Image
27.11.2015 0 Comments

Intel chce opäť začať dodržiavať Moorov zákon

Moorov zákon je empirické pozorovanie, ktoré vo svojom dôsledku vedie k rýchlejším, lacnejším a menším počítačom. Podľa jeho znenia sa hustota tranzistorov umiestnených v uzavretom okruhu pri zachovaní rovnakej ceny každé dva roky zdvojnásobí.

Intel tento koncept dodržiaval po celé desaťročia. Až donedávna spoločnosť vydávala nové čipy každé dva roky. Vyrábanie menších a menších čipov však bolo stále náročnejšie a nákladnejšie. Manažér technológií Intelu Bill Holt uznal, že firma v minulých rokoch nedokázala s Moorovým zákonom držať krok. Technologické pokroky sa spomalili a úspory sa z toho dôvodu prepadli.

Spoločnosť sa však chystá zákon opäť začať dodržiavať. „Hoci v poslednom čase je to ťažšie, ako sme čakali, nemyslíme si, že v dlhom období bude rozdiel medzi tým, čo sme dokázali v minulosti, a tým, čo očakávame od budúcnosti," tvrdí Holt.

Intel očakáva zlepšenie výkonov čipov a zníženie nákladov vďaka novým desaťnanometrovým a sedemnanometrovým procesorom. Prvé tieto čipy s označením Cannonlake spoločnosť vydá v roku 2017.

Naďalej dodržiavať Moorov zákon bude podľa expertov čoraz drahšie. V roku 2011 Intel rozhodol, že v nasledujúcich desiatich rokoch utratia za vývoj a výrobu nových technológií až 104 miliárd dolárov. Tento odhad však v tomto roku narástol až na 270 miliárd dolárov.

Holt verí, že výrobné kapacity Intelu zaručia výhodu nad jeho konkurentmi a investície sa tak spoločnosti vrátia. Vo vývoji je navyše množstvo technológií, ktoré by mohli zdokonaliť výrobu počítačov a čipov.

Budúce zariadenia Intelu môžu napríklad obsahovať čipy, ktoré budú vyrobené z gália nitridu, čo je oproti kremíku rýchlejší a efektívnejší materiál. Vo výskume sú takisto nanovlákna a nové formy počítačovej pamäte ako RRAM, ktoré by mohli výrobu čipov posunúť dopredu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá