Image
11.2.2014 0 Comments

IBM vyvinie pre agentúru DARPA samodeštrukčné čipy

ibm_chip.jpg Spoločnosť IBM získala vládny kontrakt na vytvorenie modelu prechodných zariadení, ktoré na povel vykonajú autodeštrukciu. Zákazku zadala agentúra DARPA (Advanced Research Projects Agency), ktorá už vlani predstavila výskumný program VAPR (Vanishing Programmable Resources).

Základom programu je myšlienka o zavedení nového druhu prechodných elektronických zariadení na kritických miestach, ako sú napr. bojiská, kde by trvanlivá elektronika mohla byť potenciálnym zdrojom spravodajských informácií pre protivníka.

„Program VAPR sa snaží o vytvorenie elektronických systémov, ktoré sú schopné na diaľkový pokyn fyzicky zmiznúť kontrolovaným spôsobom. Takáto prechodná elektronika by mala mať výkon porovnateľný s komerčnou elektronikou, ale by mala obmedzenú životnosť, ktorú možno naprogramovať a upravovať v reálnom čase," uvádza DARPA na stránke venovanej projektu VAPR.

Spoločnosť IBM teraz dostala 3,4 milióna dolárov na to, aby vyvinula takúto technológiu, ktorá predpokladá využitie rádiového signálu na zadanie pokynu mechanizmu, ktorý rozdrví kremíkový čip na prach.

Podľa agentúry DARPA by takéto prechodné zariadenia mali zahŕňať senzory na monitorovanie veľkej plochy, ako aj senzory na diagnostiku, ošetrenie a sledovanie zdravotného stavu vojakov v tejto oblasti.

„Veľkoplošné distribuované siete senzorov, ktoré sú rozložené v prirodzenom prostredí, môžu poskytnúť dôležité dáta v určitom špecifikovanom čase, ale potom sa stávajú zbytočnými. Ide o alternatívu biologicky resorbovateľných čipov, ktoré môžu pomôcť pri sledovaní zdravotného stavu vojakov v oblasti," vyhlásila DARPA.

Zdroj: zdnet.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá