Image
22.1.2014 0 Comments

Intel chce platiť za použitie procesorov Atom v tabletoch

intel_atom.jpg Spoločnosť Intel má na tento rok ambiciózny plán - dostať svoje procesory Atom do 40 miliónov tabletov, čo by mal byť štvornásobok oproti roku 2013. A má už aj vymyslený postup, ako to dosiahnuť - chce totiž platiť výrobcom tabletov, aby jej procesory používali namiesto čipov od konkurenčného ARM-u.

Ide o osvedčený spôsob propagácie, ktorý si firma ako Intel môže dovoliť a ktorý jej pomôže výrazne zvýšiť podiel na trhu tak, ako sa to nepodarilo prirodzeným dopytom. Nová tabletová platforma Intelu Bay Trail s 22 nm procesormi Atom radu Z3700 totiž podobne ako predchádzajúce procesory Clover Trail zostáva na okraji záujmu výrobcov (dôvody pozri ďalej), ale súčasne Intel potrebuje za každú cenu do tabletov preraziť, a tak jeho plán dáva pomerne jasný zmysel. V dohľadnom čase by sa tak na trhu malo objaviť výrazne viac tabletov s procesormi Atom, a to vrátane modelov od veľkých hráčov, ktorí, samozrejme, s ohľadom na konkurencieschopnosť hľadajú spôsob, ako redukovať výrobné náklady.

Intel môže do boja o tablety investovať nemalé prostriedky

Dean McCarron, vedúci analytik spoločnosti Mercury Research, rozhodnutie Intelu komentuje slovami, že ide o investíciu, ktorá mu síce neprinesie v prvej fáze vytúžené zisky (ktoré by sa však nedostavili ani bez nej), ale zvýši mu podiel na trhu. Sám CEO Intelu Brian Krzanich počas konferenčného hovoru k posledným kvartálnym výsledkom označil stratégiu podpory tabletov zo „kontraobratovú", ale vzhľadom na to, že mu plynú zatiaľ stále veľké zisky z procesorov pre notebooky, PC a servery, môže si Intel takú investíciu ľahko dovoliť.

V oblasti PC má Intel svoju pozíciu už pomerne istú a konkurencia zo strany AMD je už dlhší čas slabá. Ostatne ani procesory Llano od AMD nesplnili očakávania, aké do nich vkladali, a nepomohli firme výraznejšie posilniť pozíciu na trhu.

Záujem sa však rýchlo presúva do mobilnej sféry, kde pôsobí niekoľko silných hráčov využívajúcich architektúru ARM, ako Samsung, Apple, nVidia, Qualcomm či Rockchip, a Intel je medzi nimi skôr v pozícii priekopníka, než by bol lídrom. Z dlhodobého hľadiska sa to však môže ukázať ako značný problém, pretože v budúcnosti sa bude možné čoraz menej spoliehať na skôr populárny recept spojenia hardvéru od Intelu s Windows od Microsoftu.

Prečo nie je platforma Bay Trail úspešná?

Intel pri návrhu platformy Bay Trail počítal skôr s vyšším segmentom trhu a predpokladal, že by sa mohla používať hlavne v drahších tabletoch s Windows 8. Záujem o tieto modely sa však ukázal slabý, naopak, príležitosti v oblasti lacnejších modelov tabletov s Androidom sú značné. Ale tu Intel zatiaľ nemá veľmi čo ponúknuť, aspoň dovtedy, než uvedie nové procesory Atom s kódovými názvami Broxton a Sofia, čo sa však má stať až v budúcom roku.

Analytici takisto hovoria, že platforma Bay Trail má síce dobrý výkon aj škálovateľnosť (ponúka totiž tak štvorjadrové, ako i dvojjadrové procesory), nemá však integrovanú takú funkcionalitu ako iné tabletové čipy SoC. To výrobcom tabletov zvyšuje náklady a musia dokúpiť ďalšie komponenty, ako napríklad komunikačné čipy, a vytvárať aj komplikovanejšie základné dosky. A to zvyšuje ich celkové náklady odhadom zhruba o 20 dolárov na jeden tablet.

Práve na pokrytie týchto dodatočných nákladov sa chce Intel zamerať. Nechce teda znižovať cenu základu platformy Bay Trail, ale primárne pokryť výrobcom investície, ktoré musia urobiť navyše, keď sa rozhodnú pre jeho čipy. A ďalej im chce uhradiť aj náklady na vývoj spojený so zmenou architektúry z ARM-u na Intel. Je len otázkou, či to výrobcom bude stačiť, pretože im Intel viac-menej nedáva žiadny dôvod pokračovať v stratégii použitia čipov ARM.

Budúce Atómy majú byť konkurencieschopnejšie

Opísaný „program" Intelu na zvyšovanie podielu v tabletoch by mal platiť po celý tento rok, resp. dovtedy, než sa objavia spomínané procesory Atom s kódovými názvami Broxton a Sofia. Tie majú priniesť vyššiu integráciu komponentov ako Bay Trail a napríklad Sofia má byť k dispozícii v dvoch verziách - s integrovanou podporou 3G sietí a potom s podporou 3G a LTE. Novinkou je aj to, že čipy Sofia by sa nemali vyrábať vo vlastných továrňach Intelu, ale v rámci kontraktu s firmou TSMC. Cieľom tohto outsourcingu má byť urýchlenie a zlacnenie výroby.

Analytici sa zhodujú, že Intel by s predstavenou stratégiou mohol svoj ​​cieľ 40 miliónov tabletov s Atomami tento rok dosiahnuť, aj keď sa objavujú aj skeptické hlasy, podľa ktorých nie je plán pre výrobcov dostatočne motivujúci. Patrick Moorhead, vedúci analytik Moor Insights and Strategy, hovorí, že je pravdepodobné, že Intel svojou ponukou pritiahne takých hráčov, ako sú Samsung, HP či Dell, ale aj niektorých výrobcov lacných čínskych tabletov, ktoré sa produkujú vo veľkom množstve, a tak dosiahnutie čísla 40 miliónov by nemal byť priveľký problém.

Vzhľadom na to, že trh s tabletmi má tento rok zažiť opäť dvojciferný rast a veľa výrobcov bude inovovať svoje modelové rady, nemožno vylúčiť, že niektorí z nich sa pre platformu Intelu za nových podmienok rozhodnú a po uvedení jej ďalšej generácie v budúcom roku pri nej potom už zostanú. Napriek tomu pozícia ARM-u zostane aj bez podobných „podporných programov" silná a nemožno predpokladať, že by ju snahy Intelu mali vážnejšie ohroziť.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá