Image
2.1.2013 0 Comments

Inštalácia Linuxu na PC s Windows 8 je stále problémom

windows-linux.jpg Microsoft vo Windows 8 v mene vyššej bezpečnosti prišiel s metódami, ako sťažiť na novom PC inštaláciu akéhokoľvek iného operačného systému. Je tomu tak vďaka UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), ktorá preskakuje tradičné kroky pri štarte počítača, čo má zabrániť spusteniu rôznych rootkitov a iných škodlivých programov pred bootovaním samotného operačného systému. UEFI je priamo prepojené s BIOSom počítača a nedovolí štart žiadneho neautorizovaného programu ako toho, ktorý bol vopred nadefinovaný.

Technológia "bezpečnejšieho bootu" vo Windows 8 sa stretla s veľmi búrlivými ohlasmi a hlavne organizácie podporujúce slobodný softvér (ako Free Software Foundation) ju tvrdo odsúdili. Okrem vyššej bezpečnosti je totiž pre používateľov oveľa ťažšie, ak nie priamo nemožné, na takého PC nainštalovať napríklad Linux. Podľa komentátorov je tak výrazne obmedzená sloboda používateľa a je často nútený v prípade inštalácie Linuxu na počítač s Windows 8 vykonávať rôzne Jailbreak, ktoré však znamenajú stratu záruky. Pre firemné prostredie sú takého kroky úplne neprípustné.

Niektorí výrobcovia umožňujú nastaviť vypnutie bezpečného bootovania, čo popísaný problém eliminuje, ale táto funkcia nie je povinná a neexistuje vďaka tomu univerzálna cesta, ako na nové PC dodané priamo s predinštalovanými Windows 8 Linux nainštalovať. Veľkí hráči na open source trhu, ako napríklad Linux Foundation, Ubuntu alebo Fedora, pracujú na riešení, ale schodné a univerzálny cesty sú zatiaľ v nedohľadne.

Možnosti inštalácie Linuxu na PC s Windows 8

Existujú dva spôsoby riešenia - snažiť sa presvedčiť výrobcu PC, aby umožňovali bezpečný boot vypínať alebo spolupráca výrobcov linuxových distribúcií s Microsoftom, aby ich systémy označoval ako autorizovaných a poskytol im kľúče s príslušnou certifikáciou. Tie potom navyše budú vďaka plnej podpore UEFI prinášať rovnakú ochranu proti škodlivému softvéru, ako je tomu pri produkte Microsoftu.

To je napríklad Ubuntu 12.10, ktoré v sebe obsahuje kľúč s certifikáciou Microsoftu, takže ho možno sprevádzkovať na väčšine PC pôvodne dodaných s Windows 8. Avšak kompatibilita nie je vďaka niektorým chýbajúcim EFI patchom stopercentná a najmä u nových počítačov je možné naraziť na problém. Tiež Fedora 18, ktorá ešte nebola oficiálne uvoľnená, by mala ísť podobnou cestou a už dostupné 64-bitové testovacie buildy majú už príslušné podpisy a aj patche pre kompatibilitu.

Ďalej tento OS podporuje bootovanie na Macu, takže kompatibilita je pomerne široká, ale je potrebné mať na mysli, že ide stále o neúplný produkt. Tiež menej známa linuxová distribúcia Sabaylon prichádza s podporou technológie UEFI, tu však používateľ môže naraziť naopak na potrebu manuálnych zásahov a ručné vkladanie potrebných kľúčov.

Samozrejme aj ďalší hráči plánujú do svojich linuxových distribúcií pridať možnosť bootu na počítači s UEFI, údajne by sa to malo týkať pripravovanej verzie Suse, ktorá ale nie je ešte ani dostupná v testovacej verzii. V prípade Debianu je potom k dispozícii installer, ktorý UEFI podporuje, ale samotný systém bezpečný boot nevyužíva, len ho teda umožňuje obísť. Tiež Linux Foundation sa snaží ponúknuť loader, ktorý umožňuje UEFI obísť, ale ten vykonáva nízkoúrovňové zásahy do systému, ktoré môžu byť pre mnoho používateľov už príliš veľkým rizikom. Ide teda viditeľne ešte o pomerne dlhú cestu ...

Riešenie v nedohľadne

Ako je teda vidieť, neexistuje zatiaľ žiadne uspokojivé riešenie, ako tento problém vyriešiť. Ak počítate s tým, že na novo nakupovaných počítačoch pre osobné alebo firemné účely budete chcieť v budúcnosti používať iný OS ako Windows 8, je pre vás najlepším krokom zaobstarať si nový počítač dodávaný bez operačného systému a Windows 8 si na neho zaobstarať zvlášť.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá