Image
14.11.2016 0 Comments

IBM Business Connect 2016: Digitálna transformácia, kognitívne systémy a kybernetická bezpečnosť

Podujatím v bratislavskej Starej tržnici rezonovali pokročilé témy, ktoré sú alebo sa v blízkej budúcnosti stanú dôležitým akcelerátorom IT podpory biznisu aj samotného biznisu, ako sú umelá inteligencia a kognitívne technológie. Na konferencii IBM, samozrejme, najväčší záujem vzbudzovali analytické schopnosti IBM Watson v reálnom biznise s dôrazom na internet vecí.

Ako úspešne zvládnuť digitálnu transformáciu

Digitálna transformácia je práve teraz horúca téma medzi lídrami biznisu a IT manažérmi vo všetkých odvetviach podnikania. Nie sú to len rýchlo sa meniace technológie, ktoré vystreľujú cez noc startupy do výšin, pričom rúcajú zaužívané postupy lídrov, ale predovšetkým miera ich zvládnutia a správneho nasadenia. Cloud, big data, sociálne médiá, internet vecí preukázali svoju životaschopnosť a potenciál akcelerovať biznis. IT odborníci z firiem potrebujú  pokrok v technológiách nielen spoznať, ale kľúčovým faktorom je dynamika. Musia ich nasadiť a začať využívať skôr ako ich konkurencia.

Panelová diskusia: Slovensko v roku 2020

Málokedy sa podarí obsadiť pri panelovej diskusii sálu do posledného miesta, ale dobre zvolená téma o tom, ako bude vyzerať Slovensko v roku 2020 v rôznych odvetviach, zaujímala všetkých účastníkov konferencie. Diskutovalo sa o tom, ako digitálna transformácia ovplyvňuje smer technologického rozvoja v podnikaní. Skúsenosti lídrov z rôznych sektorov a odborníkov IBM mnohým pomohli osvetliť rôzne aspekty digitalizácie, ako aj nové prístupy. Diskusiu z rôznych uhlov pohľadu viedli:

Branislav Straka, COO Digital Sales, ČSOB Finančná skupina
Martina Králová, Director of New Business Development, Slovak Telekom
Martin Kobza, Head of Digital, Erste group
Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ Svet zdravia
Jozef Snopko, CIO, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Fridrich Matejík, Manager of IBM Systems, IBM Slovensko
Peter Laco, Country leader, IBM Slovensko

Nová éra kognitívneho myslenia

Reálne ukážky riešení obsahujúcich kognitívne systémy, ktoré IBM dodáva klientom na Slovensku aj vo svete, prezentoval viceprezident pre banking a finančné služby Raoul Van Engelshoven a country leader IBM Slovensko Peter Laco. Na praktických príkladoch demonštrovali, ako kognitívne technológie pretvárajú rôzne typy odvetví od maloobchodu až po bankovníctvo.

IBM Watson pre kybernetickú bezpečnosť

Cieľom kognitívnej vedy je zostrojiť formálny model na vysvetlenie a modelovanie kognitívnych aktivít (napr. usudzovania, riešenia problémov a pod.). IBM je v tejto oblasti jeden z lídrov. Prezentácia predstavila prvé kognitívne riešenie použiteľné v oblasti kybernetickej bezpečnosti na monitoring a vyhodnocovanie aktivít.

Gartner definuje riadené bezpečnostné služby (Managed Security Services) ako „vzdialený dohľad alebo riadenie procesov informačnej bezpečnosti, dodávané prostredníctvom zdieľaných služieb na diaľku z Centra bezpečnostných operácií (SOC), nie pomocou personálu na mieste“. MSS je koncept a obchodný model, ktorý umožňuje zákazníkom efektívne vyplniť medzeru medzi nedostatkom ľudských zdrojov a aktuálnymi požiadavkami v informačnej a kybernetickej bezpečnosti.

V IBM je vytvorený špecializovaný tím boja proti počítačovému zločinu IBM X-force, ktorý na základe veľkého množstva štatistických vstupov z reálnych prostredí distribuovaných po celom svete každoročne spracúva analýzu stavu informačnej a kybernetickej bezpečnosti. Výročná správa IBM X-Force Cyber Security Intelligence Index poskytuje komplexný prehľad a detailný rozbor jednotlivých typov a objemov útokov, prehľad o tom, ktoré odvetvia sú najviac ohrozené, s cieľom porozumieť aktuálnym hrozbám.

Predikcia klientskeho správania v kognitívnej ére

Predpovedať budúcnosť chce vedieť zväčša každý. Možno však efektívne predpovedať, čo spraví klient? Prezentácie na túto tému rozoberali celý proces od zberu dát, odfiltrovania tých, ktoré majú zmysel, cez spracovanie v reálnom čase v kontexte situácie klienta až po vytvorenie ponuky na mieru, ktorú nie je ľahké odmietnuť. Boli predstavené reálne prípady, ako zvýšiť úspešnosť kampaní upsell a xsell a ako zvýšiť lojalitu k značke.

Internet vecí v kognitívnej ére

Sekcia prezentovala možnosti, ktoré otvára internet vecí, s dôrazom na to, ako ich môžete využiť na maximum a vyťažiť výhody, ktoré ponúkajú pre váš biznis. Témy IoT prezentovali experti z novootvoreného IBM CEE IOT Solution Factory a iní priekopníci v odbore z univerzít aj priemyslu. Podelili sa o skúsenosti pri riešení inovačných výziev, financií, telekomunikácií, maloobchodu a iných odvetví, kde treba nájsť nové spôsoby, ako pomocou internetu vecí obohatiť  biznis.

Zobrazit Galériu
IBM

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá