Image
17.2.2014 0 Comments

Intel chce dodávať operačný systém pre big data. Hadoop na Xeonoch a SSD by mal byť výkonnejší.

intel.jpg Novo oznámená platforma Intel Data Platform obsahuje najnovšiu verziu distribúcie Intel Hadoop a firma by s ňou rada získala dominanciu na trhu operačných systémov na spracovanie veľkých objemov dát.

Intel Data Platform by mal ponúknuť Hadoop a okolo neho súpravu nástrojov a funkcií, ktorých zabezpečenie a spoľahlivosť by spĺňali požiadavky veľkých podnikov. Platforma by mala byť k dispozícii v budúcom štvrťroku vo verziách Enterprise Edition (zadarmo, ale bez podpory) a Premium Edition (predplatená služba zahŕňajúca podporu, aktualizácie a proaktívne dodávané bezpečnostné záplaty).

Konkurenciou Intelu sú tu napr. firmy Hortonworks a Cloudera. Analytici súhlasia, že Hadoop sa nachádza vo významnom bode svojho vývoja. O platformu sa zaujíma množstvo firiem, ktoré ju zlepšujú, stále však vzhľadom na svoju licenciu zostáva otvorená; trend v mnohých ohľadoch pripomína skorší osud Linuxu. Konkurenčnou výhodou distribúcie Intel Hadoop má byť vyšší výkon, daný optimalizáciou pre procesory Intel Xeon a úložné systémy typu SSD. Zrýchlené má byť v rámci Hadoop aj šifrovanie a dešifrovanie dát (pomocou technológie AES-NI), ďalšie zlepšenia sa týkajú spracovania streamovaných dát a iteratívnych analýz.

Intel však podľa vyjadrenia jedného zo svojich riaditeľov Jasona Feddera nechce dodávať end-to-end riešenie na big data, ale iba podkladovú platformu, „operačný systém". Aplikačnú vrstvu majú vytvárať partneri, nezávislí dodávatelia softvéru alebo sami zákazníci.

Ako určitá prekážka širšieho nasadenia Hadoop sa dnes udáva nedostatok programátorov a dátových špecialistov, ktorí dokážu pracovať s týmto frameworkom na nízkej úrovni. Aj tu sa Intel chystá vydať súpravu podporných nástrojov.

Hadoop je open source platforma, zastrešená nadáciou Apache Software Foundation.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá