Image
11.9.2015 0 Comments

Hor sa budovať domáce fotovoltické elektrárne. Štátny príspevok môže byť až 3450 eur

Slovenská inovačná a energetická agentúra zverejnila všeobecné podmienky na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach, z ktorých vyplýva, že štát podporí vybudovanie fotovoltickej elektrárne domácnosťou finančným príspevkom v maximálnej výške 3450 eur. Celková výška finančných prostriedkov vyčlenených na národný projekt Zelená domácnostiam je 45 miliónov. eur.

Podpora inštalácie zariadení bude možná do 31. 12. 2020 alebo do vyčerpania alokácie určenej na inštaláciu zariadení. V súčasnosti sa uskutočňuje registrácia zhotoviteľov a zariadení, občania budú môcť začať podávať svoje žiadosti na jeseň. Podpora inštalácie zariadení bude vykonávaná formou poukážok, ktoré budú vydávané priamo domácnostiam. Formulár žiadosti o vydanie poukážky bude dostupný na internetovej stránke www.zelenadomacnostiam.sk.

Predmetom podpory sú fotovoltické panely a veterné turbíny na výrobu elektriny a na výrobu tepla to budú slnečné kolektory, kotly na biomasu a tepelné čerpadlá. Príspevok bude môcť kryť maximálne 50 % oprávnených nákladov na zadováženie a inštaláciu zdroja vrátane prác.

Pri fotovoltických elektrárňach na rodinných domoch, ktorých výkon je vyšší ako 1 kWh, je výška príspevku 1200 eur na prvý kW a 900 eur na ďalšie kWh. Maximálna výška podpory je 2550 eur na inštaláciu a bonus za akumuláciu elektriny. Bonus za akumuláciu elektriny je 180 eur/kWh kapacity akumulátora, no maximálne do 5 kWh, teda najviac 900 eur. Maximálna výška podpory na jednu inštaláciu je teda 3450 eur. Za vyrobenú a domácnosťou nespotrebovanú elektrinu dodanú do siete domácnosť nebude dostávať nič.

V rámci iniciatívy Zelená domácnostiam podpora pre veternú turbínu dosiahne 1500 eur/kW, bonus za kWh batérie bude 180 eur, spolu maximálne 3000 eur plus bonus 1575 eur, v prípade kolektorov to bude 500 eur za kW a spolu maximálne 1750 eur, pri kotloch na biomasu 100 eur/kW a maximálne 1500 eur a v prípade tepelných čerpadiel 370 eur/kW a spolu 3700 eur na inštaláciu.

Zdroj: zelenadomacnostiam.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá