Image
17.2.2014 0 Comments

Intel chce dodávať operačný systém pre big data. Hadoop na Xeonoch a SSD by mal byť výkonnejší.

intel.jpg Novo oznámená platforma Intel Data Platform obsahuje najnovšiu verziu distribúcie Intel Hadoop a firma by s ňou rada získala dominanciu na trhu operačných systémov na spracovanie veľkých objemov dát.

Intel Data Platform by mal ponúknuť Hadoop a okolo neho súpravu nástrojov a funkcií, ktorých zabezpečenie a spoľahlivosť by spĺňali požiadavky veľkých podnikov. Platforma by mala byť k dispozícii v budúcom štvrťroku vo verziách Enterprise Edition (zadarmo, ale bez podpory) a Premium Edition (predplatená služba zahŕňajúca podporu, aktualizácie a proaktívne dodávané bezpečnostné záplaty).

Konkurenciou Intelu sú tu napr. firmy Hortonworks a Cloudera. Analytici súhlasia, že Hadoop sa nachádza vo významnom bode svojho vývoja. O platformu sa zaujíma množstvo firiem, ktoré ju zlepšujú, stále však vzhľadom na svoju licenciu zostáva otvorená; trend v mnohých ohľadoch pripomína skorší osud Linuxu. Konkurenčnou výhodou distribúcie Intel Hadoop má byť vyšší výkon, daný optimalizáciou pre procesory Intel Xeon a úložné systémy typu SSD. Zrýchlené má byť v rámci Hadoop aj šifrovanie a dešifrovanie dát (pomocou technológie AES-NI), ďalšie zlepšenia sa týkajú spracovania streamovaných dát a iteratívnych analýz.

Intel však podľa vyjadrenia jedného zo svojich riaditeľov Jasona Feddera nechce dodávať end-to-end riešenie na big data, ale iba podkladovú platformu, „operačný systém". Aplikačnú vrstvu majú vytvárať partneri, nezávislí dodávatelia softvéru alebo sami zákazníci.

Ako určitá prekážka širšieho nasadenia Hadoop sa dnes udáva nedostatok programátorov a dátových špecialistov, ktorí dokážu pracovať s týmto frameworkom na nízkej úrovni. Aj tu sa Intel chystá vydať súpravu podporných nástrojov.

Hadoop je open source platforma, zastrešená nadáciou Apache Software Foundation.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

08.12.2016 11:17

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu. Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcim ...

Produkty

Microsoft môže kúpiť LinkedIn, Európska komisia si však dala podmienky

08.12.2016 00:07

Európska komisia (EK) schválila prevzatie profesijnej sociálnej siete LinkedIn spoločnosťou Microsoft. Súhlas je však podmienený dodržiavaním série záväzkov, ktorých cieľom je zachovanie konkurencie m ...

Produkty 1

Tripleton Enigma E2 – aktuálne najlepšie zabezpečený šifrovaný mobilný telefón na svete

08.12.2016 00:10

Šifrovaný telefón využíva priekopnícke techniky ochrany proti odpočúvaniu, ako sú napríklad autorizácie pomocou špeciálnej karty a šifrovacej techniky, ktorú podľa výrobcov nemožno prelomiť. I napriek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá