Image
11.2.2014 0 Comments

IBM vyvinie pre agentúru DARPA samodeštrukčné čipy

ibm_chip.jpg Spoločnosť IBM získala vládny kontrakt na vytvorenie modelu prechodných zariadení, ktoré na povel vykonajú autodeštrukciu. Zákazku zadala agentúra DARPA (Advanced Research Projects Agency), ktorá už vlani predstavila výskumný program VAPR (Vanishing Programmable Resources).

Základom programu je myšlienka o zavedení nového druhu prechodných elektronických zariadení na kritických miestach, ako sú napr. bojiská, kde by trvanlivá elektronika mohla byť potenciálnym zdrojom spravodajských informácií pre protivníka.

„Program VAPR sa snaží o vytvorenie elektronických systémov, ktoré sú schopné na diaľkový pokyn fyzicky zmiznúť kontrolovaným spôsobom. Takáto prechodná elektronika by mala mať výkon porovnateľný s komerčnou elektronikou, ale by mala obmedzenú životnosť, ktorú možno naprogramovať a upravovať v reálnom čase," uvádza DARPA na stránke venovanej projektu VAPR.

Spoločnosť IBM teraz dostala 3,4 milióna dolárov na to, aby vyvinula takúto technológiu, ktorá predpokladá využitie rádiového signálu na zadanie pokynu mechanizmu, ktorý rozdrví kremíkový čip na prach.

Podľa agentúry DARPA by takéto prechodné zariadenia mali zahŕňať senzory na monitorovanie veľkej plochy, ako aj senzory na diagnostiku, ošetrenie a sledovanie zdravotného stavu vojakov v tejto oblasti.

„Veľkoplošné distribuované siete senzorov, ktoré sú rozložené v prirodzenom prostredí, môžu poskytnúť dôležité dáta v určitom špecifikovanom čase, ale potom sa stávajú zbytočnými. Ide o alternatívu biologicky resorbovateľných čipov, ktoré môžu pomôcť pri sledovaní zdravotného stavu vojakov v oblasti," vyhlásila DARPA.

Zdroj: zdnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ShowIT

Najnovšie videá