Image
27.11.2015 0 Comments

Intel chce opäť začať dodržiavať Moorov zákon

Moorov zákon je empirické pozorovanie, ktoré vo svojom dôsledku vedie k rýchlejším, lacnejším a menším počítačom. Podľa jeho znenia sa hustota tranzistorov umiestnených v uzavretom okruhu pri zachovaní rovnakej ceny každé dva roky zdvojnásobí.

Intel tento koncept dodržiaval po celé desaťročia. Až donedávna spoločnosť vydávala nové čipy každé dva roky. Vyrábanie menších a menších čipov však bolo stále náročnejšie a nákladnejšie. Manažér technológií Intelu Bill Holt uznal, že firma v minulých rokoch nedokázala s Moorovým zákonom držať krok. Technologické pokroky sa spomalili a úspory sa z toho dôvodu prepadli.

Spoločnosť sa však chystá zákon opäť začať dodržiavať. „Hoci v poslednom čase je to ťažšie, ako sme čakali, nemyslíme si, že v dlhom období bude rozdiel medzi tým, čo sme dokázali v minulosti, a tým, čo očakávame od budúcnosti," tvrdí Holt.

Intel očakáva zlepšenie výkonov čipov a zníženie nákladov vďaka novým desaťnanometrovým a sedemnanometrovým procesorom. Prvé tieto čipy s označením Cannonlake spoločnosť vydá v roku 2017.

Naďalej dodržiavať Moorov zákon bude podľa expertov čoraz drahšie. V roku 2011 Intel rozhodol, že v nasledujúcich desiatich rokoch utratia za vývoj a výrobu nových technológií až 104 miliárd dolárov. Tento odhad však v tomto roku narástol až na 270 miliárd dolárov.

Holt verí, že výrobné kapacity Intelu zaručia výhodu nad jeho konkurentmi a investície sa tak spoločnosti vrátia. Vo vývoji je navyše množstvo technológií, ktoré by mohli zdokonaliť výrobu počítačov a čipov.

Budúce zariadenia Intelu môžu napríklad obsahovať čipy, ktoré budú vyrobené z gália nitridu, čo je oproti kremíku rýchlejší a efektívnejší materiál. Vo výskume sú takisto nanovlákna a nové formy počítačovej pamäte ako RRAM, ktoré by mohli výrobu čipov posunúť dopredu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá