Image
6.7.2016 2 Comments

IT študentov lákajú najmä úspešné slovenské firmy. Takýto je rebríček ich záujmu

Úspešná slovenská softvérová firma ESET, pôsobiaca vo viac ako 180 krajinách sveta, je aj po roku najvysnívanejším zamestnávateľom medzi mladými slovenskými študentmi technických smerov. Prvenstvo obhájila v prieskume občianskeho združenia Nexteria. Za ESET-om sa umiestnil Sygic, opäť domáca firma vyvíjajúca navigačnú aplikáciu GPS. Trojicu najžiadanejších zamestnávateľov uzatvára Tatra banka. Prieskum sa študentov pýtal aj na platové očakávania, tie sú približne zhodné s realitou.

Pracovať pre firmu ESET túži až 57 % študentov informatiky a elektrotechniky. Vyplýva to z prieskumu občianskeho združenia Nexteria, ktoré sa venuje mladým ľuďom a podporuje ich v biznise, politike či iných kľúčových oblastiach spoločnosti. Z aktuálneho prieskumu realizovaného na vzorke 347 študentov z fakúlt Slovenskej technickej univerzity (FIIT, FEI) a Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského tiež vychádza, že takmer 29 % z nich imponuje slovenská firma Sygic. Tretiu priečku v novom rebríčku obhájila Tatra banka s 27 %.

Výsledky či už z minulých rokov alebo z aktuálneho prieskumu dokazujú, že v rebríčkoch najžiadanejších zamestnávateľov mladých lákajú domáce inovatívne firmy. „Víťazný ESET vnímajú ako globálnu špičku, ktorá vyrástla na Slovensku a to študentov veľmi oslovuje.“ hovorí Radoslav Tausinger, gestor kariérneho eventu Night of Chances v organizácii Nexteria. „Na druhom Sygicu si považujú podobné veci – taktiež inovácie a medzinárodné úspechy, ale aj mladý kolektív,” dodáva.

Slovenské firmy sú v kurze

20 % z opýtaných by rado pracovalo pre Sli.do. Aj keď je Slovákmi založený technologický startup zaoberajúci sa komunikáciou medzi prednášajúcim a publikom na rôznych konferenciách a eventoch nováčikom v tohtoročnom rebríčku Nexterie, medzi mladými má úspech, zaradil sa na štvrté miesto. V tesnom závese za ním sa s 19 % umiestnil Accenture, globálna spoločnosť poskytujúca odborné služby v oblasti manažérskeho poradenstva, systémovej integrácie a outsourcingu. S neveľkým odstupom ďalej mladí uviedli na zoznam firiem, ktorým by odovzdali svoj čas, energiu i schopnosti, slovenskú webhostingovú spoločnosť WebSupport (18 %), úspešné slovenské internetové kníhkupectvo Martinus.sk (18 %), ktoré uzatvára najlepšiu sedmičku ako piata slovenská firma. „Úspech slovenských firiem v rebríčku nie je náhodný. Všetky tieto spoločnosti rýchlo rastú a potrebujú naberať nových zamestnancov a často ponúkajú veľmi atraktívnu pracovnú náplň. Zároveň väčšina z nich ťaží aj z popularity startupov medzi študentmi,“ vysvetľuje Tausinger.

Rebríček najžiadanejších 15 zamestnávateľov v okruhu mladých ľudí, ktorí sa venujú informačným technológiám, dopĺňa nemecká automobilka Volkswagen (17 %), ktorá stále patrí medzi najväčších aj najlepších zamestnávateľov na Slovensku, nasledujú po nej so 14 % medzinárodná spoločnosť Dell Global Business Center, americká telekomunikačná spoločnosť AT&T a mobilný operátor Orange. 13 % mladých by chcelo pracovať v juhokórejskej firme Samsung, po 12 % by bolo spokojných u slovenského multimediálneho operátora Slovak Telekom a konzultačno-softvérovej spoločnosti Softec. Rebríček uzatvára s 10 % záujemcov InHiro, slovenský startup, ktorý už pár rokov mení spôsob hľadania nových ľudí.

Akú mzdu by chceli

Prieskum Nexterie sa IT študentov pýtal aj na ich mzdové očakávania. 21% si predstavuje plat do 1100 eur, 33 % medzi 1100 a 1400 eur, 25 % medzi 1400 a 1700, 11 % medzi 1700 a 2000 a len 10 % očakáva plat vyšší ako 2000 eur. Očakávania respondentov prieskumu sú väčšinou pomerne realistické vzhľadom na skutočné mzdy absolventov študentov Slovenskej technickej univerzity v 2. roku od absolvovania štúdia. Tí podľa nedávneho porovnania výšky príjmov absolventov vysokých škôl (zdroj: http://www.aktuality.sk/clanok/270216/analyza-absolventi-tychto-univerzit-zarabaju-najviac/) zarábajú najlepšie na Slovensku. Absolventi FIIT a FEI STU majú príjmy v priemere vo výške približne 1500 eur už po dvoch rokoch od ukončenia štúdia a po štyroch rokoch takmer 2000 eur.

Najžiadanejší IT zamestnávatelia 2016 >>


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

2 Comments

 1. Platy reakcia na: IT študentov lákajú najmä úspešné slovenské firmy. Takýto je rebríček ich záujmu
  12.7.2016 09:07
  Málo na život, mnoho na smrť. Abelo
  Reagovať
 2. Prieskum robeny v jednom meste reakcia na: IT študentov lákajú najmä úspešné slovenské firmy. Takýto je rebríček ich záujmu
  7.7.2016 08:07
  a na troch fakultach... to ani nepotrebuje komentar.
  Reagovať

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá