Image
8.10.2015 0 Comments

IBM ukázalo uhlíkové nanotrubice. Prinesú prielom v technológii čipov?

Jeden z adeptov, ktorí by mohli nahradiť kremíkové tranzistory CMOS, sú uhlíkové nanotrubice. Stále však existuje veľa nezodpovedaných otázok týkajúcich sa základných materiálov i konštrukcie. Spoločnosť IBM tvrdí, že vyriešila jeden z veľkých problémov.

Koniec platnosti Moorovho zákona bol v posledných rokoch ohlásený už viackrát. Je jasné, že kremíkové tranzistory s nami nebudú navždy a jeden z horúcich kandidátov na ich náhradu sú uhlíkové nanotrubice (carbon nanotubes - CNT).

Nedávno vedci z IBM predstavili 7 nm testovací čip, pri ktorom hrá kľúčovú úlohu zlúčenina kremíka a germánia a technológia optického leptania za použitia extrémne ultrafialového svetla.

No v laboratóriách spoločnosti sa už viac ako desať rokov pracuje aj na CNT a zdá sa, že teraz bola odstránená jedna z hlavných prekážok brániacich v ich praktickom použití v polovodičoch. Je to prvý krok smerujúci ku komerčnej výrobe tranzistorov CNT.

Uhlík môže tvoriť viacero alotropov (uhlia, grafit, diamant atď.), niektoré z nich sú izolátory (grafit), iné sú vodivé (grafén, čo je dvojrozmerný plátok grafitu s hrúbkou jedného atómu). Atómy uhlíka sa môžu spájať do rôznych útvarov, napr. guľôčok či rúrok, známych ako fulerény. CNT, čo sú v podstate zrolované listy grafénu, sú sľubné, pretože ide o polovodiče a môžu sa ľahko škálovať na niekoľko nanometrov.

Uhlíkové nanotrubice môžu tvoriť strednú časť tranzistora - kanál. Problém je v tom, že tejto veľkosti sa musia prispôsobiť aj ostatné časti tranzistora, ako aj kovové kontakty na oboch stranách kanála, ktorým preteká prúd, keď je tranzistor zapnutý. No ak sa kontakty zmenšia, zvýši sa odpor, čím sa zníži výkon. To je veľká výzva už pri 14 nm kremíkových tranzistoroch a s postupným zmenšovaním výrobného procesu to bude čoraz horšie.

Na vyriešenie tohto problému v IBM vyvinuli spôsob, ako realizovať mikroskopický „zvar", ktorým sa pripoja drobné molybdénové kovové kontakty na konce rúrok, ktoré sú usporiadané vodorovne na substráte. Vedcom sa podarilo vytvárať spojenia, ktoré nie sú hrubšie ako 1,8 nanometra. Výsledkom je tranzistor, ktorý pracuje podobne ako jeho kremíkový náprotivok. Takýmto spôsobom by sa mohli prekonať problémy so zvyšovaním odporu až na 4 generácie dopredu. Vedci predpokladajú, že táto technológia sa použije už na výrobu 5 nm tranzistorov. V testovacom zariadení IBM majú CNT priemer 1,2 nm a kontakty merajú okolo 9 nm.

Kým sa začne hromadná výroba CNT, treba vyriešiť ešte veľa problémov. No IBM dúfa, že v priebehu piatich až desiatich rokov by CNT mohli nahradiť kremíkové tranzistory.

Celá štúdia bola publikovaná v magazíne Science.

Zdroj: zdnet.com
gizmodo.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá