17.9.2012 0 Comments

Intel Labs smerujú k bezdrôtovej budúcnosti, v ktorej všetky zariadenia schopné výpočtov budú pripojené

Technologický riaditeľ spoločnosti Intel Justin Rattner včera počas svojho vystúpenia na IDF povedal, "V budúcnosti bude akýkoľvek výpočtový systém pripojený na Internet. Od najjednoduchších zabudovaných senzorov až po najmodernejšie cloud dátové centrá - snažíme sa nájsť spôsob umožňujúci bezdrôtové pripojenie pre všetkých a bez úplnej potrebnosti káblov."

Rattner po prvýkrát predstavil funkčné kompletne digitálne WiFi pripojenie pomenované "Moore's Law Radio." Technický riaditeľ upozornil, že toto pripojenie dodržiava Moorov zákon v zmysle zmenšujúcej sa veľkosti a rastúcej energetickej efektivity využitím najnovších výrobných procesov zo sveta procesorov ako napríklad najnovšia 22nm Intel tri-gate technológia. System-on-chip (SOC) pre smartfóny a tablety bude pravdepodobne miestom, v ktorom budú integrované všetky komunikačné nástroje. Malé rozmery a nízka cena integrovaných digitálnych vysielačov umožní úplne nové aplikácie od prenosných zariadení až po „Internet vecí" Things," kde budú zariadenie ako napríklad domáce spotrebiče komunikovať navzájom so senzormi, vymieňať si informácie a budú pripravené na vzdialenú správu.

Rattner ďalej popísal ďalšiu generáciu bezdrôtového štandardu s názvom WiGig, ktoré pracuje v milimetrových dĺžkach rádiových vĺn a ponúkne šírku prenosového pásma viac ako 5 gigabitov za sekundu. Štandard WiGig je snahou IT odvetvia o konsolidáciu množstva súčasných 60 GHz bezdrôtových technológií pod existujúcim WiFi štandardom.

"WiGig svojou rýchlosťou umožní bezdrôtové dokovanie Ultrabooku™, tabletu alebo smartfónu bez použitia káblov," povedal Rattner. "Dokonca je možné dokovať niekoľko zobrazovacích zariadení súčasne."

Pohodlie a predĺžená výdrž na batériu pre pripojené zariadenia
Užívatelia si obľúbili možnosť dostávať maily alebo novinky zo sociálnych sietí aj keď sú ich zariadenia v spánkovom režime. Priniesť stav „vždy online, vždy pripojený" pre Ultrabook™ platformu umožňuje teraz technológia Intel® Smart Connect, ktorá zobudí Ultrabook™ na okamih potrebný pre prijatie prichádzajúcich dát a ihneď zase vypne do standby módu a zabezpečí tak dlhšiu výdrž na batériu.

Výhodou technológie Smart Connect je aktívny prenos súborov a video streaming. Rattner predstavil technológiu "Spring Meadow," ktorá inteligentne riadi komunikáciu medzi cloud službou a koncovým zariadením. Spracovaním prichádzajúcich dát a ich aktívnym riadením, "Spring Meadow" dokáže využiť procesor efektívnejšie umožňujúc nízku spotrebu bez negatívneho dopadu na výkon systému.

Odstránenie hesiel a zvýšená bezpečnosť
Heslá sa stali bežnou a nie veľmi praktickou cestou ochrany prístupu k cenným alebo citlivým informáciám. V snahe odstránenia hesiel Intel Labs vyvinuli náhradnú schému s názvom Klientska Autentifikačná Technológia (Client Based Authentication Technology!. Nielenže nahradí heslá, no zároveň zjednoduší a urýchli prístup k bankovým účtom, akciovým portfóliám a ďalším osobným informáciám v cloude.

Technológia umožní užívateľom jedinečnú autentifikáciu na fyzickom zariadení ako napríklad Ultrabook™ alebo smartfón použitím biometrických senzorov a následne dovolí samo-autentifikáciu s jednou alebo viacerými cloud službami. Prečítaním unikátnych vzoriek žiliek z dlane užívateľa automaticky presmeruje napríklad k vášmu bankovému účtu, sociálnej sieti alebo k iným zabezpečeným službám. Ponúkne taktiež neustále monitorovanie, ktoré uzamkne zariadenie a zabezpečené pripojenie v prípade vypnutia zariadenia. Nový biometrický sken odomkne platformu a okamžite obnoví predchádzajúce zabezpečené pripojenia. Celý proces je v podstate plne transparentný, ľahko použiteľný a ešte bezpečnejší.

Cloud/sieťový prístup, budúcnosť bezdrôtového vysokorýchlostného pripojenia
Rattner na pódiu privítal Dr. Chih-Lin I, riaditeľku výskumu v spoločnosti China Mobile Research Institute z Pekingu, s ktorou diskutovali o spoločnom výskume firiem Intel Labs a China Mobile. Výsledkom je prototyp s názvom Cloud Radio Access Network (C-RAN). C-Ran je alternatíva k tradičnej RAN technológii, ktorá je základom pre modernú celulárnu komunikáciu. Namiesto jednoduchého premiestnenia hardvéru do dátového centra, je toto nahradené štandardným serverom s procesorom Intel a softvérovou prenosovou aplikáciou. Dr. I poznamenal, že technológia C-RAN významne zníži kapitálové aj prevádzkové náklady pre poskytovateľov bezdrôtových služieb a zároveň ponúkne prvotriedne bezdrôtové služby pre užívateľov so zníženým počtom výpadkov počas špičiek.

Rattner popísal ďalšiu oblasť vývoja nazvanú Video Aware Wireless Network (VAWN), pri ktorom poskytovateľ služby a konečný užívateľ získajú z najnovších bezdrôtových výskumov. VAWN je spoločný akademický projekt sponzorovaný spoločnosťami Intel, Cisco a Verizon. S vysokým predpovedaným nárastom prenosu videa v mobilných zariadeniach podľa Cisco Visual Networking Index, budú bezdrôtové siete preťažené a kvalita videa bude limitovaná v prípade, že neprídu ďalšie inovácie. VAWN ma za úlohu zvýšiť kapacitu streamovania videa v bezdrôtových sieťach a zároveň zlepšiť užívateľské zážitky optimalizáciou sieťového výkonu pre end-to-end bázu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá