Image
12.9.2012 0 Comments

Intel: Procesory Core štvrtej generácie poodhalené

perlmutter-with-medfield-and-xeon-phi.jpg Spoločnosť Intel prostredníctvom produktového riaditeľa Davida Perlmuttera na prebiehajúcej konferencii IDF prvýkrát verejne poodhalila chystané novinky v procesoroch Core štvrtej generácie, vyvíjané pod kódovým označením Haswell.

Tie sa majú na trhu objaviť v budúcom roku, budú sa vyrábať súčasným 22 nm procesom a majú byť zamerané primárne na mobilné zariadenia. Intel ich chápe ako nový štandard pre mobilnú výpočtovú techniku ​​a zdroj inovácií v oblasti ultrabookov, ktoré sa budú ponúkať tak v podobe konvertibilných laptopov, ako aj tabletov.

Podľa Perlmuttera Intel znížil spotrebu energie pri nečinnosti počítača v novej generácii mikroarchitektúry Haswell viac než dvadsaťkrát oproti druhej generácii procesorov Core bez toho, aby obmedzil výkon a rýchle reakcie. Takisto dodal, že Intel ponuku úsporných procesorov rozšíri o ďalší rad, ktorý bude postavený na rovnakej architektúre. Nový rad sa objaví v roku 2013.

„Štvrtá generácia rodiny procesorov Intel Core a náš nový rad úsporných procesorov budú znamenať nástup éry doteraz nevídanej inovácie v oblasti mobilných počítačov," vyhlásil Perlmutter a dodal: „Naše úsilie ponúknuť zákazníkom procesory s ešte nižšou spotrebou a zároveň s rovnakým výkonom, na aký sú zvyknutí, je rovnako dôležité ako krok, ktorý sme urobili v roku 2001, keď sme sa prestali zameriavať výhradne na rýchlosť procesorov. Vďaka tomu budú môcť naši klienti svojim zákazníkom ponúknuť elegantné, tenké a konvertibilné počítače, ako aj úplne novú úroveň používateľského komfortu v čoraz širšom spektre mobilných zariadení."

Pomôže Haswell oživiť trh s ultrabookmi?

Aktuálne sa vyvíja okolo 140 nových ultrabookov, niektoré z nich sa vyznačujú konvertibilným dizajnom a viac ako 70 z nich je postavených na procesoroch Intel Core tretej generácie, ktoré sú k dispozícii už dnes. Haswell má v tomto ohľade priniesť ďalší posun.

Najúspornejšie procesory postavené na mikroarchitektúre Haswell majú fungovať už pri spotrebe približne 10 wattov, čo zodpovedá zhruba dnešným Atomom. Vďaka tomu bude možné vyrábať ešte tenšie a ľahšie ultrabooky, konvertibilné ultrabooky i tablety s vyšším výkonom a dlhšou výdržou batérie.

Procesorový rad Atom potom dostane aj ďalšiu posilu, pretože v dohľadnom čase sa objaví nová generácia, pracovne označovaná Clover Trail, ktorá prestavuje system-on-chip vyvinutý špeciálne pre Windows 8. Nová generácia je postavená na 32 nm výrobnej technológii a je určená pre ľahké tablety a konvertibilné ultrabooky. Vyznačuje sa dlhšou životnosťou batérie a možnosťou fungovať neustále v režime on-line.

Tablety a konvertibilné ultrabooky postavené na procesoroch Intel Atom a Intel Core majú ponúknuť nové spektrum funkcií od lepšej multimediálnej prevádzky cez lepšie zabezpečenie až po podporu širokej škály aplikácií vytvorených špeciálne pre procesory Intel.

Vzostup prirodzenej používateľskej skúsenosti

Používateľská skúsenosť vo svete IT sa stále viac prikláňa k tzv. percepčnej výpočtovej technike, keď počítač je vybavený funkciami simulujúcimi ľudské zmysly a je schopný vnímať úmysly používateľa. Perlmutter podotkol, že Intel tieto funkcie podporuje na všetkých svojich platformách už dnes a bude ich podporovať aj do budúcnosti.

David Perlmutter ďalej vyzval komunitu vývojárov, aby sa v spolupráci so spoločnosťou Intel usilovali o nástup nových funkcií percepčnej výpočtovej techniky. Aj preto spoločnosť uvoľní vôbec prvú vývojársku súpravu Intel Perceptual Computing Software Development Kit (SDK) beta. SDK bude vydaný začiatkom budúceho roka a umožní výrobcom softvéru aj hardvéru nové funkcie vrátane rozpoznania gest, hlasu, výrazu tváre a ich implementáciu do súčasných i budúcich prenosných a stolových počítačov postavených na procesore Intel Core.


Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá