Image
17.7.2014 0 Comments

IT oddelenia vo firmách čaká zásadná zmena ich roly

ITN_IT oddelenia.jpg Podľa prieskumu spoločnosti CA Technologies budú v nasledujúcich troch rokoch klesať rozpočty firemných IT oddelení a s tým sa bude meniť aj ich pozícia. Paradoxne totiž porastú výdavky za technológie v iných oddeleniach firiem a samotné IT sa dostane skôr do roly akéhosi „poradcu".

Prieskum s názvom TechInsights Report: The Changing Role of IT and What to Do About It, ktorý pre CA Technologies spracovala agentúra Vanson Bourne, ukazuje, že v súčasnosti IT oddelenia kontrolujú len približne 65 % výdavkov na technológie a o tri roky to bude dokonca už len 56 %. Pôvodná pozícia IT oddelenia ako nákupcu nových technológií sa tak postupne znižuje.

Ako sa zmení podoba IT oddelenia?

V súčasnosti považuje väčšina respondentov IT oddelenie za dôležité najmä v oblastiach ochrany kritických dát, udržiavania informačnej infraštruktúry a aplikácií, poskytovania technológií pre zamestnancov a pri riešení technických problémov. No počas troch rokov sa toto má úplne zmeniť. IT by podľa opýtaných v budúcnosti malo byť zamerané hlavne na podporu biznisu, zlepšovanie používateľskej skúsenosti, vývoj nových produktov a služieb a byť strategickým partnerom a poradcom pre biznis. 

Výsledkom by malo byť to, že IT oddelenia budú vo firmách hrať oveľa významnejšiu úlohu pri dôležitých rozhodovaniach a pri celkovom smerovaní biznisu. Ide o ďalší dôkaz transformácie, ktorou odbor IT v súčasnosti prechádza. Tú možno charakterizovať ako posun od hardvéru a softvéru k službám pre biznis, od centralizácie k širšiemu pohľadu a prepojeniu s obchodnými procesmi organizácie. 

IT manažéri a riaditelia IT oddelení by sa podľa tejto vízie mali stať v podnikoch významnými poradcami, ktorí budú mať vplyv na rozhodovanie ostatných oddelení o investíciách od nových technológií.

Súčasná úloha IT oddelení nie je uspokojivá

Firmy, ktoré sa zúčastnili v prieskume, sú si vedomé toho, že tromi zásadnými prvkami meniacimi biznis sú cloud computing, mobilita a aj analytické nástroje a podľa respondentov by mali IT oddelenia lepšie vysvetliť manažmentu, v čom sú tieto technológie dôležité a prečo ich nasadiť. 

V prieskume konkrétne 43 % opýtaných prejavilo svoje presvedčenie, že by IT malo byť viac prepojené s biznisom, a 42 % tvrdí, že by IT malo posilniť svoj ​​vzťah s najvyšším manažmentom firiem. Ak si teda majú IT oddelenia vo firmách udržať svoj ​​význam, je nevyhnutné, aby sa začali meniť a prispôsobovať požiadavkám biznisu. V opačnom prípade totiž môžu byť pre celú organizáciu guľou na nohe, ktorá jej zabráni posunúť sa v jej podnikaní ďalej.

Zdroj: ictmanazer.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Pozrite si fotografie z IT GALA

22.10.2016 00:20

Pozrite si ako vyzeralo prestížne výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT GALA 2016. O príjemné prostredie, zábavu, zaujímavých ľudí z IT komunity a skvelé ...

Biznis

Orientácia Microsoftu na cloud sa vyplatila, akcie sú na rekordnom maxime

22.10.2016 00:05

Softvérová spoločnosť Microsoft reportovala po ukončení oficiálnych obchodných hodín na americkej burze svoje hospodárske výsledky za prvý fiškálny štvrťrok 2017, ktorý skončil 30. septembra tohto rok ...

Biznis 1

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá