Image
27.11.2015 0 Comments

Intel chce opäť začať dodržiavať Moorov zákon

Moorov zákon je empirické pozorovanie, ktoré vo svojom dôsledku vedie k rýchlejším, lacnejším a menším počítačom. Podľa jeho znenia sa hustota tranzistorov umiestnených v uzavretom okruhu pri zachovaní rovnakej ceny každé dva roky zdvojnásobí.

Intel tento koncept dodržiaval po celé desaťročia. Až donedávna spoločnosť vydávala nové čipy každé dva roky. Vyrábanie menších a menších čipov však bolo stále náročnejšie a nákladnejšie. Manažér technológií Intelu Bill Holt uznal, že firma v minulých rokoch nedokázala s Moorovým zákonom držať krok. Technologické pokroky sa spomalili a úspory sa z toho dôvodu prepadli.

Spoločnosť sa však chystá zákon opäť začať dodržiavať. „Hoci v poslednom čase je to ťažšie, ako sme čakali, nemyslíme si, že v dlhom období bude rozdiel medzi tým, čo sme dokázali v minulosti, a tým, čo očakávame od budúcnosti," tvrdí Holt.

Intel očakáva zlepšenie výkonov čipov a zníženie nákladov vďaka novým desaťnanometrovým a sedemnanometrovým procesorom. Prvé tieto čipy s označením Cannonlake spoločnosť vydá v roku 2017.

Naďalej dodržiavať Moorov zákon bude podľa expertov čoraz drahšie. V roku 2011 Intel rozhodol, že v nasledujúcich desiatich rokoch utratia za vývoj a výrobu nových technológií až 104 miliárd dolárov. Tento odhad však v tomto roku narástol až na 270 miliárd dolárov.

Holt verí, že výrobné kapacity Intelu zaručia výhodu nad jeho konkurentmi a investície sa tak spoločnosti vrátia. Vo vývoji je navyše množstvo technológií, ktoré by mohli zdokonaliť výrobu počítačov a čipov.

Budúce zariadenia Intelu môžu napríklad obsahovať čipy, ktoré budú vyrobené z gália nitridu, čo je oproti kremíku rýchlejší a efektívnejší materiál. Vo výskume sú takisto nanovlákna a nové formy počítačovej pamäte ako RRAM, ktoré by mohli výrobu čipov posunúť dopredu.


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá