Image
9.6.2014 0 Comments

Intel chce z počítačov odstrániť všetky káble. Podarí sa mu preraziť s bezdrôtovými PC?

intel.jpg Výrobca chce z počítačov odstrániť všetky káble a drôty. Na tento účel vyvíja hneď niekoľko bezdrôtových technológií, ktoré by jeho sen mohli premeniť na realitu už o dva roky.

„Vývoj počítačov sa uberá skutočne bezdrôtovým smerom a Intel pracuje na technológiách, ktoré používateľa zbavia spleti napájacích káblov a káblov od displejov a periférnych zariadení," povedal prvý viceprezident Intelu Kirk Skaugen počas svojho vystúpenia na veľtrhu Computex.

Intel pripravuje technológie na bezdrôtové napájanie, dátové prenosy a prepojenie s dokovacími stanicami. Skaugen počas svojej reči jednotlivé oblasti podrobnejšie opísal a súčasne predstavil princíp, na ktorom budú nové technológie fungovať.

Spoločnosť verí, že sa prvé 100 % bezdrôtové počítače na trhu objavia už v roku 2016. Intel už pripravuje referenčný dizajn procesora Core s kódovým označením Skylake, ktorý umožní realizáciu všetkých opísaných bezdrôtových prenosov.

Pravdepodobnejšie najambicióznejšia časť projektu sú bezdrôtové technológie na prenos dátových signálov a prepojenie desktopu s obrazovkou. Intel na tento účel vytvoril technológiu WiGig, ktorá je vraj trikrát rýchlejšia ako posledný štandard Wi-Fi 802.11ac. Pomocou WiGig možno okrem displejov k desktopu bezdrôtovo pripojiť aj klávesnicu a myš.

Svoje uplatnenie WiGig nájde aj pri notebookoch alebo displejoch s vysokým rozlíšením. Podľa Skaugena má technológia potenciál úplne nahradiť štandardy HDMI a DisplayPort. Prvé bezdrôtové moduly vraj bude možné do počítačov integrovať počas budúceho roka. Napríklad Dell už WiGig používa vo svojej dokovacej stanici Wireless Dock D5000. Hlavný cieľ je však podľa Skaugena dostať moduly priamo do počítačov.

Intel sa intenzívne zaoberá aj bezdrôtovým napájaním. Plánuje, že tablety a notebooky sa budú dať jednoducho dobíjať ich položením hoci na stôl a iné povrchy. Sám Intel dohliada na vývoj novej bezdrôtovej špecifikácie, ktorá bude podporovať dodávku aj viac ako 20 wattov za použitia magnetickej rezonancie.

Skaugen pri názornej ukážke na Computexe použil notebook, ktorý možno bezdrôtovo dobíjať jednoduchým položením na stôl. Obrazovka zariadenia bola tým svetlejšia, čím bol notebook bližšie k stolu. Rovnakú technológiu potom Skaugen predviedol aj na notebooku Lenovo Yoga.

Vo svojom úsilí sa Intel spojil s organizáciou A4WP, ktorá definuje špecifikáciu bezdrôtového napájania založeného na magnetickej rezonancii. Novými členmi organizácie sa stali aj spoločnosti Fujitsu alebo už spomínaný Dell. Už dlhší čas sa na činnosti A4WP zúčastňujú aj Samsung a Qualcomm.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá