Image
29.4.2014 0 Comments

IBM predstavila procesor Power 8, 50× rýchlejší pri analýze dát ako procesory x86

ibm_power8.jpg Spoločnosť IBM v stredu predstavila prvé servery vybavené novou generáciou procesora Power 8. Zároveň pripomenula svoju nadáciu, ktorá otvára architektúru POWER záujemcom o jej ďalší vývoj.

IBM je v podstate posledná spoločnosť, ktorá ešte úspešne vyrába procesory s architektúrou RISC, určené pre počítače. Inak ešte nájdeme tieto procesory v rôznych herných konzolách (MS Xbox 360, Sony PlayStation 3, Nintendo Wii). Preto IBM už vlani založila nadáciu OpenPOWER Foundation, ktorá túto architektúru otvára a pomáha v jej ďalšom vývoji.

Procesor Power 8 je určený na veľkú záťaž, najmä pri analýze veľkých objemov dát. Čip je osadený 12 výpočtovými jadrami, z ktorých každé dokáže spracúvať 8 vlákien súčasne. Procesor teda zvláda súbežné spracovanie 96 vlákien.

Každé z jadier je vybavené vyrovnávacou pamäťou 512 kB SRAM L2 a 8 MB ​​EDRAM L3, to teda dovedna znamená 6 MB vyrovnávacej pamäte L2 a 96 MB L3. Každý čip dokáže adresovať až 1 TB operačnej pamäte s prenosovou rýchlosťou 230 GB/s. Podľa IBM by mala byť nová verzia procesora dvakrát až trikrát rýchlejšia ako Power 7 a pri analýze dát až 50-krát rýchlejšia ako procesory konkurenčnej architektúry x86.

IBM predstavila tri nové servery optimalizované na prácu s veľkým objemom dát (big data) a ďalšie analytické nástroje určené na spracovanie veľkých objemov dát v reálnom čase. S hardvérom sa dodáva aj nový softvér zameraný na analýzu a big data - IBM Solution for BLU acceleration, IBM Solution for Analytics a IBM Solution for Hadoop. Sú určené pre novú verziu procesora a zvládajú spracovávať veľké objemy štruktúrovaných aj neštruktúrovaných dát.

IBM okrem vlastného variantu Unixu podporuje aj Linux, preto s uvedením novej generácie procesorov predstavila aj Ubuntu Server pre systémy Power 8 a variant virtualizačného hypervízora Power KVM.

Do nadácie OpenPOWER, ktorá umožňuje členským organizáciám smerovať ďalší vývoj architektúry POWER, sa zapojili napríklad firmy Canonical, Micron, Google, nVidia, Mellanox alebo Tyan. Softvérová vrstva OpenPOWER sa ponúka ako open source, ktorý si môžu všetci záujemcovia upravovať podľa svojich potrieb a ďalej predávať.

Napríklad na konferencii IBM Impact 2014, ktorá sa uskutoční tento týždeň v Las Vegas, predvedie nVidia servery vybavené jej grafickými procesormi v kombinácii s procesormi Power 8, ktoré by mali zabezpečovať akceleráciu pre aplikácie v Jave a na spracovanie big data.

Nová generácia serverov s novými procesormi by mala byť záujemcom k dispozícii od júna tohto roka.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá