Image
17.7.2014 0 Comments

IT oddelenia vo firmách čaká zásadná zmena ich roly

ITN_IT oddelenia.jpg Podľa prieskumu spoločnosti CA Technologies budú v nasledujúcich troch rokoch klesať rozpočty firemných IT oddelení a s tým sa bude meniť aj ich pozícia. Paradoxne totiž porastú výdavky za technológie v iných oddeleniach firiem a samotné IT sa dostane skôr do roly akéhosi „poradcu".

Prieskum s názvom TechInsights Report: The Changing Role of IT and What to Do About It, ktorý pre CA Technologies spracovala agentúra Vanson Bourne, ukazuje, že v súčasnosti IT oddelenia kontrolujú len približne 65 % výdavkov na technológie a o tri roky to bude dokonca už len 56 %. Pôvodná pozícia IT oddelenia ako nákupcu nových technológií sa tak postupne znižuje.

Ako sa zmení podoba IT oddelenia?

V súčasnosti považuje väčšina respondentov IT oddelenie za dôležité najmä v oblastiach ochrany kritických dát, udržiavania informačnej infraštruktúry a aplikácií, poskytovania technológií pre zamestnancov a pri riešení technických problémov. No počas troch rokov sa toto má úplne zmeniť. IT by podľa opýtaných v budúcnosti malo byť zamerané hlavne na podporu biznisu, zlepšovanie používateľskej skúsenosti, vývoj nových produktov a služieb a byť strategickým partnerom a poradcom pre biznis. 

Výsledkom by malo byť to, že IT oddelenia budú vo firmách hrať oveľa významnejšiu úlohu pri dôležitých rozhodovaniach a pri celkovom smerovaní biznisu. Ide o ďalší dôkaz transformácie, ktorou odbor IT v súčasnosti prechádza. Tú možno charakterizovať ako posun od hardvéru a softvéru k službám pre biznis, od centralizácie k širšiemu pohľadu a prepojeniu s obchodnými procesmi organizácie. 

IT manažéri a riaditelia IT oddelení by sa podľa tejto vízie mali stať v podnikoch významnými poradcami, ktorí budú mať vplyv na rozhodovanie ostatných oddelení o investíciách od nových technológií.

Súčasná úloha IT oddelení nie je uspokojivá

Firmy, ktoré sa zúčastnili v prieskume, sú si vedomé toho, že tromi zásadnými prvkami meniacimi biznis sú cloud computing, mobilita a aj analytické nástroje a podľa respondentov by mali IT oddelenia lepšie vysvetliť manažmentu, v čom sú tieto technológie dôležité a prečo ich nasadiť. 

V prieskume konkrétne 43 % opýtaných prejavilo svoje presvedčenie, že by IT malo byť viac prepojené s biznisom, a 42 % tvrdí, že by IT malo posilniť svoj ​​vzťah s najvyšším manažmentom firiem. Ak si teda majú IT oddelenia vo firmách udržať svoj ​​význam, je nevyhnutné, aby sa začali meniť a prispôsobovať požiadavkám biznisu. V opačnom prípade totiž môžu byť pre celú organizáciu guľou na nohe, ktorá jej zabráni posunúť sa v jej podnikaní ďalej.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá