Image
18.9.2012 0 Comments

IT odborníkov je na Slovensku stále nedostatok, riešením je zmena vzdelávacieho systému

it_ludia.jpg Slovensko nie je len automobilová destinácia, ale silnie aj v oblasti IT. Hlad po IT odborníkoch (programátoroch a developeroch) na Slovensku i v čase stupňujúcej sa krízy pretrváva. Globálne spoločnosti so servisnými centrami na Slovensku (Accenture, IBM, Dell, AT&T) stále expandujú a ponúkajú stovky nových pracovných príležitostí.

Najžiadanejšou skupinou programátorov sú JAVA developeri, ktoré z nich tvoria takmer tretinu (31 %). Taktiež platy v týchto odboroch sú vysoko nadpriemerné.

Pozície v IT sektore patria dlhodobo medzi najžiadanejšie a najlepšie finančne ohodnotené. Kým priemerný plat na Slovensku (vrátane 13. platu a bonusov) dosahuje výšku 940 eur, bežná IT pozícia 1370 a JAVA developeri až 1560 eur. O kvalitných IT špecialistov a najmä „javistov" je na trhu bitka.

Slovenské vysoké školy ročne vyprodukujú stovky absolventov IT odborov, trh si však stále žiada viac, ale i vyššiu špecializáciu. Aj preto viacero významných IT firiem (napr. Cisco) spolupracuje s vysokými školami a pomáhajú vychovávať svojich budúcich zamestnancov. Druhou možnou cestou je kombinácia vysokoškolského vzdelania s medzinárodnými odbornými certifikátmi.

Prvou lastovičkou previazanosti vysokoškolského vzdelania a systému certifikátov je spoločný študijný program Aptech Europe (súčasť Aptech Limited, jedného zo svetových lídrov v IT vzdelávaní s 1000 education centrami v 40 krajinách) a Fakulty informatiky Paneurópskej vysokej školy (www.itstudium.sk).

„Aby sa IT odborník mohol kvalitne uplatniť, je už v zahraničí a postupne aj na Slovensku štandardom okrem vysokoškolského vzdelania mať aj rôzne priemyselné certifikáty. Práve tie umožňujú IT firmám výrazne skrátiť adaptáciu pracovníka v novom zamestnaní. Bez nich trvá zapracovanie zamestnanca 6-9 mesiacov, čo spôsobuje vysoké náklady. Spoločný študijný program prináša do výučbového procesu najmodernejšie curriculum ," hovorí T. Božik, riaditeľ Aptech Europe.

Kvalita absolventov technických vysokých škôl do veľkej miery závisí od toho, či sa študent z vlastnej iniciatívy vzdelával aj nad rámec svojich školských povinností, alebo už popri štúdiu pracoval, napríklad ako programátor a získaval tak relevantné praktické skúsenosti. Rozdiel sa neskôr prejaví pri nástupe do zamestnania, napríklad v rozdielnej dĺžke času potrebného na zaškolenie a samostatné fungovanie kandidáta ako plnohodnotného člena projektového tímu. Práve IT špecializácia by tak mohla vyviesť Slovensko z krízy a minimalizovať jeho závislosť na automobilovom priemysle a ďalších odvetviach strojárstva.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá