Image
17.2.2014 0 Comments

Intel chce dodávať operačný systém pre big data. Hadoop na Xeonoch a SSD by mal byť výkonnejší.

intel.jpg Novo oznámená platforma Intel Data Platform obsahuje najnovšiu verziu distribúcie Intel Hadoop a firma by s ňou rada získala dominanciu na trhu operačných systémov na spracovanie veľkých objemov dát.

Intel Data Platform by mal ponúknuť Hadoop a okolo neho súpravu nástrojov a funkcií, ktorých zabezpečenie a spoľahlivosť by spĺňali požiadavky veľkých podnikov. Platforma by mala byť k dispozícii v budúcom štvrťroku vo verziách Enterprise Edition (zadarmo, ale bez podpory) a Premium Edition (predplatená služba zahŕňajúca podporu, aktualizácie a proaktívne dodávané bezpečnostné záplaty).

Konkurenciou Intelu sú tu napr. firmy Hortonworks a Cloudera. Analytici súhlasia, že Hadoop sa nachádza vo významnom bode svojho vývoja. O platformu sa zaujíma množstvo firiem, ktoré ju zlepšujú, stále však vzhľadom na svoju licenciu zostáva otvorená; trend v mnohých ohľadoch pripomína skorší osud Linuxu. Konkurenčnou výhodou distribúcie Intel Hadoop má byť vyšší výkon, daný optimalizáciou pre procesory Intel Xeon a úložné systémy typu SSD. Zrýchlené má byť v rámci Hadoop aj šifrovanie a dešifrovanie dát (pomocou technológie AES-NI), ďalšie zlepšenia sa týkajú spracovania streamovaných dát a iteratívnych analýz.

Intel však podľa vyjadrenia jedného zo svojich riaditeľov Jasona Feddera nechce dodávať end-to-end riešenie na big data, ale iba podkladovú platformu, „operačný systém". Aplikačnú vrstvu majú vytvárať partneri, nezávislí dodávatelia softvéru alebo sami zákazníci.

Ako určitá prekážka širšieho nasadenia Hadoop sa dnes udáva nedostatok programátorov a dátových špecialistov, ktorí dokážu pracovať s týmto frameworkom na nízkej úrovni. Aj tu sa Intel chystá vydať súpravu podporných nástrojov.

Hadoop je open source platforma, zastrešená nadáciou Apache Software Foundation.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá