Image
22.4.2014 0 Comments

Inštalácia Windows 8.1 Update vďaka systému WIMBoot zaberie len 4 GB

INT_tit_Instalacia.jpg Windows 8.1 Update môže byť nainštalovaný na zariadenia s menšími diskami vďaka novej technológii vyvinutej spoločnosťou Microsoft pre túto novú verziu operačného systému.

Nová možnosť nasadenia, nazývaná Windows Boot Image (WIMBoot), bola špeciálne vyvinutá na inštaláciu na zariadeniach s UEFI (BIOS nie je podporovaný) a diskami SSD a eMMC s kapacitami od 16 GB nižšie. Cieľom bolo zabezpečiť, aby používatelia mali dostatok úložného priestoru na ukladanie svojich súborov a aplikácií.

WIMBoot nerozbaľuje všetky dáta do príslušných adresárov na diskovej jednotke, ale nasadí na ňu komprimovaný dátový obraz Windows. Pre používateľov sa tým nič nemení, nájdu rovnakú štruktúru zložiek, zmena sa udeje „pod kapotou“. Súbory sú komprimované, a tak šetria miesto na disku. Ide o zložitý proces, no v konečnom dôsledku vám na disku s kapacitou 16 GB môže ostať 12 GB voľného priestoru.

A ako to Microsoft dosiahol? Súbor WIM sa skopíruje do samostatného oddielu Images, ktorý by ste inak pokladali za oddiel na obnovu. Na disku síce vidíte svoje adresáre a dáta, ale v skutočnosti sú to odkazy, ktoré vedú na správne miesta v komprimovanom archíve s WIM. Na lepšiu predstavu Microsoft pridal názorný diagram.

Na 16 GB disku inštalácia Windows 8.1 zvyčajne zaberie 9 GB voľného miesta, takže používateľom zostane k dispozícii len 7 GB. Pomocou systému WIMBoot môžu disponovať až 12 GB voľného miesta na disku.

INT_Instalacia.jpg

Nie je to však jediná výhoda  tohto systému. Možno ho použiť aj pri obnove počítača do továrenského nastavenia. Tento súbor je však určený len na čítanie, a tak sa doň nepridávajú aktualizácie. Tie budú zaberať diskový priestor tak ako doteraz.

WIMBoot nie je podporovaný na bežných pevných diskoch, ktoré obsahujú rotačné súčasti, a ani na hybridných diskoch. Dekompresia dát je totiž náročná na výkon a na HDD by viedla k výraznému spomaleniu práce. WIMBoot využíva práve schopnosť rýchleho prístupu do rôznych oblastí diskov SSD. Takisto niektoré zálohovacie, antivírusové a šifrovacie nástroje nie sú kompatibilné s WIMBoot.

Redmondská spoločnosť tvrdí, že v najbližších mesiacoch sa na trhu objaví viac tabletov vopred nakonfigurovaných na použitie WIMBoot. Súčasná 32 GB verzia jej tabletu Surface 2 má iba 18 GB voľného miesta na disku pre používateľa, v prípade 64 GB variantu je to 47 GB.

Zdroj: Technet

Softpedia


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá