Image
29.4.2014 0 Comments

IBM predstavila procesor Power 8, 50× rýchlejší pri analýze dát ako procesory x86

ibm_power8.jpg Spoločnosť IBM v stredu predstavila prvé servery vybavené novou generáciou procesora Power 8. Zároveň pripomenula svoju nadáciu, ktorá otvára architektúru POWER záujemcom o jej ďalší vývoj.

IBM je v podstate posledná spoločnosť, ktorá ešte úspešne vyrába procesory s architektúrou RISC, určené pre počítače. Inak ešte nájdeme tieto procesory v rôznych herných konzolách (MS Xbox 360, Sony PlayStation 3, Nintendo Wii). Preto IBM už vlani založila nadáciu OpenPOWER Foundation, ktorá túto architektúru otvára a pomáha v jej ďalšom vývoji.

Procesor Power 8 je určený na veľkú záťaž, najmä pri analýze veľkých objemov dát. Čip je osadený 12 výpočtovými jadrami, z ktorých každé dokáže spracúvať 8 vlákien súčasne. Procesor teda zvláda súbežné spracovanie 96 vlákien.

Každé z jadier je vybavené vyrovnávacou pamäťou 512 kB SRAM L2 a 8 MB ​​EDRAM L3, to teda dovedna znamená 6 MB vyrovnávacej pamäte L2 a 96 MB L3. Každý čip dokáže adresovať až 1 TB operačnej pamäte s prenosovou rýchlosťou 230 GB/s. Podľa IBM by mala byť nová verzia procesora dvakrát až trikrát rýchlejšia ako Power 7 a pri analýze dát až 50-krát rýchlejšia ako procesory konkurenčnej architektúry x86.

IBM predstavila tri nové servery optimalizované na prácu s veľkým objemom dát (big data) a ďalšie analytické nástroje určené na spracovanie veľkých objemov dát v reálnom čase. S hardvérom sa dodáva aj nový softvér zameraný na analýzu a big data - IBM Solution for BLU acceleration, IBM Solution for Analytics a IBM Solution for Hadoop. Sú určené pre novú verziu procesora a zvládajú spracovávať veľké objemy štruktúrovaných aj neštruktúrovaných dát.

IBM okrem vlastného variantu Unixu podporuje aj Linux, preto s uvedením novej generácie procesorov predstavila aj Ubuntu Server pre systémy Power 8 a variant virtualizačného hypervízora Power KVM.

Do nadácie OpenPOWER, ktorá umožňuje členským organizáciám smerovať ďalší vývoj architektúry POWER, sa zapojili napríklad firmy Canonical, Micron, Google, nVidia, Mellanox alebo Tyan. Softvérová vrstva OpenPOWER sa ponúka ako open source, ktorý si môžu všetci záujemcovia upravovať podľa svojich potrieb a ďalej predávať.

Napríklad na konferencii IBM Impact 2014, ktorá sa uskutoční tento týždeň v Las Vegas, predvedie nVidia servery vybavené jej grafickými procesormi v kombinácii s procesormi Power 8, ktoré by mali zabezpečovať akceleráciu pre aplikácie v Jave a na spracovanie big data.

Nová generácia serverov s novými procesormi by mala byť záujemcom k dispozícii od júna tohto roka.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

Produkty

Tesla ukázala futuristický dron. Pomôže najmä filmárom

24.10.2016 00:16

Elon Musk nechystá len úplne autonómne jazdiace auto a kolonizáciu Marsu, ale jeho Tesla nedávno predstavila aj dron s novým dizajnom, ktorý bude užitočný najmä pre filmárov. Navrhol ho londýnsky diza ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá