Image
18.9.2012 0 Comments

IT odborníkov je na Slovensku stále nedostatok, riešením je zmena vzdelávacieho systému

it_ludia.jpg Slovensko nie je len automobilová destinácia, ale silnie aj v oblasti IT. Hlad po IT odborníkoch (programátoroch a developeroch) na Slovensku i v čase stupňujúcej sa krízy pretrváva. Globálne spoločnosti so servisnými centrami na Slovensku (Accenture, IBM, Dell, AT&T) stále expandujú a ponúkajú stovky nových pracovných príležitostí.

Najžiadanejšou skupinou programátorov sú JAVA developeri, ktoré z nich tvoria takmer tretinu (31 %). Taktiež platy v týchto odboroch sú vysoko nadpriemerné.

Pozície v IT sektore patria dlhodobo medzi najžiadanejšie a najlepšie finančne ohodnotené. Kým priemerný plat na Slovensku (vrátane 13. platu a bonusov) dosahuje výšku 940 eur, bežná IT pozícia 1370 a JAVA developeri až 1560 eur. O kvalitných IT špecialistov a najmä „javistov" je na trhu bitka.

Slovenské vysoké školy ročne vyprodukujú stovky absolventov IT odborov, trh si však stále žiada viac, ale i vyššiu špecializáciu. Aj preto viacero významných IT firiem (napr. Cisco) spolupracuje s vysokými školami a pomáhajú vychovávať svojich budúcich zamestnancov. Druhou možnou cestou je kombinácia vysokoškolského vzdelania s medzinárodnými odbornými certifikátmi.

Prvou lastovičkou previazanosti vysokoškolského vzdelania a systému certifikátov je spoločný študijný program Aptech Europe (súčasť Aptech Limited, jedného zo svetových lídrov v IT vzdelávaní s 1000 education centrami v 40 krajinách) a Fakulty informatiky Paneurópskej vysokej školy (www.itstudium.sk).

„Aby sa IT odborník mohol kvalitne uplatniť, je už v zahraničí a postupne aj na Slovensku štandardom okrem vysokoškolského vzdelania mať aj rôzne priemyselné certifikáty. Práve tie umožňujú IT firmám výrazne skrátiť adaptáciu pracovníka v novom zamestnaní. Bez nich trvá zapracovanie zamestnanca 6-9 mesiacov, čo spôsobuje vysoké náklady. Spoločný študijný program prináša do výučbového procesu najmodernejšie curriculum ," hovorí T. Božik, riaditeľ Aptech Europe.

Kvalita absolventov technických vysokých škôl do veľkej miery závisí od toho, či sa študent z vlastnej iniciatívy vzdelával aj nad rámec svojich školských povinností, alebo už popri štúdiu pracoval, napríklad ako programátor a získaval tak relevantné praktické skúsenosti. Rozdiel sa neskôr prejaví pri nástupe do zamestnania, napríklad v rozdielnej dĺžke času potrebného na zaškolenie a samostatné fungovanie kandidáta ako plnohodnotného člena projektového tímu. Práve IT špecializácia by tak mohla vyviesť Slovensko z krízy a minimalizovať jeho závislosť na automobilovom priemysle a ďalších odvetviach strojárstva.


Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Tržby Applu klesli prvýkrát za 15 rokov, predaj iPhonov naďalej klesá už tretí kvartál za sebou

27.10.2016 00:10

Apple predstavil po oficiálnom ukončení obchodovania na americkej burze svoje hospodárske výsledky za posledný fiškálny kvartál roka 2016, ktorý sa skončil v septembri. Zverejnené výsledky prekonali t ...

Prieskumy trhu

Hybridné zariadenia predstavujú nový štandard. Čaká nás budúcnosť bez notebookov?

12.09.2016 00:22

Vo svete, kde každý rok stále rýchlejšie vznikajú nové technológie, je zaujímavé čítať o tom, ktoré technológie sú údajne na zostupe. Minulý mesiac napríklad ukázala štúdia spoločnosti comScore, že su ...

Prieskumy trhu 2

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.09.2016 00:10

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkil ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá