Image
7.5.2014 0 Comments

IT Fitness test prvýkrát oficiálne otestuje aj žiakov základných škôl

Európska-komisia.jpg Aj tento rok organizuje Európska komisia rozsiahlu kampaň zameranú na podporu zamestnanosti, ktorej hlavným cieľom je zvýšiť povedomie občanov Európskej únie o potrebe zlepšiť ich zručnosti v oblasti využívania informačných a komunikačných technológií (IKT). Kampaň je reakcia na rastúci dopyt po kvalifikovaných odborníkoch v oblasti IKT, ktorých v súčasnosti nie je dostatok, a to aj napriek vysokej miere nezamestnanosti v Európe.

Kampaň pod názvom e-Skills for Jobs koordinujú spoločnosti DIGITALEUROPE a European Schoolnet v spojení so stovkami partnerov na národnej a celoeurópskej úrovni vrátane Európskeho centra pre ženy a technológie, JA-YE, Telecentre Europe a mnoho ďalších významných IT priemyselných partnerov.

Pomocou kampane sa má zvýšiť povedomie širokej verejnosti o možnostiach vzdelávania, voľných pracovných miestach a ďalších príležitostiach, ktoré sú pre ľudí vďaka ich „e-zručnostiam" k dispozícii. Priemysel, vzdelávacie inštitúcie a orgány verejnej správy spoločne v priebehu celého roka organizujú veľké množstvo rôznych podujatí a aktivít pre ľudí s rôznymi úrovňami vzdelanosti a IKT zručnosti. Kampaň je určená predovšetkým pre zamestnancov malých a stredne veľkých podnikov, pre mladých a nezamestnaných ľudí, ktorí chcú vstúpiť do pracovného procesu. Jej cieľovou skupinou sú však aj firmy, ktoré potrebujú vysokokvalifikovanú pracovnú silu. V čase, keď Európa zápasí s hospodárskym poklesom, sú „e-zručnosti" dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, pretože môžu pomôcť európskej ekonomike postaviť sa opäť na nohy. Ľudia s vysokou úrovňou e-zručnosti hrajú kľúčovú úlohu v snahe urobiť z Európy inovatívne a konkurenčné prostredie.

V roku 2014 kampaň e-zručnosti na podporu zamestnanosti sa realizuje v 30 krajinách Európskej únie. Na Slovensku v rámci kampane budú realizované tieto hlavné aktivity - IT Fitness test 2014 a národné kolo súťaže sieťových akadémií NAG 2014.

Testovanie IT zručnosti - IT FITNESS test - cieľomtestovania je zistiť úroveň základných IT zručností a schopnosti ich efektívneho využitia pri štúdiu, v práci i v každodennom živote predovšetkým v hlavnej cieľovej skupine - u mladých ľudí, študentov stredných a vysokých škôl, ale aj zamestnancov malých a stredných podnikov a širokej verejnosti. Novinkou v roku 2014 je špeciálny test určený pre základné školy. Ten vznikol na základe dopytu z minulých rokov, ako aj na základe potreby podchytiť najmladšie talenty čím skôr.

V priebehu mája až júna 2014 bude pre záujemcov dostupný on-line test, prostredníctvom ktorého si overia úroveň svojich IT zručností. Informovanie verejnosti o možnosti testovania bude široko publikované v médiách. Snahou je, aby sa do procesu testovania zapojila čo najväčšia skupina respondentov a získali sa tak relevantné informácie o úrovni IT zručností na Slovensku. Testovanie bude sprevádzané množstvom motivačných aktivít a súťaží. Výsledky testovania a víťazi súťaží budú vyhlásení počas tlačovej konferencie, ktorá bude usporiadaná po ukončení testovania a vyhodnotení testov v rámci podujatia IT Gala v septembri 2014. Od roku 2010 sa do testovania zapojilo viac ako 100 000 účastníkov z celej Slovenskej republiky.

Veľmi dôležitá súčasť IT FITNESS testu budú v tomto roku mobilné aplikácie pre všetky populárne operačné systémy (Android, Apple iOS, Windows), ktoré umožnia majiteľom tabletov a iných mobilných zariadení nielen absolvovať IT FITNESS test, ale po jeho prvom absolvovaní opakovaním jeho variácií ďalej zvyšovať svoje zručnosti.

Druhá ťažisková aktivita, ktorá bude v rámci projektu na Slovensku organizovaná, bude dobre známa a populárna súťaž študentov sieťových akadémií NAG 2014 a jej národné kolo (www.netacad.sk). Súťaž umožní študentom stredných a vysokých škôl prezentovať vedomosti z oblasti počítačových sietí. Jednotlivci a tímy súťažia v kategóriách na rôznej úrovni zložitosti. Súťaž pobeží v niekoľkých kolách: školské a národné kolo. Očakávame, že príležitosť overiť si svoje vedomosti v súťaži využije väčšina zo súčasne viac ako 6000 študujúcich v oblasti sieťových technológií.

Očakáva sa, že do kampane sa v tomto roku na Slovensku zapojí viac účastníkov, ako to bolo v rámci predchádzajúcej, naozaj úspešnej kampane, v rámci ktorej práve Slovensko patrilo k najúspešnejším krajinám EÚ.

Viac informácií o tejto iniciatíve Európskej komisie možno nájsť na www.eskills.sk, na stránke IT Asociácie Slovenska - www.itas.sk.

IT FITNESS TEST 2014 sa uskutoční v termíne od 13. 5. 2014 do 31. 7. 2014 a národné kolo súťaže Networking Acadmy Games (NAG 2014) sa uskutočnilo 30. 4. 2014 na Technickej univerzite v Košiciach (www.netacad.sk).


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá