Image
11.9.2015 0 Comments

Hor sa budovať domáce fotovoltické elektrárne. Štátny príspevok môže byť až 3450 eur

Slovenská inovačná a energetická agentúra zverejnila všeobecné podmienky na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach, z ktorých vyplýva, že štát podporí vybudovanie fotovoltickej elektrárne domácnosťou finančným príspevkom v maximálnej výške 3450 eur. Celková výška finančných prostriedkov vyčlenených na národný projekt Zelená domácnostiam je 45 miliónov. eur.

Podpora inštalácie zariadení bude možná do 31. 12. 2020 alebo do vyčerpania alokácie určenej na inštaláciu zariadení. V súčasnosti sa uskutočňuje registrácia zhotoviteľov a zariadení, občania budú môcť začať podávať svoje žiadosti na jeseň. Podpora inštalácie zariadení bude vykonávaná formou poukážok, ktoré budú vydávané priamo domácnostiam. Formulár žiadosti o vydanie poukážky bude dostupný na internetovej stránke www.zelenadomacnostiam.sk.

Predmetom podpory sú fotovoltické panely a veterné turbíny na výrobu elektriny a na výrobu tepla to budú slnečné kolektory, kotly na biomasu a tepelné čerpadlá. Príspevok bude môcť kryť maximálne 50 % oprávnených nákladov na zadováženie a inštaláciu zdroja vrátane prác.

Pri fotovoltických elektrárňach na rodinných domoch, ktorých výkon je vyšší ako 1 kWh, je výška príspevku 1200 eur na prvý kW a 900 eur na ďalšie kWh. Maximálna výška podpory je 2550 eur na inštaláciu a bonus za akumuláciu elektriny. Bonus za akumuláciu elektriny je 180 eur/kWh kapacity akumulátora, no maximálne do 5 kWh, teda najviac 900 eur. Maximálna výška podpory na jednu inštaláciu je teda 3450 eur. Za vyrobenú a domácnosťou nespotrebovanú elektrinu dodanú do siete domácnosť nebude dostávať nič.

V rámci iniciatívy Zelená domácnostiam podpora pre veternú turbínu dosiahne 1500 eur/kW, bonus za kWh batérie bude 180 eur, spolu maximálne 3000 eur plus bonus 1575 eur, v prípade kolektorov to bude 500 eur za kW a spolu maximálne 1750 eur, pri kotloch na biomasu 100 eur/kW a maximálne 1500 eur a v prípade tepelných čerpadiel 370 eur/kW a spolu 3700 eur na inštaláciu.

Zdroj: zelenadomacnostiam.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Technológie

Dr. AI: Umelá inteligencia vás vyspovedá a potom vám povie, akú máte chorobu

13.01.2017 00:35

Spoločnosť HealthTap chce pomôcť tým, ktorí pri prvých príznakoch choroby začnú „gúgliť“ namiesto toho, aby vyhľadali lekára. Chce pri tom použiť umelú inteligenciu, aby neboli odkázaní na náhodné výs ...

Technológie 3

V Izraeli testujú „elektrické cesty“. Umožnia bezdrôtové nabitie elektromobilov za jazdy

11.01.2017 00:25

Možno už v blízkej budúcnosti budú nabíjacie porty na elektromobiloch zbytočné. Vozidlá sa totiž nabijú počas jazdy a vodiči už nebudú musieť stáť pri nabíjacích staniciach. Izraelský startup Electro ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá