Image
7.5.2014 0 Comments

IT Fitness test prvýkrát oficiálne otestuje aj žiakov základných škôl

Európska-komisia.jpg Aj tento rok organizuje Európska komisia rozsiahlu kampaň zameranú na podporu zamestnanosti, ktorej hlavným cieľom je zvýšiť povedomie občanov Európskej únie o potrebe zlepšiť ich zručnosti v oblasti využívania informačných a komunikačných technológií (IKT). Kampaň je reakcia na rastúci dopyt po kvalifikovaných odborníkoch v oblasti IKT, ktorých v súčasnosti nie je dostatok, a to aj napriek vysokej miere nezamestnanosti v Európe.

Kampaň pod názvom e-Skills for Jobs koordinujú spoločnosti DIGITALEUROPE a European Schoolnet v spojení so stovkami partnerov na národnej a celoeurópskej úrovni vrátane Európskeho centra pre ženy a technológie, JA-YE, Telecentre Europe a mnoho ďalších významných IT priemyselných partnerov.

Pomocou kampane sa má zvýšiť povedomie širokej verejnosti o možnostiach vzdelávania, voľných pracovných miestach a ďalších príležitostiach, ktoré sú pre ľudí vďaka ich „e-zručnostiam" k dispozícii. Priemysel, vzdelávacie inštitúcie a orgány verejnej správy spoločne v priebehu celého roka organizujú veľké množstvo rôznych podujatí a aktivít pre ľudí s rôznymi úrovňami vzdelanosti a IKT zručnosti. Kampaň je určená predovšetkým pre zamestnancov malých a stredne veľkých podnikov, pre mladých a nezamestnaných ľudí, ktorí chcú vstúpiť do pracovného procesu. Jej cieľovou skupinou sú však aj firmy, ktoré potrebujú vysokokvalifikovanú pracovnú silu. V čase, keď Európa zápasí s hospodárskym poklesom, sú „e-zručnosti" dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, pretože môžu pomôcť európskej ekonomike postaviť sa opäť na nohy. Ľudia s vysokou úrovňou e-zručnosti hrajú kľúčovú úlohu v snahe urobiť z Európy inovatívne a konkurenčné prostredie.

V roku 2014 kampaň e-zručnosti na podporu zamestnanosti sa realizuje v 30 krajinách Európskej únie. Na Slovensku v rámci kampane budú realizované tieto hlavné aktivity - IT Fitness test 2014 a národné kolo súťaže sieťových akadémií NAG 2014.

Testovanie IT zručnosti - IT FITNESS test - cieľomtestovania je zistiť úroveň základných IT zručností a schopnosti ich efektívneho využitia pri štúdiu, v práci i v každodennom živote predovšetkým v hlavnej cieľovej skupine - u mladých ľudí, študentov stredných a vysokých škôl, ale aj zamestnancov malých a stredných podnikov a širokej verejnosti. Novinkou v roku 2014 je špeciálny test určený pre základné školy. Ten vznikol na základe dopytu z minulých rokov, ako aj na základe potreby podchytiť najmladšie talenty čím skôr.

V priebehu mája až júna 2014 bude pre záujemcov dostupný on-line test, prostredníctvom ktorého si overia úroveň svojich IT zručností. Informovanie verejnosti o možnosti testovania bude široko publikované v médiách. Snahou je, aby sa do procesu testovania zapojila čo najväčšia skupina respondentov a získali sa tak relevantné informácie o úrovni IT zručností na Slovensku. Testovanie bude sprevádzané množstvom motivačných aktivít a súťaží. Výsledky testovania a víťazi súťaží budú vyhlásení počas tlačovej konferencie, ktorá bude usporiadaná po ukončení testovania a vyhodnotení testov v rámci podujatia IT Gala v septembri 2014. Od roku 2010 sa do testovania zapojilo viac ako 100 000 účastníkov z celej Slovenskej republiky.

Veľmi dôležitá súčasť IT FITNESS testu budú v tomto roku mobilné aplikácie pre všetky populárne operačné systémy (Android, Apple iOS, Windows), ktoré umožnia majiteľom tabletov a iných mobilných zariadení nielen absolvovať IT FITNESS test, ale po jeho prvom absolvovaní opakovaním jeho variácií ďalej zvyšovať svoje zručnosti.

Druhá ťažisková aktivita, ktorá bude v rámci projektu na Slovensku organizovaná, bude dobre známa a populárna súťaž študentov sieťových akadémií NAG 2014 a jej národné kolo (www.netacad.sk). Súťaž umožní študentom stredných a vysokých škôl prezentovať vedomosti z oblasti počítačových sietí. Jednotlivci a tímy súťažia v kategóriách na rôznej úrovni zložitosti. Súťaž pobeží v niekoľkých kolách: školské a národné kolo. Očakávame, že príležitosť overiť si svoje vedomosti v súťaži využije väčšina zo súčasne viac ako 6000 študujúcich v oblasti sieťových technológií.

Očakáva sa, že do kampane sa v tomto roku na Slovensku zapojí viac účastníkov, ako to bolo v rámci predchádzajúcej, naozaj úspešnej kampane, v rámci ktorej práve Slovensko patrilo k najúspešnejším krajinám EÚ.

Viac informácií o tejto iniciatíve Európskej komisie možno nájsť na www.eskills.sk, na stránke IT Asociácie Slovenska - www.itas.sk.

IT FITNESS TEST 2014 sa uskutoční v termíne od 13. 5. 2014 do 31. 7. 2014 a národné kolo súťaže Networking Acadmy Games (NAG 2014) sa uskutočnilo 30. 4. 2014 na Technickej univerzite v Košiciach (www.netacad.sk).


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá