SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Hybridný, hybridnejší, konvertibilný

Archív NXT
0

Keď sme prvýkrát na jednej z výstav približne pred dvoma rokmi videli prvý koncept konvertibilného notebooku (Toshiba Satellite U920t ako prototyp), iba sme sa pousmiali, že pôjde opäť iba o dôkaz technickej vyspelosti výrobcu, a nie o reálny produkt. Ako sa však ukázalo, hybridné a konvertibilné notebooky či ultrabooky sa stali každodennou súčasťou našich životov.

Zatiaľ síce nie sú cenovo dostupné pre všetkých (ich priemerná cena presahuje 1000 eur), ale za posledných pár mesiacov koncové ceny jednotlivých modelov klesli, v niektorých prípadoch až prudko. Rozhodli sme sa teda zmapovať slovenský trh konvertibilných a hybridných notebookov. Sedem výrobcov, sedem modelov, sedem rôznych prístupov a sedem originálnych produktov.

Čo je to konvertibilný notebook?

Pod pojmom hybridný alebo konvertibilný notebook vnímame taký form factor spracovania notebooku alebo ultrabooku, ktorý sa vymyká bežnému vnímaniu notebooku typu „otvoriť/zatvoriť". Buď je displej odnímateľný od tela notebooku, teda od klávesnice a môže fungovať ako samostatný tablet, prípadne sa klávesnica zasúva pod vrchnú časť či preklopením displeja o 360° sa notebook zmení na tablet. Vo všetkých prípadoch konvertibilné zariadenia vychádzajú z princípu premeny bežného notebooku na tablet. Otázka je potom, akú hmotnosť takýto model bude mať a ako dlho vydrží na batérie. V prípade odnímateľného displeja totiž musí výrobca všetku výpočtovú kapacitu umiestniť do „displeja", ale to mu otvára dvere do sveta dlhých výdrží, pretože pod klávesnicou je zväčša integrovaná sekundárna batéria. Ak je klávesnica „trvale" pripevnená k displeju, treba vyriešiť spôsob otáčania. A tu sa objavujú nové konštrukčné prvky - buď dvojité kĺby otáčania, návrat ku klasickému tablet PC, prípade rôzne slajdery a zasúvacie mechanizmy. Každý, kto chce byť skutočne mobilný, do niekoľkých rokov presedlá na konvertibilný notebook. Aký výber však máme v tomto segmente dnes? Dodávateľov sme neobmedzovali cenou, pretože sme chceli vedieť, kde sa slovenský trh v tomto momente nachádza. Poďme sa na to spolu pozrieť.

Test hybridnych notebookov - tab.jpg

Tabuľka technických parametrov hybridných a konvertibilných notebookov

ASUS Transformer Book TX300C

ASUS sa považuje za priekopníka myšlienky odnímateľného displeja. Svoj produkt, ktorý bežal na Androide, nazval Transformer. Dnes je dostupná aj ultrabooková verzia s Windows 8 a plnohodnotnou konfiguráciou, dokonca v 13,3-palcovom spracovaní. ASUS nás svojimi revolučnými produktmi vždy zaujme. Rovnako je to aj v prípade Transformer Booku TX300C s prémiovým vzhľadom, odnímateľným 13,3-palcovým displejom IPS s full HD rozlíšením (1920 × 1080 pixelov), ktorý v zadokovanom režime vyzerá ako bežný notebook. Teda pardon, ultrabook.

ASUS Transformer Book TX300.jpg

Chválime podsvietenú a veľmi komfortnú klávesnicu, obrovský touchpad a myšlienku magnetického napájacieho konektora. Telo z brúseného hliníka a reproduktory Bang & Olufsen dávajú Transformeru nádych luxusu, ktorý mu pristane. Všetka výpočtová sila je ukrytá v displeji, kde sa nachádza dvojjadrový procesor Intel Core i5-3317U, 4 GB pamäte RAM a - teraz pozor! - až dva pevné disky. Je tu 500 GB disk HDD na dáta a 128 GB disk SSD na systém, za čo si od nás ASUS odnáša veľkú pochvalu. Z výslednej hmotnosti sme však neboli úplne nadšení - 950 gramov na tabletovú verziu je veľa (aj keď chápeme, že tie súčiastky niečo vážia), rovnako skoro 2 kg na 13,3-palcový ultrabook nie je najmenej.

Transformer Book TX300C ponúka veľmi príjemný komplexný výkon, ale jeho výdrž bola nižšia. Niežeby bolo štyri a pol hodiny výdrže na jedno nabitie málo, ale s dvoma batériami (5000 mAh + 3120 mAh) sme očakávali prekonanie šesťhodinovej hranice. Z rozhraní je na ľavej hrane k dispozícii čítačka pamäťových kariet, na pravej hrane potom vyklápací eternet, dvojica portov USB štandardu 3.0 a mini DisplayPort. Ako darček za balenie v cene viac ako 1200 eur dostanete puzdro na prenášanie tohto hybridu. ASUS spracoval všetko výborne, takto si predstavujeme konvertibilný notebook na každý deň. Chýba však výdrž a bolo by treba zapracovať aj na nižšej hmotnosti.

Cena: 1209 EUR
Zapožičal: AGEM Computers

Fujitsu Stylistic Q702

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Toto je profesionál telom aj dušou, ktorý nemá zmysel porovnávať so spotrebiteľskými produktmi. Každému síce udrie do očí najmä dvojnásobná cena, tá však má svoje dôvody - okrem plného výkonu ukrytého v 880 gramoch hmotnosti je to 3G/4G dátový modul integrovaný v tele zariadenia, biometrický snímač odtlačkov prstov či duálny digitizér, umožňujúci dotykovú plochu ovládať prstom aj dotykovým perom, ktoré sa vkladá do tela v spodnej časti. Fujitsu poskytuje prednú aj zadnú kameru, takže ním môžete bežne fotografovať.

Fujitsu Q702.jpg

Vnútri jeho tela zo zliatin horčíka sa ukrýva aj modul GPS. Keby sme sa však mali vrátiť k profesionálnemu riešeniu, nemožno zabudnúť na dokovací konektor, nadštandardnú 36-mesačnú záruku typu On-Site (priamo domov/do práce a do nasledujúceho pracovného dňa máte garanciu opravy), no najmä skutočne matný dotykový displej.

V displejovej časti (11,6-palcový panel IPS s HD rozlíšením) sa nachádza 36 Wh batéria, v spodnej časti pod klávesnicou ďalšia 34 Wh batéria. Vo výsledku to dáva výdrž vyše 9 hodín na jedno nabitie. A hoci toto spoločné nabitie batérií trvá o niečo viac ako štyri hodiny, možnosť práce 9 hodín bez nutnosti nabíjania je aj vo svete ultraprenosných zariadení unikátna. A toto všetko sú dôvody, prečo Stylistic Q702 stojí v tejto výzbroji viac ako 2000 eur. Inak pracuje s procesorom Intel Core i5, ktorému sekundujú 4 GB pamäte RAM a ako pevný disk je použitá 128 GB verzia SSD.

Grafika je integrovaná. Toto všetko má hmotnosť 1,691 kg, z toho samotný displej/tablet presne 880 gramov. Klávesnica mohla byť trochu roztiahnutejšia, podobne ako touchpad, miesta sa stále nájde, najmä v prípade klávesnice. Oceňujeme výborné konštrukčné spracovanie, nechválime však pomerne horúcu zadnú ľavú časť krytu displeja. Z rozhraní je na tablete k dispozícii čítačka kariet SD, 2× port USB, plnohodnotné HDMI, ovládanie hlasitosti a audiokonektory, v spodnej časti sa nachádzajú ďalšie dva porty USB, eternet a plnohodnotné VGA. Tu skutočne nie je čo namietať. Fujitsu Stylistic Q702 je konvertibilný notebook pre profesionálov, ktorí presne vedia, za čo platia.

Cena: 2138 EUR
Zapožičal: Fujitsu

Lenovo Yoga 13

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg Koncept modelu Yoga, ktorý umožňuje takmer doslovne pracovať s ultrabookom v štyroch režimoch a štýlom jogy otočiť displej o 360° vďaka systému dvojitých kĺbov, je na trhu už niekoľko mesiacov. Výrobca na úvod prestrelil cenu, rýchlo ju však upravil. Dnes je Yoga dostupná v 11- a 13-palcovej verzii, v rôznych farbách a ešte rôznejších konfiguráciách. Tentoraz sme otestovali tmavosivú verziu so silným procesorom Intel Core i7-3517U, ktorý z pohľadu výkonu okamžite vystrelil Yogu na popredné priečky tohto testu.

Lenovo Yoga 13.jpg

Lenovo doprialo svojmu miláčikovi až 8 GB pamäte RAM a 128 GB disk SSD. Displej je podľa názvu 13,3-palcový s HD+ rozlíšením (1600 × 900 pixelov) a v lesklej povrchovej úprave. Výsledná hmotnosť 1,557 kg je na takýto výkonný notebook veľmi príjemná. Dizajnovo je spracovaná Yoga minimalisticky, ale veľmi užitočne. Plasty sú príjemné na dotyk, konštrukcia je zhotovená špičkovo, dizajn knihy je stále neopozeraný.

Opäť chválime komfortnú klávesnicu a velikánsky touchpad. Spokojní však nemôžeme byť s portfóliom rozhraní. Na ľavej hrane sa nachádza HDMI, USB 3.0 a audiokonektor, na opačnej hrane je to iba čítačka pamäťových kariet a USB 2.0. Veľmi dobrý je výkon (druhý najlepší v tomto teste) a výdrž na batériu je tiež vyhovujúca: 6 hodín a 15 minút na jedno nabitie je elegantný výsledok na 4-článkovú batériu s kapacitou 54 Wh. Nechýbajú ani drobnosti, ako je svetelný senzor či gyroskoop. Výrobca dáva používateľovi 24-mesačnú záruku s vyzdvihnutím kuriérom priamo u neho doma.

Koncová cena je primeraná stavu trhu a konfigurácii, trúfame si však tvrdiť, že do troch až štyroch mesiacov bude 13-palcová Yoga s Intel Core i7 a 8 GB RAM atakovať magickú hranicu 1000 eur. Každopádne mať 13,3-palcový tablet, stojan či ultrabook s hmotnosťou asi 1,5 kg je veľmi dobrý zážitok, vhodný na každý pracovný deň.

Cena: 1169 EUR
Zapožičal: eD'system Slovakia


MSI Slidebook S20

TIP_REDAKCIE_PC_REVUE.jpg MSI sa už dlhšie nezúčastnilo v našich porovnávacích testoch, preto sme boli obzvlášť zvedaví na konvertibilný ultrabook, ktorý sme očakávali. Prekvapilo nás, čo si výrobca so Slidebookom S20 dovolil. MSI si ako jediný výrobca trúfol z ultrabooku úplne odstrániť myš. Nijaký touchpad či trackpoint - jednoducho máte dotykovú obrazovku, tak s ňou pracujte! Je to zaujímavé riešenie, z ktorého sme boli chvíľu „vyplašení", ale má to svoju výhodu. Slidebook vás tak donúti neustále sa dotýkať jeho obrazovky a vy sa naplno naučíte využívať dotyky. No ak pracujete s programami, kde potrebujete presné dotyky myšou (grafika, maličké ikonky), nebude Slidebook pre vás.

MSI Slidebook S20.jpg

Je to totiž viac tablet ako ultrabook, ale je ultrabookom presne vtedy, keď ho potrebujete. Krásne biely a podľa špecifikácie s antireflexnou povrchovou úpravou 11,6-palcového displeja. V skutočnosti ide o pololesklý displej, no aj tak oceňujeme pokus o upustenie od úplne lesklej verzie, palec však dvíhame najmä pre full HD rozlíšenie (1920 × 1080 pixelov) a použitý kvalitný panel IPS.

Tento biely slajder má hmotnosť iba 1,207 kg, čím sa stáva najľahším zariadením v teste. Nevýhoda menšieho form factora a zvoleného vysúvania displeja nad klávesnicou je práve menšia klávesnica, čo by ani tak neprekážalo, no nevyhovovalo nám to, že si nemáte kam oprieť zápästia. A nepísať s prstami v jednej rovine so zápästím je vec, na ktorú si treba dlho zvykať. Z rozhraní je k dispozícii vľavo eternetový port, vpravo potom miniHDMI, dvojica portov USB (z toho jeden je štandardu 3.0) a audiokonektor.

Mechanické tlačidlá ovládania hlasitosti sa nachádzajú aj na zadnej hrane. Rozhraní je však pomenej, na to netreba zabudnúť. Z pohľadu výkonu je na tom Slidebook S20 priemerne, a hoci by sme ho aj rozobrali na súčiastky, žiadna nevyniká tak, že by potiahla výsledok do lepších hodnôt. Výdrž 5 hodín a 11 minút (trojčlánková batéria, 3800 mAh) považujeme takisto za štandard v tejto kategórii, takže nič prevratné. Výborný je vo výsledku faktor mobility. Ak hľadáte hybrid, ktorý budete častejšie využívať ako tablet, a nie ako notebook/ultrabook, je toto zaujímavé riešenie. My chválime MSI za odvahu nedať používateľovi myš.

Cena: 999 EUR
Zapožičal: MSI

Samsung ATIV Tab 7

Rodinu zariadení ATIV spája jedna vlastnosť - operačný systém Windows 8. Samsung ATIV Tab 7 bol dizajnovaný skôr ako tablet, ku ktorému sa pridala klávesnica, vo výsledku je to však veľmi elegantný čierny 11,6-palcový hybrid. Hneď pri vybalení nás zaujal azda najľahším adaptérom k notebooku, ktorý sme mali možnosť za posledné obdobie držať v ruke. Dizajnovo výrobca nič nepokazil, vychádza z klasického konceptu oblých hrán.

Samsung_ATIV.jpg

V zadnej časti pridáva 5 Mpix kameru, na vrchnej hrane tabletovej časti nájdete šachtu na kartu microSIM, ATIV Tab 7 podporuje dátové prenosy v 3G sieťach. Nechýba mu zároveň ani modul GPS. Touchpad by sme si vedeli predstaviť aj väčší, rovnako by sme odporúčali výrobcovi zapracovať na spätnej reakcii klávesnice. Chválime však reproduktory nasmerované k používateľovi (sú na bočných stranách vedľa displeja). Displej ponúka full HD rozlíšenie (1920 × 1080 pixelov) a svietivosť 400 nitov pri lesklej povrchovej úprave. Okrem prstov sa dá ovládať aj perom, ktoré je ukryté v bočnej spodnej hrane. Palec hore, to pero je super.

Srdcom tohto tableto-hybrido-notebooku je výkonný dvojjadrový procesor Intel Core i5-3337U, ďalej 4 GB pamäte RAM a pevný disk s kapacitou 128 GB, samozrejme, ide o SSD. Grafická karta je integrovaná. Na vrchnej hrane displeja je microUSB štandardu 3.0, audiokonektor a šachta na kartu microSD. Na ľavej bočnej hrane tabletu sa nachádza ešte výstup microHDMI a posledné dva porty USB staršieho štandardu sú v dokovacej, klávesnicovej časti na bočných stranách.

Výkonnostne nemáme Samsungu čo vytknúť, nadštandardne pracuje najmä disk SSD, a to aj v priamom porovnaní s konkurenciou. Štvorčlánková batéria vydržala dodávať tomuto hybridu šťavu viac ako sedem hodín, čo je veľmi dobrý výsledok. ATIV Tab 7 je ďalší dôkaz, že Samsung to na poli notebookov a konvertibilných zariadení myslí vážne. A bude mať úspech.

Cena: 1229 EUR
Zapožičal: Samsung

Sony Vaio Duo 11

Jedenásťpalcový drobec a dosiahne najlepší komplexný výkon medzi konvertibilnými notebookmi? To by sme na úvod nepovedali. Spoločnosť Sony patrila medzi prvých výrobcov, ktorí prišli s myšlienkou slajderového vysúvania displeja spod klávesnice. V tomto prípade sa použil 11,6-palcový panel IPS s full HD rozlíšením (1920 × 1080 pixelov), ktorý veľmi citlivo reaguje na dotyk prsta.

Sony Vaio Duo 11.jpg

Trocha nás však sklamal komfort pri písaní. Klávesnica je síce podsvietená, za čo, samozrejme, patrí pochvala, ale tlačidlá klávesnice sú pomerne malé, navyše výrobca umiestnil medzi ne optický dotykový bod, ktorého snímacia plocha je taká maličká, že z pohybov myši budete skôr frustrovaní ako spokojní. No teraz príde to pozitívne - Sony Vaio Duo 11 je jeden z dvoch hybridov v tomto teste, ktorý už poskytuje NFC. Nechýba mu ani GPS či gravitačný senzor. Konštrukcia vysúvania má niekoľko výhod a jednu nevýhodu.

Výhodné je pevné opretie displeja o spodnú časť aj výborné vyváženie, navyše ponúka elegantné samootvorenie aj jednou rukou. Nevýhodou je otvorený prístup nečistôt ku konštrukcii z bočnej strany. Proti dizajnu v čiernej farbe a proti brúsenému hliníku nič nenamietame. Z rozhraní je k dispozícii na ľavej hrane VGA, čítačka pamäťových kariet a audiokonektor, na opačnej hrane dvojica portov USB, z ktorých jeden permanentne nabíja, a ešte je tu plnohodnotné HDMI. V zadnej časti sa nachádza vyklápateľný eternetový port. Výrobca zvolil na čipovú súpravu Intel HM76 procesor Intel Core i5-3317U, pridal 4 GB pamäte RAM a pre túto kategóriu typický 128 GB disk SSD.

Grafická karta je integrovaná. Potešila nás výsledná hmotnosť, ktorá klesla pod hranicu 1,3 kg, a tak je Vaio Duo 11 druhý najľahší konvertibilný notebook v teste. Za zmienku stoja ešte dve vychytávky. Dve kamery (vpredu aj vzadu) so snímačom Exmor R a rozhranie v spodnej časti na pripojenie externej batérie (VGP-BPSC31), s ktorou by zariadenie malo prekonať 10-hodinovú hranicu výdrže. So štandardnou batériou sme mu namerali výdrž ani nie 4,5 hodiny, čo je zase na takéto zariadenie pomenej. Sony Vaio Duo 11 sa však svojou konštrukciou výborne hodí práve na časté cesty.

Cena: 1166 EUR
Zapožičal: Sony

Toshiba Satellite U920t

Na záver tu máme priekopníka v oblasti vysúvateľných konvertibilných ultrabookov. Toshiba Satellite U920t prichádza so zaujímavou veľkosťou displeja (12,6 palca, lesklá povrchová úprava, HD rozlíšenie), ktorá postačuje aj na každodennú prácu, no pritom je pri hmotnosti iba 1,478 kg vhodný aj na veľmi časté prenášanie. Môžete ho teda použiť ako velikánsky tablet, prípadne pracovný ultrabook.

Toshiba Satellite U920t.jpg

Konštrukcia vysúvania je spracovaná kvalitne, ale časom sa zanesie nečistotami, pretože je pomerne otvorená. Klávesnica je vzhľadom na svoje rozmery až prekvapivo komfortná, o niečo by sme zväčšili touchpad, miesta sa ešte minimálne 5 mm aj smerom nahor nájde. V zadnej časti displeja sa nachádza prekvapivo aj fotoaparát. Dizajnéri z Toshiby použili kvalitné plasty, príjemné na dotyk, a zabalili do nich výpočtovú silu ukrytú v dvojjadrovom procesore Intel Core i5-3317U, ktorý spolupracuje so 4 GB pamäte RAM.

Ako pevný disk je opäť použitá 128 GB verzia SSD. Grafická karta je, samozrejme, vzhľadom na veľkosť šasi a aj nutnosť chladenia integrovaná. Toshibu chválime za veľmi tichý ventilátor, ktorý sa roztočí skutočne iba v čase výraznejšieho zaťaženia. Pochvalu za rozhrania si však výrobca za model Satellite U920t rozhodne nevyslúžil - v zadnej časti sa nachádza síce plnohodnotné HDMI a USB 3.0, ale potom je tu už iba jeden port USB na ľavej hrane a to je všetko, ak nerátame ešte čítačku pamäťových kariet a audiokonektor. No ak pre menší touchpad zaplníte jeden port USB vysielačom k bezdrôtovej myši, s jedným portom USB je niekedy naozaj namáhavé pracovať. No Toshiba má ešte eso v rukáve - je to záruka bez hraníc na prvý rok používania.

Okrem štandardnej 24-mesačnej záruky máte garanciu, že ak sa v priebehu prvého roka používania vášmu ultrabooku niečo stane, Toshiba vám ho bezplatne opraví, aj keby ste ho hodili o stenu. Výkonnostne je na tom U920-ka v poriadku, škoda však tej výdrže. Pod päť hodín sa na ultrabook jednoducho „nepatrí", hoci štyri hodiny a 41 minút je výsledok, s ktorým sa dá prežiť príjemný pracovný deň.

Cena: 973 EUR
Zapožičal: Toshiba Europe GmbH

Verdikt PC REVUE

Tentoraz sme sa rozhodli neudeliť titul Víťaz testu, pretože v každom konvertibilnom zariadení chýbalo niečo, čo by jednoducho robilo kráľa kráľom. Výnimkou by mohol byť Fujitsu Stylistic Q702, ktorý splní asi aj tie najnáročnejšie predstavy mobilného používateľa. Ten je však cenovo orientovaný jasne na podnikového zákazníka. Udelili sme ešte ďalšie dve ocenenia Tip redakcie. Jeden pre Lenovo Yoga 13 za výkon, ktorý vtesnal do 13-palcového hybridu s hmotnosťou iba 1,5 kg, a pozdával sa nám aj MSI Slidebook S20. Mnohí ho síce odsúdite za absenciu myši, ale pocit mobility, ktorý ponúka (form factor, veľkosť displeja, hmotnosť), a kvalita použitého panela IPS nás presvedčili.

Test hybridnych notebookov.jpg

Tabuľka výkonnostných testov hybridných a konvertibilných notebookov


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať