Image
12.9.2012 0 Comments

Intel: Procesory Core štvrtej generácie poodhalené

perlmutter-with-medfield-and-xeon-phi.jpg Spoločnosť Intel prostredníctvom produktového riaditeľa Davida Perlmuttera na prebiehajúcej konferencii IDF prvýkrát verejne poodhalila chystané novinky v procesoroch Core štvrtej generácie, vyvíjané pod kódovým označením Haswell.

Tie sa majú na trhu objaviť v budúcom roku, budú sa vyrábať súčasným 22 nm procesom a majú byť zamerané primárne na mobilné zariadenia. Intel ich chápe ako nový štandard pre mobilnú výpočtovú techniku ​​a zdroj inovácií v oblasti ultrabookov, ktoré sa budú ponúkať tak v podobe konvertibilných laptopov, ako aj tabletov.

Podľa Perlmuttera Intel znížil spotrebu energie pri nečinnosti počítača v novej generácii mikroarchitektúry Haswell viac než dvadsaťkrát oproti druhej generácii procesorov Core bez toho, aby obmedzil výkon a rýchle reakcie. Takisto dodal, že Intel ponuku úsporných procesorov rozšíri o ďalší rad, ktorý bude postavený na rovnakej architektúre. Nový rad sa objaví v roku 2013.

„Štvrtá generácia rodiny procesorov Intel Core a náš nový rad úsporných procesorov budú znamenať nástup éry doteraz nevídanej inovácie v oblasti mobilných počítačov," vyhlásil Perlmutter a dodal: „Naše úsilie ponúknuť zákazníkom procesory s ešte nižšou spotrebou a zároveň s rovnakým výkonom, na aký sú zvyknutí, je rovnako dôležité ako krok, ktorý sme urobili v roku 2001, keď sme sa prestali zameriavať výhradne na rýchlosť procesorov. Vďaka tomu budú môcť naši klienti svojim zákazníkom ponúknuť elegantné, tenké a konvertibilné počítače, ako aj úplne novú úroveň používateľského komfortu v čoraz širšom spektre mobilných zariadení."

Pomôže Haswell oživiť trh s ultrabookmi?

Aktuálne sa vyvíja okolo 140 nových ultrabookov, niektoré z nich sa vyznačujú konvertibilným dizajnom a viac ako 70 z nich je postavených na procesoroch Intel Core tretej generácie, ktoré sú k dispozícii už dnes. Haswell má v tomto ohľade priniesť ďalší posun.

Najúspornejšie procesory postavené na mikroarchitektúre Haswell majú fungovať už pri spotrebe približne 10 wattov, čo zodpovedá zhruba dnešným Atomom. Vďaka tomu bude možné vyrábať ešte tenšie a ľahšie ultrabooky, konvertibilné ultrabooky i tablety s vyšším výkonom a dlhšou výdržou batérie.

Procesorový rad Atom potom dostane aj ďalšiu posilu, pretože v dohľadnom čase sa objaví nová generácia, pracovne označovaná Clover Trail, ktorá prestavuje system-on-chip vyvinutý špeciálne pre Windows 8. Nová generácia je postavená na 32 nm výrobnej technológii a je určená pre ľahké tablety a konvertibilné ultrabooky. Vyznačuje sa dlhšou životnosťou batérie a možnosťou fungovať neustále v režime on-line.

Tablety a konvertibilné ultrabooky postavené na procesoroch Intel Atom a Intel Core majú ponúknuť nové spektrum funkcií od lepšej multimediálnej prevádzky cez lepšie zabezpečenie až po podporu širokej škály aplikácií vytvorených špeciálne pre procesory Intel.

Vzostup prirodzenej používateľskej skúsenosti

Používateľská skúsenosť vo svete IT sa stále viac prikláňa k tzv. percepčnej výpočtovej technike, keď počítač je vybavený funkciami simulujúcimi ľudské zmysly a je schopný vnímať úmysly používateľa. Perlmutter podotkol, že Intel tieto funkcie podporuje na všetkých svojich platformách už dnes a bude ich podporovať aj do budúcnosti.

David Perlmutter ďalej vyzval komunitu vývojárov, aby sa v spolupráci so spoločnosťou Intel usilovali o nástup nových funkcií percepčnej výpočtovej techniky. Aj preto spoločnosť uvoľní vôbec prvú vývojársku súpravu Intel Perceptual Computing Software Development Kit (SDK) beta. SDK bude vydaný začiatkom budúceho roka a umožní výrobcom softvéru aj hardvéru nové funkcie vrátane rozpoznania gest, hlasu, výrazu tváre a ich implementáciu do súčasných i budúcich prenosných a stolových počítačov postavených na procesore Intel Core.


Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá