Image
9.6.2014 0 Comments

Intel chce z počítačov odstrániť všetky káble. Podarí sa mu preraziť s bezdrôtovými PC?

intel.jpg Výrobca chce z počítačov odstrániť všetky káble a drôty. Na tento účel vyvíja hneď niekoľko bezdrôtových technológií, ktoré by jeho sen mohli premeniť na realitu už o dva roky.

„Vývoj počítačov sa uberá skutočne bezdrôtovým smerom a Intel pracuje na technológiách, ktoré používateľa zbavia spleti napájacích káblov a káblov od displejov a periférnych zariadení," povedal prvý viceprezident Intelu Kirk Skaugen počas svojho vystúpenia na veľtrhu Computex.

Intel pripravuje technológie na bezdrôtové napájanie, dátové prenosy a prepojenie s dokovacími stanicami. Skaugen počas svojej reči jednotlivé oblasti podrobnejšie opísal a súčasne predstavil princíp, na ktorom budú nové technológie fungovať.

Spoločnosť verí, že sa prvé 100 % bezdrôtové počítače na trhu objavia už v roku 2016. Intel už pripravuje referenčný dizajn procesora Core s kódovým označením Skylake, ktorý umožní realizáciu všetkých opísaných bezdrôtových prenosov.

Pravdepodobnejšie najambicióznejšia časť projektu sú bezdrôtové technológie na prenos dátových signálov a prepojenie desktopu s obrazovkou. Intel na tento účel vytvoril technológiu WiGig, ktorá je vraj trikrát rýchlejšia ako posledný štandard Wi-Fi 802.11ac. Pomocou WiGig možno okrem displejov k desktopu bezdrôtovo pripojiť aj klávesnicu a myš.

Svoje uplatnenie WiGig nájde aj pri notebookoch alebo displejoch s vysokým rozlíšením. Podľa Skaugena má technológia potenciál úplne nahradiť štandardy HDMI a DisplayPort. Prvé bezdrôtové moduly vraj bude možné do počítačov integrovať počas budúceho roka. Napríklad Dell už WiGig používa vo svojej dokovacej stanici Wireless Dock D5000. Hlavný cieľ je však podľa Skaugena dostať moduly priamo do počítačov.

Intel sa intenzívne zaoberá aj bezdrôtovým napájaním. Plánuje, že tablety a notebooky sa budú dať jednoducho dobíjať ich položením hoci na stôl a iné povrchy. Sám Intel dohliada na vývoj novej bezdrôtovej špecifikácie, ktorá bude podporovať dodávku aj viac ako 20 wattov za použitia magnetickej rezonancie.

Skaugen pri názornej ukážke na Computexe použil notebook, ktorý možno bezdrôtovo dobíjať jednoduchým položením na stôl. Obrazovka zariadenia bola tým svetlejšia, čím bol notebook bližšie k stolu. Rovnakú technológiu potom Skaugen predviedol aj na notebooku Lenovo Yoga.

Vo svojom úsilí sa Intel spojil s organizáciou A4WP, ktorá definuje špecifikáciu bezdrôtového napájania založeného na magnetickej rezonancii. Novými členmi organizácie sa stali aj spoločnosti Fujitsu alebo už spomínaný Dell. Už dlhší čas sa na činnosti A4WP zúčastňujú aj Samsung a Qualcomm.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá