17.2.2015 0 Comments

IT bezpečnosť: Čo nás čaká v roku 2015

Ako bude vyzerať rok 2015 z hľadiska počítačovej bezpečnosti? Nad tým si lámu hlavu výskumníci ESETu a možno aj nejeden čitateľ PC REVUE. Ako každý rok zostavil tím ESETu niekoľko predpovedí. Kde teda bude číhať najväčšie nebezpečenstvo?

Cielené útoky: Každým rokom ich počet narastá a ani tento rok nebude výnimka. Ako už názov napovedá, rozdiel medzi tradičným kybernetickým útokom a cieleným je v tom, že ten druhý mieri na svoj terč, zatiaľ čo ostatné na širokú škálu firiem a používateľov. Rozdiel je aj v tom, že sa lepšie skrývajú, takže si ich obeť dlho nevšimne. Je to aj preto, lebo využívajú 0-day zraniteľnosti a sociálne inžinierstvo, ktoré pri ľudskej rase funguje stále dosť efektívne. Aby sme mali predstavu, o koľko útokov tohto typu na svete ide: V roku 2010 ich bolo 10, no koncom minulého roka už 53, ktoré sa podarilo identifikovať. Medzi kampane, ktorými sa výskumníci ESETu zaoberali podrobne, patrí BlackEnergy a Operácia Windigo.

Úniky dát: Podľa Amerického centra pre krádež identity minulý rok bolo zaznamenaných 720 veľkých dátových únikov, takmer polovica pritom bola v zdravotníctve. Tie takisto rastú každým rokom a skutočné číslo asi nepoznáme - málokto sa pochváli, že mu zmizli citlivé dáta. Chrániť sa môžete aj jednoduchými krokmi a základnou bezpečnosťou, niekoľko tipov sme uviedli aj v tomto Virus Labe.

Platobné systémy: Kým pred dvoma či tromi rokmi sme toho na internete nakupovali menej, teraz odtiaľ azda každý má aspoň jeden vianočný darček. A keďže on-line platobné systémy sú pre útočníkov dojnou kravou, bolo by hlúpe očakávať, že klesnú, skôr naopak. Ale nejde iba o internet, pod paľbou sú aj platobné systémy v obchodoch. Malvér ako JacksPos alebo Dexter bol napríklad zodpovedný za veľké útoky na americkú sieť obchodov Target (až 40 miliónov postihnutých platobných kariet). V obchodoch Home Depot, takisto v USA, to bolo až 56 miliónov.

Bitcoiny, vydierací malvér - ransomware a všakovaké vírusy: Bitcoiny sú v trende aj medzi kriminálnikmi. Jednému sa ich podarilo ukradnúť až v hodnote 600-tisíc dolárov. Útok bol pritom zaznamenaný aj na platformu Mac. Ransomware aj v rôznych podobách, ktoré šifrujú obsah, predstavoval highlight minulého roka (písali sme o tom v predošlom vydaní) a určite nezmizne. Dôkazom sú už nové kampane zo začiatku tohto roka. A všetky vírusy? Tých nových zaznamenáme v ESETe denne státisíce a nebude to inak ani tento rok.

Internet vecí - útoky na veci: Už to nie sú iba laptopy a smartfóny, internet je všade - môže byť vo vašom televízore, chladničke či aute. A čím je viac zariadení on-line, tým rastie aj chuť zločincov. Niektoré ich chúťky sa už ukázali - zaútočiť sa dá napríklad na auto, ale aj smart TV či biometrické systémy na smartfóny, dokonca na okuliare Google. Našťastie sú tieto útoky zatiaľ veľmi zriedkavé a v ESETe neočakávame okamžitý veľký nárast, ale určite je to trend, ktorý treba sledovať.

V každom prípade vám aj tento mesiac želám bezpečné surfovanie.

Článok vznikol v spolupráci s firmou ESET.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá