Image
9.6.2014 0 Comments

Intel chce z počítačov odstrániť všetky káble. Podarí sa mu preraziť s bezdrôtovými PC?

intel.jpg Výrobca chce z počítačov odstrániť všetky káble a drôty. Na tento účel vyvíja hneď niekoľko bezdrôtových technológií, ktoré by jeho sen mohli premeniť na realitu už o dva roky.

„Vývoj počítačov sa uberá skutočne bezdrôtovým smerom a Intel pracuje na technológiách, ktoré používateľa zbavia spleti napájacích káblov a káblov od displejov a periférnych zariadení," povedal prvý viceprezident Intelu Kirk Skaugen počas svojho vystúpenia na veľtrhu Computex.

Intel pripravuje technológie na bezdrôtové napájanie, dátové prenosy a prepojenie s dokovacími stanicami. Skaugen počas svojej reči jednotlivé oblasti podrobnejšie opísal a súčasne predstavil princíp, na ktorom budú nové technológie fungovať.

Spoločnosť verí, že sa prvé 100 % bezdrôtové počítače na trhu objavia už v roku 2016. Intel už pripravuje referenčný dizajn procesora Core s kódovým označením Skylake, ktorý umožní realizáciu všetkých opísaných bezdrôtových prenosov.

Pravdepodobnejšie najambicióznejšia časť projektu sú bezdrôtové technológie na prenos dátových signálov a prepojenie desktopu s obrazovkou. Intel na tento účel vytvoril technológiu WiGig, ktorá je vraj trikrát rýchlejšia ako posledný štandard Wi-Fi 802.11ac. Pomocou WiGig možno okrem displejov k desktopu bezdrôtovo pripojiť aj klávesnicu a myš.

Svoje uplatnenie WiGig nájde aj pri notebookoch alebo displejoch s vysokým rozlíšením. Podľa Skaugena má technológia potenciál úplne nahradiť štandardy HDMI a DisplayPort. Prvé bezdrôtové moduly vraj bude možné do počítačov integrovať počas budúceho roka. Napríklad Dell už WiGig používa vo svojej dokovacej stanici Wireless Dock D5000. Hlavný cieľ je však podľa Skaugena dostať moduly priamo do počítačov.

Intel sa intenzívne zaoberá aj bezdrôtovým napájaním. Plánuje, že tablety a notebooky sa budú dať jednoducho dobíjať ich položením hoci na stôl a iné povrchy. Sám Intel dohliada na vývoj novej bezdrôtovej špecifikácie, ktorá bude podporovať dodávku aj viac ako 20 wattov za použitia magnetickej rezonancie.

Skaugen pri názornej ukážke na Computexe použil notebook, ktorý možno bezdrôtovo dobíjať jednoduchým položením na stôl. Obrazovka zariadenia bola tým svetlejšia, čím bol notebook bližšie k stolu. Rovnakú technológiu potom Skaugen predviedol aj na notebooku Lenovo Yoga.

Vo svojom úsilí sa Intel spojil s organizáciou A4WP, ktorá definuje špecifikáciu bezdrôtového napájania založeného na magnetickej rezonancii. Novými členmi organizácie sa stali aj spoločnosti Fujitsu alebo už spomínaný Dell. Už dlhší čas sa na činnosti A4WP zúčastňujú aj Samsung a Qualcomm.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá