Image
21.5.2014 0 Comments

Intel: Kedy budú dostupné 14 nm procesory Broadwell?

Intel_14_nm.jpg Nie je nijaké tajomstvo, že uvedenie piatej generácie procesorov Core založených na mikroarchitektúre s kódovým názvom Broadwell sa oneskoruje. Dôvodom je zjavne 14 nm výrobný proces, ktorý kladie extrémne nároky na technológie použité pri produkcii týchto čipov. Intel doteraz neurčito hovoril o tom, že nová generácia procesorov z radu Core bude uvedená v druhej polovici roka 2014. Teraz CEO firmy Brian Krzanich tento dátum oficiálne spresnil.

Krzanich v interview pre agentúru Reuters potvrdil, že jeho firma chce s uvedením nových čipov stihnúť predvianočnú nákupnú sezónu, aby už v tom čase boli na trhu nové počítače osadené týmito procesormi. Je to teda dlhšie zdržanie, ako sa všeobecne čakalo, a čipy Core štvrtej generácie založené na architektúre Haswell tak budú v mainstreame dlhší čas, než to bolo u ich predchodcov, keď Intel uvádzal nové generácie prakticky v ročných intervaloch.

Pomôže neskoršie uvedenie predajom nových PC?

Podľa analytikov by uvedenie nových procesorov Intelu mohlo pred koncom roka výrazne pomôcť predajom PC. Je to totiž jedno z najsilnejších období v roku. Ale bude to pravdepodobne na úkor jesennej sezóny spojené so začiatkom školského roka, keď sa tiež nakupujú nové počítače vo väčšom množstve a je možné, že mnoho používateľov nákup v očakávaní novej generácie Core pozdrží.

Čo sa týka nákupov výpočtovej techniky firmami, tie sa zvyčajne riadia inými cyklami, ale nemožno ani v tomto prípade vylúčiť, že niektoré budú vyčkávať na novú generáciu procesorov. Komentátori navyše poukazujú na fakt, že v prvej vlne budú uvedené pravdepodobne hlavne highendové modely Broadwell (ktoré vyhľadáva len obmedzená časť trhu) a mainstreamové rady sa tak rozšíria až v priebehu roku 2015. Otázkou je aj to, aké veľké zlepšenia Broadwell oproti Haswellu prinesie.

Aké zlepšenia Broadwell prinesie?

Žiadne bližšie informácie zatiaľ v tomto prípade nie sú k dispozícii, Intel má síce už vzorky nových procesorov, ale žiadne detaily zatiaľ nespresnil. Vzhľadom na to, že Broadwell je vlastne len tzv. die-shrink (teda zmenšenie jadra použitého pri čipoch Haswell), možno očakávať hlavné rozdiely najmä v spotrebe, prípadne v možnostiach dosiahnutia vyšších taktov. No hon za vyššími frekvenciami Intel už pred niekoľkými rokmi vzdal a analytici tak stavili skôr na to, že nové rady ponúkajú približne o 30 % menšiu spotrebu v porovnaní s 22 nm Haswellmi.

Aj samotné procesory budú môcť byť menšie, ako vidieť z obrázka. Ďalej sa hovorí o tom, že highendové modely by mali dostať výkonnejšie integrované grafické jadro, ktoré by malo ponúknuť až o 80 % vyšší výkon v porovnaní so zodpovedajúcimi modelovými radmi štvrtej generácie procesorov Core. Práve v oblasti spracovania grafických operácií má nad Intelom výrazne navrch AMD, a teda Intel sa bude snažiť tento rozdiel zmazať.

Pätica LGA 1150 aj podpora DDR3 zostáva

Paradoxné je, že hoci nové procesory teda ešte niekoľko mesiacov nebudú dostupné, už sú pre ne k dispozícii čipové súpravy, a to Z97 a H97, ktoré Intel uviedol v prvej polovici mája. Dobrá správa je aj fakt, že nové procesory budú využívať existujúci socket LGA 1150. Teoreticky ich teda bude možné osadiť aj do existujúcich základných dosiek, ak ich výrobca uvoľní aktualizáciu BIOS-u s ich podporou. K dispozícii bude aj verzia BGA, letovaná priamo na dosku, ďalej verzia pre mobilnú päticu rPGA 947 a pre servery to bude socket LGA 2011-3.

Procesory Broadwell majú byť posledné, ktoré budú ešte podporovať už dosluhujúce pamäte typu DDR3. Nasledujúca generácia mikroarchitektúry s kódovým názvom Skylake, ktorá sa však objaví pravdepodobne až na konci roka 2015 alebo skôr začiatkom roka 2016, bude už natívne podporovať pamäte typu DDR4 a s tým príde aj nový socket LGA 1151.

intel-broadwell.jpg

Predvýrobné vzorky chystaných procesorov Core piatej generácie (mikroarchitektúra Broadwell)

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dohady: Samsung prinesie prvý skladateľný smartfón v druhej polovici tohto roka

17.01.2017 00:28

Podľa zvestí z Číny má Samsung oficiálne predstaviť svoj prvý skladací smartfón v treťom či štvrtom štvrťroku tohto roka, no presný termín ešte nebol odhalený. Správa pochádza z príspevku na webe Weib ...

Produkty

Opera predstavila Neon. Bude takto vyzerať budúcnosť prehliadania webu?

17.01.2017 00:25

Spoločnosť Opera Software ukázala novú koncepciu svojho webového prehliadač a názvom Opera Neon. Podľa vývojárov vraj ponúka „pohľad do budúcnosti desktopových prehliadačov“. Základom je takisto Chro ...

Produkty

Google používa strojové učenie na zníženie dátovej spotreby pri obrázkoch s vysokým rozlíšením

17.01.2017 00:22

Vlani v novembri Google predstavil technológiu RAISR (Rapid and Accurate Image Super-Resolution). Ide o metódu interpolácie, ktorá má zlepšiť zobrazenie fotiek s nízkym rozlíšením a ušetriť dátové pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá