Image
30.5.2014 0 Comments

Informatizácia spoločnosti: Máme elektronické občianske preukazy, čo ďalej?

itapa.jpg Od konca minulého roka sa na Slovensku vydávajú elektronické občianske preukazy, ktoré sú identifikačným nástrojom nielen pre využívanie funkcií Ústredného portálu verejných služieb ľuďom. Ide o jeden z projektov informatizácie, o ktorej sa na Slovensku hovorí už dlhé roky.

Niektoré služby už fungujú

Operačný program informatizácie spoločnosti je rozdelený do troch prioritných osí. Prioritná os č. 1 sa venuje elektronizácii verejnej správy a rozvoju elektronických služieb. Na konferencii ITAPA boli reálne prezentované niektoré služby, ako je používanie a nastavovanie elektronických schránok. Takisto je možné pomocou elektronického občianskeho preukazu modifikovať kontaktné údaje, prihlásiť sa k prechodnému pobytu v zahraničí alebo rýchlo a jednoducho získať potvrdenie o trvalom pobyte. Tieto služby sú už dnes dostupné.

itapa2.jpg

Foto: © Andrej Kližan

Čoskoro by mali fungovať aj ďalšie prezentované služby. Pomocou služby národnej evidencie vozidiel si budú môcť používatelia skontrolovať detailné údaje o vozidle, ale aj to, koľko majiteľov predtým dané vozidlo vlastnilo. Tieto údaje sa budú čítať z technického preukazu. Takisto bude možné cez internet zistiť aktuálnu situáciu na dopravnom inšpektoráte. Okrem počtu čakajúcich ľudí bude systém v reálnom čase informovať aj o počte otvorených priehradiek, adrese a otváracích hodinách. Cez internet sa bude dať už čoskoro zaradiť do rady čakajúcich alebo prihlásiť na konkrétny termín. Tieto služby by mali fungovať do konca septembra.

Digitalizácia umenia a lepšie pokrytie internetom

Prioritná os č. 2 sa zameriava na rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnovu ich národnej infraštruktúry. V rámci tejto osi je spustený projekt digitalizácie kultúrneho dedičstva a k 30. aprílu 2014 bolo zdigitalizovaných viac ako milión objektov. Predstavuje to približne 1/3 celkového plánu. Okrem toho fungujú aj ďalšie projekty, ktoré sú zamerané na tvorbu digitálnych zbierok a zachovávanie digitálneho obsahu.

Využívanie elektronických služieb je podmienené dostupným internetovým pripojením. Problémom sú najmä odľahlé oblasti, ktoré nie sú pre telekomunikačných operátorov rentabilné. Riešením majú byť projekty prioritnej osi č. 3. Podľa Rastislava Janotu, generálneho riaditeľa Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby, bude štát z eurofondov budovať malé úseky, ktoré prepoja veľké mestá s odľahlými lokalitami pomocou optického internetu. Ide odhadom o 200 úsekov, kde štát vybuduje internetovú infraštruktúru a následne ju dá do prenájmu operátorom.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovensko.Digital víta zastavenie IT projektu Sociálnej poisťovne za 70 miliónov eur

14.12.2016 00:07

Sociálna poisťovňa zastavila nákup 70 miliónového IT projektu na elektronizáciu svojich služieb. IT odborníci zo Slovensko.Digital tento tento krok vítajú. Upozorňujú tiež, že je potrebné zverejniť an ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá