Image
21.5.2014 0 Comments

Intel: Kedy budú dostupné 14 nm procesory Broadwell?

Intel_14_nm.jpg Nie je nijaké tajomstvo, že uvedenie piatej generácie procesorov Core založených na mikroarchitektúre s kódovým názvom Broadwell sa oneskoruje. Dôvodom je zjavne 14 nm výrobný proces, ktorý kladie extrémne nároky na technológie použité pri produkcii týchto čipov. Intel doteraz neurčito hovoril o tom, že nová generácia procesorov z radu Core bude uvedená v druhej polovici roka 2014. Teraz CEO firmy Brian Krzanich tento dátum oficiálne spresnil.

Krzanich v interview pre agentúru Reuters potvrdil, že jeho firma chce s uvedením nových čipov stihnúť predvianočnú nákupnú sezónu, aby už v tom čase boli na trhu nové počítače osadené týmito procesormi. Je to teda dlhšie zdržanie, ako sa všeobecne čakalo, a čipy Core štvrtej generácie založené na architektúre Haswell tak budú v mainstreame dlhší čas, než to bolo u ich predchodcov, keď Intel uvádzal nové generácie prakticky v ročných intervaloch.

Pomôže neskoršie uvedenie predajom nových PC?

Podľa analytikov by uvedenie nových procesorov Intelu mohlo pred koncom roka výrazne pomôcť predajom PC. Je to totiž jedno z najsilnejších období v roku. Ale bude to pravdepodobne na úkor jesennej sezóny spojené so začiatkom školského roka, keď sa tiež nakupujú nové počítače vo väčšom množstve a je možné, že mnoho používateľov nákup v očakávaní novej generácie Core pozdrží.

Čo sa týka nákupov výpočtovej techniky firmami, tie sa zvyčajne riadia inými cyklami, ale nemožno ani v tomto prípade vylúčiť, že niektoré budú vyčkávať na novú generáciu procesorov. Komentátori navyše poukazujú na fakt, že v prvej vlne budú uvedené pravdepodobne hlavne highendové modely Broadwell (ktoré vyhľadáva len obmedzená časť trhu) a mainstreamové rady sa tak rozšíria až v priebehu roku 2015. Otázkou je aj to, aké veľké zlepšenia Broadwell oproti Haswellu prinesie.

Aké zlepšenia Broadwell prinesie?

Žiadne bližšie informácie zatiaľ v tomto prípade nie sú k dispozícii, Intel má síce už vzorky nových procesorov, ale žiadne detaily zatiaľ nespresnil. Vzhľadom na to, že Broadwell je vlastne len tzv. die-shrink (teda zmenšenie jadra použitého pri čipoch Haswell), možno očakávať hlavné rozdiely najmä v spotrebe, prípadne v možnostiach dosiahnutia vyšších taktov. No hon za vyššími frekvenciami Intel už pred niekoľkými rokmi vzdal a analytici tak stavili skôr na to, že nové rady ponúkajú približne o 30 % menšiu spotrebu v porovnaní s 22 nm Haswellmi.

Aj samotné procesory budú môcť byť menšie, ako vidieť z obrázka. Ďalej sa hovorí o tom, že highendové modely by mali dostať výkonnejšie integrované grafické jadro, ktoré by malo ponúknuť až o 80 % vyšší výkon v porovnaní so zodpovedajúcimi modelovými radmi štvrtej generácie procesorov Core. Práve v oblasti spracovania grafických operácií má nad Intelom výrazne navrch AMD, a teda Intel sa bude snažiť tento rozdiel zmazať.

Pätica LGA 1150 aj podpora DDR3 zostáva

Paradoxné je, že hoci nové procesory teda ešte niekoľko mesiacov nebudú dostupné, už sú pre ne k dispozícii čipové súpravy, a to Z97 a H97, ktoré Intel uviedol v prvej polovici mája. Dobrá správa je aj fakt, že nové procesory budú využívať existujúci socket LGA 1150. Teoreticky ich teda bude možné osadiť aj do existujúcich základných dosiek, ak ich výrobca uvoľní aktualizáciu BIOS-u s ich podporou. K dispozícii bude aj verzia BGA, letovaná priamo na dosku, ďalej verzia pre mobilnú päticu rPGA 947 a pre servery to bude socket LGA 2011-3.

Procesory Broadwell majú byť posledné, ktoré budú ešte podporovať už dosluhujúce pamäte typu DDR3. Nasledujúca generácia mikroarchitektúry s kódovým názvom Skylake, ktorá sa však objaví pravdepodobne až na konci roka 2015 alebo skôr začiatkom roka 2016, bude už natívne podporovať pamäte typu DDR4 a s tým príde aj nový socket LGA 1151.

intel-broadwell.jpg

Predvýrobné vzorky chystaných procesorov Core piatej generácie (mikroarchitektúra Broadwell)

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft predstavil svoju 3D víziu a Surface Book, ktorý by mal výkonom knokautovať konkurenciu

27.10.2016 11:23

V stredu 26. októbra Microsoft predstavil novú zásadnú aktualizáciu Windows 10 s názvom Creators Update (CU), novinky z oblasti gamingu a profesionálny desktop z rodiny Surface. Prezentoval aj inovova ...

Produkty

Luxusný Xiaomi Mi Mix má 6,4“ displej bez rámčeka a so zaoblenými rohmi. Cena vás prekvapí

27.10.2016 00:25

Na nedávnom tlačovom podujatí, kde Xiaomi uviedlo smartfón Mi Note 2, bol predvedený aj ďalší telefón – Mi Mix. Hoci ho spoločnosť predstavila ako „koncept telefónu“, ukázalo sa, že si ho bude možné a ...

Produkty

Xiaomi Mi Note 2 sa veľmi nápadne podobá na Galaxy Note 7. Prichádza s globálnou podporou pásiem LTE

27.10.2016 00:13

Xiaomi v týchto dňoch predstavilo nový smartfón Mi Note 2, ktorý sa nápadne podobá na Samsung Note 7 (dúfajme, že riziko požiaru je menšie). Jeho špecifikácie sú vcelku impozantné: - 5,7-palcový zaob ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá