SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Hýbte sa čo najviac a vychutnajte si život

Archív NXT
0

Monitorovanie spôsobu života je aktuálne veľmi populárna činnosť. Ľudia chcú vedieť, čo sa s ich telom deja, akí sú aktívni, a chcú aj inšpiráciu k čoraz lepším výkonom. V našom prehľade sa pozrieme na tri inteligentné náramky, ktoré sú dostupné na Slovensku. Bude to podľa abecedy Garmin Vívofit, ďalej Samsung Gear Fit a nakoniec Sony SmartBand.

Ukazujeme, čo dokážu inteligentné náramky

Garmin Vívofit

Vívofit je moderný prírastok do rodiny monitorovacích zariadení od firmy, ktorá je u nás známa hlavne navigačnými prístrojmi. Jeho hlavná výhoda je výdrž na batériu, ktorá predstavuje až neuveriteľný 1 rok prevádzky. Inými slovami, nemusíte sa starať o dobíjanie, zariadenie len používate. Batéria je vymeniteľná, používa sa typ CR 1632.

Garmin-VivofitCele.jpg

Takéto sú farebné vyhotovenia remienkov k náramku Garmin Vívofit

Vívofit sleduje vašu aktivitu počas celého dňa, počíta sa s tým, že ho máte na zápästí neustále. Preto je aj odolný proti prachu a vode. Zaznamenáva počet krokov, spálených kalórií a prejdenú vzdialenosť. Odpočítava takisto, koľko ešte ostáva k dosiahnutiu vášho osobného cieľa. Vívofit monitoruje aj spánok a výsledky si môžete pozrieť na smartfóne či tablete s Androidom minimálne 4.3 alebo iOS, prípadne na počítači s Microsoft Windows alebo OS X. Ak máte aj hrudný snímač srdcovej frekvencie, monitoruje aj váš tep. Pokiaľ sa dlhší čas nehýbete, na Vívofit sa začne zobrazovať červený pásik, ktorý signalizuje, že by ste sa mali hýbať. Stačí sa potom krátko prejsť a upozornenie zmizne. Vívofit sa tak stará aj o ľudí so sedavým zamestnaním.

VivofitCierny.jpg

Ovládanie zabezpečuje jediné tlačidlo a na displeji v prípade dlhého sedenia vidíte aj varovný červený pásik

Na to, aby tento náramok mohol fungovať až rok na batériu, boli potrebné isté obmedzenia. Predovšetkým displej nie je podsvietený a v noci toho na ňom bez svetla veľa neuvidíte. Zariadenie sa v štandardnej prevádzke synchronizuje so smartfónom len na povel. Ovláda sa len jediným tlačidlom a rýchlo sa s ním naučíte pracovať. Nie je to nič zložité.

ViVoFitApp.jpg

ViVoFitAppTep.jpg

Mobilná aplikácia je vyriešená prehľadne - ak máte monitor srdcového tepu, môžete vidieť v grafe aj ten

Mobilná aplikácia pre Android a iOS je zhotovená dobre, sú tu viaceré grafy a prehľady. Viac informácií na jednej ploche je v prípade desktopovej aplikácie. Na bezpečné nosenie je nevyhnutné, aby ste poriadne zatlačili zapínaciu sponu. V dodávke sú dva náramky, krátky a dlhý, a aj prijímač ANT+ v podobe kľúča USB, ktorý je nevyhnutný na prevádzku desktopovej aplikácie.

GarminConnect.png

Takto vyzerá desktopová aplikácia pre Vívofit, kde vidíte naraz viacero informácií

Cena: samotný 119,90 EUR, s pulzometrom 149,90 EUR
Zapožičal: Garmin

Samsung Gear Fit

Inteligentný náramok Gear Fit je produkt, ktorý si už obľúbilo veľa ľudí. Veľmi dobre vyzerá, má kvalitný a dobre čitateľný displej Super OLED. Kombinuje štýl a funkcie fitnes, jeho zaujímavosťou je práve prehnutý displej a Gear Fit môžete použiť aj ako elegantné hodinky. Uhlopriečka displeja je 1,84 palca a jeho rozlíšenie je 432 × 128 bodov. Operačným systémom je Tizen.

Gear Fit Group.jpg

Gear Fit orange.jpg

Inteligentné hodinky Samsung Gear Fit majú elegantný dizajn a vynikajú hlavne zaobleným displejom OLED

Aktívni používatelia si Gear Fit vychutnajú, dá im dobrú predstavu o ich cvičení, chôdzi, behu alebo turistike. Súčasťou týchto hodiniek je aj merač tepu srdca. Na jeho meranie netreba nič prikladať, stačí len zadať povel na meranie, meria sa pomocou zeleného lúča. Tieto hodinky na rozdiel od Samsung Gear 2/ Gear Neo neumožňujú telefonovať, ale vidíte na displeji prichádzajúce správy, oznámenia o prijatých SMS alebo prichádzajúcich či zmeškaných hovoroch. Na prichádzajúce volania môžete odpovedať vopred pripravenými SMS. K dispozícii máte stopky, časovač a, samozrejme, zobrazovanie času. Na displeji sa vám zobrazujú aj informácie z plánovača a prijaté e-mailové správy. Za prejdené kroky dostanete aj medailu :-).

GearFitManager.png

Na spojenie s niektorým z 19 zariadení Galaxy sa používa aplikácia Gear Fit Manager. Spojenie sa realizuje cez Bluetooth a pomocou nej nastavujete aj detailné možnosti napr. pri notifikácii.

Gear Fit sa dá používať čiastočne aj samostatne, na úplné využitie je však nevyhnutné jeho pripojenie k mobilnému telefónu. Spojiť ho možno len so zariadeniami značky Samsung, podporovaných je 18 zariadení Galaxy. Náramok dobre sedí na zápästí a informácie na displeji Super AMOLED sa čítajú pohodlne. Náramky Gear Fit sú vymeniteľné, k dispozícii sú pásky v čiernej, oranžovej alebo sivej farbe. Samsung Gear Fit tak možno kombinovať s oblečením podľa nálady alebo podľa typu aktivity. Náramok odoláva vode a prahu (IP67) a na pripojenie využíva Bluetooth 4.0 LE. Hmotnosť náramku je 27 gramov, batéria s kapacitou 210 mAh vydržala pri našom teste na 3 dni prevádzky. Na nabíjanie Gear Fit treba použiť dokovaciu stanicu, ktorá je špecifická a pripája sa k externému napájaniu cez port USB.

Bicyklovanie.png

Takto sa zobrazia informácie pri bicyklovaní

Cena: 189 EUR
Zapožičal: Samsung

Sony SmartBand SWR10

Tento náramok nemá vlastný displej a jeho hmotnosť je len 28 gramov. Tvorí ho vlastný mechanizmus náramku, ktorý sa dá vybrať z remienka. V dodávke je dvojica náramkov (krátky a dlhý), zapínacia spona je kovová s logom výrobcu. Náramok má nabíjateľnú batériu a nabíja sa priamo pomocou portu USB. Aj v tomto prípade sú remienky vymeniteľné, na výber je veľa farieb, existujú aj príležitostné remienky napr. v súvislosti s Majstrovstvami sveta vo futbale v Brazílii.

SmartBandFarby.jpg

Sony SmartBand bude dostupný s remienkami vo viacerých farbách

Používať sa najlepšie dá s najnovšími zariadeniami od firmy Sony - smartfónom Xperia Z1 a Z2, a to pomocou aplikácie LifeLog (aj v slovenčine). Vo všeobecnosti však môžete použiť smartfón alebo tablet s operačným systémom Android 4.4 a podporou Bluetooth 4.0 low energy. Komunikácia sa realizuje cez Bluetooth, na jednoduché prvotné pripojenie poslúži NFC. Tá podľa nášho názoru najlepšie zobrazuje aktivitu používateľa, a to pomocou grafického rozhrania. Zohľadňuje napr. aj počasie v zaznamenávanej chvíli (napr. dážď). Tu vidíte spotrebované kalórie, počet krokov, informácie o spánku, ale aj počet fotografií zhotovených cez smartfón, prezerané webové stránky, počúvané pesničky a sledované videá. Všetky tieto informácie si môžete prezrieť navyše v časovej osi. Zistíte, čo ste robili na Facebooku, ako vyzerajú fotografie realizované v danom čase a pod. Okrem iného vidíte aj mapu toho, ako ste sa počas dňa pohybovali, ako ste si počínali pri chôdzi, behu alebo bicyklovaní.

LifeLog1.jpg

LifeLog2.jpg

Aplikácia LifeLog umožňuje veľmi dobre graficky zobraziť zistené dáta, pomocou ikon vidíte, čo ste robili v konkrétnej hodine. Dá sa zobraziť aj mapa vášho pohybu.

Nastaviť si môžete aj fyzické ciele (napr. počet krokov), ktoré chcete počas dňa realizovať, a náramok vám ich pomôže dosiahnuť. Ak sa chcete zobudiť v čase, keď ste v etape slabého spánku, SmartBand sa o to postará jemným vibrovaním. Človek sa až zľakne, čo všetko sa dá o ňom zistiť len z toho, ako používa svoj smartfón. Podstatné je, že tieto informácie sú uložené z veľkej časti v smartfóne, a nie v cloude. Určite si však treba svoj telefón dobre zabezpečiť proti neoprávnenému prístupu. SmartBand je odolný proti prachu a vlhkosti (IP 58), ale musí byť dobre umiestnený v remienku.

Môžete sa s ním sprchovať aj plávať. Konštruovaný je tak, že ho budete mať na ruke 24 hodín. Na povrchu SmartBand je len jedno tlačidlo, ktorým zadávate napr. záložky k dôležitým udalostiam počas dňa (výborné napr. v žurnalistickej praxi na nahratie rozhovoru do smartfónu) alebo ohraničujete dobu spánku. Pomocou trojice LED na boku základnej časti SmardBand oznamuje svoj stav, ich svit preniká aj cez remienok. Výhodné je, že vibráciou identifikuje prichádzajúce hovory a SMS. Na to, aby ste vedeli identifikovať oznámenie, musíte chytiť do ruky smartfón. SmartBand sa dá trochu komplikovane používať aj na priame ovládanie prehrávania multimédií.

Všetky zaznamenávané informácie si SmartBand uchováva v sebe, aj keď nemá napojenie na smartfón, do pamäte sa zmestí váš život v trvaní asi 5 dní. Po spojení so smartfónom sa všetky informácie doň prenesú. Na rozdiel od iných náramkov pomocou SmartBand si zatiaľ nezmeriate tep srdca. Výdrž práce na batériu je asi 5 dní.

Spanok.jpg

SmartBand dobre monitoruje kvalitu spánku, musíte ho však mať aj v spánku na ruke

SmartBandZ2.jpg

A takto je to kompletné - SmartBand na zápästí a smartfón v ruke

V celkovom hodnotení je to unikátne zariadenie, niečo medzi monitorom činnosti a snímačom okolitého prostredia. Oceňujeme grafickú reprezentáciu výsledkov v LifeLog a želali by sme si, aby vlastnosti SmartBand boli integrované do inteligentných hodín od firmy Sony, resp. aby bol v tomto náramku integrovaný aj displej s nízkou spotrebou.

SmartBand-Vyberanie.jpg

Takto sa vyberá hlavná časť SmartBand z remienka

Cena: 99 EUR
Zapožičal: Sony Slovakia

Verdikt PC REVUE

Je jasné, že inteligentné hodinky sa stávajú populárnym zariadením. Prinášajú monitorovanie spôsobu života, v niektorých prípadoch je to aj predĺžená ruka smartfónu. Najelegantnejší a zároveň najdrahší náramok je Samsung Gear Fit. Má zároveň aj najviac funkcií. Tie fungujú však len so zariadeniami Samsungu a ich nevýhodou je napájanie cez dokovaciu stanicu. Sony SmartBand sú zaujímavé hlavne grafickým spracovaním aplikácie Lifelog a aj cenou. Lifelog môžete používať aj na iných androidových zariadeniach, ich nevýhodou je, že nemajú displej. Garmin Vívofit je niečo úplne iné. Jeho hlavné výhody sú presnosť nameraných údajov, až ročná výdrž batérie a univerzálnosť použitia so zariadeniami s Androidom i iOS. Na druhej strane by sme si priali kvalitnejší remienok a tlačidlo na podsvietenie displeja.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať