinierske zdroje a technickú podporu.

Kvantová výpočtová technika by mohla pomôcť v riešení zložitých problémov, ktoré sú v súčasnosti prakticky neprekonateľné, a to vrátane zložitých simulácií, ako sú rozsiahle finančné analýzy a efektívnejší vývoj liekov. Kvantová výpočtová technika je oblasť výskumu, ktorá je pre Intel zaujímavá, pretože má potenciál zvýšiť možnosti vysokovýkonných počítačov zajtrajška.

„Plnofunkčný kvantový počítač je minimálne 10 rokov vzdialený, ale praktický a teoretický výskum, ktorý dnes oznamujeme, je dôležitým míľnikom na ceste priblíženia ho realite," povedal Mike Mayberry, viceprezident Intelu a riaditeľ laboratórií Intel Labs.

Cieľom je rozšíriť poznatky univerzity v oblasti fyziky a diverzifikovať výskum v oblasti kvantovej výpočtovej techniky pomocou poznatkov z pokročilej výroby, elektroniky a architektúry.

„Zatiaľ čo doteraz bol hlavným cieľom výskumu kvantovej výpočtovej techniky vývoj qubitu, meranie, ovládanie a prepojenie viacerých qubitov si bude vyžadovať nízkoteplotnú elektroniku a to už je naša parketa. Naša spolupráca s QuTech preskúma prelomové objavy kvantovej výpočtovej techniky, ktoré by mohli mať vplyv na celý priemysel," povedal popredný vedec Lieven Vandersypen z QuTech.

Čo je kvantová výpočtová technika?

Kvantové počítače využívajú kvantové bity (qubity) na rozdiel od digitálnych počítačov, ktoré fungujú na báze tranzistorov a vyžadujú, aby dáta boli kódované do binárnych číslic (bitov). Tieto qubity dokážu existovať súbežne vo viacnásobných stavoch, čím ponúknu potenciál na výpočet veľkého počtu paralelných kalkulácií a tým kratší čas potrebný na výsledné riešenie.


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá