Image
4.6.2015 0 Comments

Infikovaný open source klient SSH PuTTY kradne heslá k serverom

putty-header-image.jpg Podľa výskumníkov spoločnosti Symantec jedna verzia open source klienta SSH (Secure Shell) PuTTY môže ohrozovať súkromie a bezpečnosť vývojárov. Obsahuje totiž trójskeho koňa, ktorý kradne dáta.

Klienta PuTTY používajú weboví vývojári, administrátori a ďalší IT pracovníci na celom svete. Možno ho využiť na spoluprácu a vzdialenú správu linuxových serverov. Najčastejšie ide o spojenie počítača s Windows a vzdialeného servera so systémom Unix/Linux prostredníctvom šifrovaných kanálov. Práve open source charakter PuTTY umožnil jeho zneužitie. Verzia s trójskym koňom je umiestnená na webových stránkach mimo oficiálnej domény a kyberútočníci presmerujú používateľov na svoje internetové stránky.

„Ak je používateľ pripojený k iným počítačom alebo serverom prostredníctvom škodlivej verzie PuTTY, nechtiac môže posielať citlivé prihlasovacie údaje útočníkom," tvrdia výskumníci zo Symantecu. „Dáta odosielané cez pripojenie SSH môžu byť citlivé a často sa považujú za zlatú baňu pre záškodníkov. Útočníci môžu využiť tieto citlivé informácie na získanie najvyššej úrovne privilégií pre počítač či server (známej aj ako prístup „root") a prevziať úplnú kontrolu nad systémom."

putty_screen_shot.png

V infikovanej verzii sa objaví takáto správa

Prvýkrát sa verzia PuTTY s trójskym koňom objavila v roku 2013, no nebola veľmi rozšírená. Teraz sa však tento súbor stiahne používateľom, ktorí vyhľadávajú download cez Google a sú presmerovaní na škodlivú webovú stránku tretej strany namiesto oficiálneho zdroja. Používatelia sú potom niekoľkokrát presmerovaní, napokon sa pripoja na IP adresu v Spojených arabských emirátoch, odkiaľ sa im stiahne modifikovaná verzia PuTTY.

Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby ste sa stali obeťou škodlivého softvéru, pred stiahnutím súboru si vždy skontrolujte zdroj.

Zdroj: symantec.com, zdnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá