Image
22.4.2014 0 Comments

Inštalácia Windows 8.1 Update vďaka systému WIMBoot zaberie len 4 GB

INT_tit_Instalacia.jpg Windows 8.1 Update môže byť nainštalovaný na zariadenia s menšími diskami vďaka novej technológii vyvinutej spoločnosťou Microsoft pre túto novú verziu operačného systému.

Nová možnosť nasadenia, nazývaná Windows Boot Image (WIMBoot), bola špeciálne vyvinutá na inštaláciu na zariadeniach s UEFI (BIOS nie je podporovaný) a diskami SSD a eMMC s kapacitami od 16 GB nižšie. Cieľom bolo zabezpečiť, aby používatelia mali dostatok úložného priestoru na ukladanie svojich súborov a aplikácií.

WIMBoot nerozbaľuje všetky dáta do príslušných adresárov na diskovej jednotke, ale nasadí na ňu komprimovaný dátový obraz Windows. Pre používateľov sa tým nič nemení, nájdu rovnakú štruktúru zložiek, zmena sa udeje „pod kapotou“. Súbory sú komprimované, a tak šetria miesto na disku. Ide o zložitý proces, no v konečnom dôsledku vám na disku s kapacitou 16 GB môže ostať 12 GB voľného priestoru.

A ako to Microsoft dosiahol? Súbor WIM sa skopíruje do samostatného oddielu Images, ktorý by ste inak pokladali za oddiel na obnovu. Na disku síce vidíte svoje adresáre a dáta, ale v skutočnosti sú to odkazy, ktoré vedú na správne miesta v komprimovanom archíve s WIM. Na lepšiu predstavu Microsoft pridal názorný diagram.

Na 16 GB disku inštalácia Windows 8.1 zvyčajne zaberie 9 GB voľného miesta, takže používateľom zostane k dispozícii len 7 GB. Pomocou systému WIMBoot môžu disponovať až 12 GB voľného miesta na disku.

INT_Instalacia.jpg

Nie je to však jediná výhoda  tohto systému. Možno ho použiť aj pri obnove počítača do továrenského nastavenia. Tento súbor je však určený len na čítanie, a tak sa doň nepridávajú aktualizácie. Tie budú zaberať diskový priestor tak ako doteraz.

WIMBoot nie je podporovaný na bežných pevných diskoch, ktoré obsahujú rotačné súčasti, a ani na hybridných diskoch. Dekompresia dát je totiž náročná na výkon a na HDD by viedla k výraznému spomaleniu práce. WIMBoot využíva práve schopnosť rýchleho prístupu do rôznych oblastí diskov SSD. Takisto niektoré zálohovacie, antivírusové a šifrovacie nástroje nie sú kompatibilné s WIMBoot.

Redmondská spoločnosť tvrdí, že v najbližších mesiacoch sa na trhu objaví viac tabletov vopred nakonfigurovaných na použitie WIMBoot. Súčasná 32 GB verzia jej tabletu Surface 2 má iba 18 GB voľného miesta na disku pre používateľa, v prípade 64 GB variantu je to 47 GB.

Zdroj: Technet

Softpedia


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá