Image
11.2.2014 0 Comments

IBM vyvinie pre agentúru DARPA samodeštrukčné čipy

ibm_chip.jpg Spoločnosť IBM získala vládny kontrakt na vytvorenie modelu prechodných zariadení, ktoré na povel vykonajú autodeštrukciu. Zákazku zadala agentúra DARPA (Advanced Research Projects Agency), ktorá už vlani predstavila výskumný program VAPR (Vanishing Programmable Resources).

Základom programu je myšlienka o zavedení nového druhu prechodných elektronických zariadení na kritických miestach, ako sú napr. bojiská, kde by trvanlivá elektronika mohla byť potenciálnym zdrojom spravodajských informácií pre protivníka.

„Program VAPR sa snaží o vytvorenie elektronických systémov, ktoré sú schopné na diaľkový pokyn fyzicky zmiznúť kontrolovaným spôsobom. Takáto prechodná elektronika by mala mať výkon porovnateľný s komerčnou elektronikou, ale by mala obmedzenú životnosť, ktorú možno naprogramovať a upravovať v reálnom čase," uvádza DARPA na stránke venovanej projektu VAPR.

Spoločnosť IBM teraz dostala 3,4 milióna dolárov na to, aby vyvinula takúto technológiu, ktorá predpokladá využitie rádiového signálu na zadanie pokynu mechanizmu, ktorý rozdrví kremíkový čip na prach.

Podľa agentúry DARPA by takéto prechodné zariadenia mali zahŕňať senzory na monitorovanie veľkej plochy, ako aj senzory na diagnostiku, ošetrenie a sledovanie zdravotného stavu vojakov v tejto oblasti.

„Veľkoplošné distribuované siete senzorov, ktoré sú rozložené v prirodzenom prostredí, môžu poskytnúť dôležité dáta v určitom špecifikovanom čase, ale potom sa stávajú zbytočnými. Ide o alternatívu biologicky resorbovateľných čipov, ktoré môžu pomôcť pri sledovaní zdravotného stavu vojakov v oblasti," vyhlásila DARPA.

Zdroj: zdnet.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá