Image
18.9.2012 0 Comments

IT odborníkov je na Slovensku stále nedostatok, riešením je zmena vzdelávacieho systému

it_ludia.jpg Slovensko nie je len automobilová destinácia, ale silnie aj v oblasti IT. Hlad po IT odborníkoch (programátoroch a developeroch) na Slovensku i v čase stupňujúcej sa krízy pretrváva. Globálne spoločnosti so servisnými centrami na Slovensku (Accenture, IBM, Dell, AT&T) stále expandujú a ponúkajú stovky nových pracovných príležitostí.

Najžiadanejšou skupinou programátorov sú JAVA developeri, ktoré z nich tvoria takmer tretinu (31 %). Taktiež platy v týchto odboroch sú vysoko nadpriemerné.

Pozície v IT sektore patria dlhodobo medzi najžiadanejšie a najlepšie finančne ohodnotené. Kým priemerný plat na Slovensku (vrátane 13. platu a bonusov) dosahuje výšku 940 eur, bežná IT pozícia 1370 a JAVA developeri až 1560 eur. O kvalitných IT špecialistov a najmä „javistov" je na trhu bitka.

Slovenské vysoké školy ročne vyprodukujú stovky absolventov IT odborov, trh si však stále žiada viac, ale i vyššiu špecializáciu. Aj preto viacero významných IT firiem (napr. Cisco) spolupracuje s vysokými školami a pomáhajú vychovávať svojich budúcich zamestnancov. Druhou možnou cestou je kombinácia vysokoškolského vzdelania s medzinárodnými odbornými certifikátmi.

Prvou lastovičkou previazanosti vysokoškolského vzdelania a systému certifikátov je spoločný študijný program Aptech Europe (súčasť Aptech Limited, jedného zo svetových lídrov v IT vzdelávaní s 1000 education centrami v 40 krajinách) a Fakulty informatiky Paneurópskej vysokej školy (www.itstudium.sk).

„Aby sa IT odborník mohol kvalitne uplatniť, je už v zahraničí a postupne aj na Slovensku štandardom okrem vysokoškolského vzdelania mať aj rôzne priemyselné certifikáty. Práve tie umožňujú IT firmám výrazne skrátiť adaptáciu pracovníka v novom zamestnaní. Bez nich trvá zapracovanie zamestnanca 6-9 mesiacov, čo spôsobuje vysoké náklady. Spoločný študijný program prináša do výučbového procesu najmodernejšie curriculum ," hovorí T. Božik, riaditeľ Aptech Europe.

Kvalita absolventov technických vysokých škôl do veľkej miery závisí od toho, či sa študent z vlastnej iniciatívy vzdelával aj nad rámec svojich školských povinností, alebo už popri štúdiu pracoval, napríklad ako programátor a získaval tak relevantné praktické skúsenosti. Rozdiel sa neskôr prejaví pri nástupe do zamestnania, napríklad v rozdielnej dĺžke času potrebného na zaškolenie a samostatné fungovanie kandidáta ako plnohodnotného člena projektového tímu. Práve IT špecializácia by tak mohla vyviesť Slovensko z krízy a minimalizovať jeho závislosť na automobilovom priemysle a ďalších odvetviach strojárstva.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

V roku 2020 pretečie cloudom 14,1 zettabajtu. Je na takúto premávku Slovensko pripravené?

08.12.2016 00:14

Podľa záverov novej štúdie Cisco Global Cloud Index  dosiahne do roku 2020 ročný objem cloudovej dátovej premávky až 14,1 zettabajtov (ZB). To znamená, že v porovnaní s rokom 2015, keď celková premávk ...

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu 1

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá