Image
19.2.2014 0 Comments

Holandský férový smartfón chce zmeniť kapitalizmus. Iniciatíva hodná nasledovania.

fairphone2.jpg Výroba elektroniky dnes naráža na mnohé etické problémy. V médiách sa neraz objavila kritika ťažkých pracovných podmienok v čínskych výrobných závodoch, no viditeľné zlepšenia sa neuskutočnili. Na tieto aspekty sa snaží poukázať holandská spoločnosť Fairphone, ktorá chce zabezpečiť, aby sa jej smartfóny vyrábali s férovým prístupom k zamestnancom.

Napríklad tantal a cín, ktoré sa používajú pri výrobe smartfónov Fairphone (ale aj ďalšej elektroniky), nebudú pochádzať z baní alebo dodávateľských reťazcov, ktoré vytvárajú profit za krutých podmienok v Kongu, ale z baní, kde sú zamestnanci spravodlivo odmeňovaní.

fairphone.jpg

Takisto zamestnanci čínskej továrne, kde sa Fairphony montujú, pracujú len 60 hodín týždenne (nie je to síce ideálne, ale výrazne lepšie ako v iných podobných firmách). Navyše časť zisku z predaja týchto smartfónov sa venuje na podporu opätovného použitia a správnej recyklácie vyradených mobilných telefónov. Fairphone teda nie je úplne etický telefón, ale je to reálny pokus o čo najetickejšiu výrobu a zlepšenie súčasného stavu.

Súčasťou stratégie spoločnosti je, aby bol smartfón ľahko ovládateľný a opraviteľný a aby sa maximalizovala jeho životnosť. Odnímateľný zadný kryt nie je nič nezvyčajné, ale nápis na batérii This is your battery (Toto je vaša batéria) už nie je celkom bežný. Rovnako ani pokyny na jej výmenu na zadnej strane.

fairphone_battery.jpg

Takisto vnútri telefónu nájde používateľ pokyny na vloženie SIM karty a karty microSD, ale aj informáciu o tom, na čo tieto veci slúžia. Pôsobivá črta je aj zahrnutie ochranného skla Dragontrail do výbavy tohto telefónu. Takéto sklo sa zvyčajne používa iba pre prémiové modely, ako je napr. Sony Xperia Z.

fairphone_details.jpg

A ak bude Fairphone niekedy potrebovať opravu, používatelia budú mať dve možnosti - buď pošlú telefón na opravu do spoločnosti, alebo im spoločnosť pošle súpravu na opravu s odkazom na on-line pokyny o tom, ako túto úlohu zvládne sám používateľ. Tieto pokyny vznikli v spolupráci so spoločnosťou iFixit, ktorá vytvára návody na domáce opravy spotrebnej elektroniky a predáva náhradné diely.

Fairphone sa predáva za 325 eur (alebo 440 dolárov). Prvá séria 25 000 kusov tohto smartfónu sa objavila na trhu na prelome rokov, ďalšie dodávky sa pripravujú na leto. Záujemcovia sa môžu nezáväzne zaregistrovať na stránke spoločnosti.

Tessa Werninková, marketingová riaditeľka Fairphonu, vysvetľuje: „Je dôležité spomenúť, že Fairphone nenašiel ani jedinú férovú čínsku továreň, ale spolupracujeme s továrňou, ktorá zdieľa naše hodnotové pozície a myšlienku transparentnosti, a chceme s ňou vybudovať dlhodobé vzťahy. My sme však objednali len 25 000 telefónov, čo je pomerne málo v porovnaní s ostatnými objednávkami. Preto nemôžeme dokázať, či je pracovný čas stále iba 60 hodín týždenne. Výroba malej série je pre nás výhodná z toho hľadiska, že môžeme dohliadnuť na našu produkciu. Naším cieľom však je dosiahnuť udržateľnú zmenu. Naša prvá výrobná série, ale aj tie ďalšie majú zabezpečiť nepretržité spojenie s jednou továrňou, a preto sa snažíme o vybudovanie dlhodobých vzťahov (viac ako o maximalizáciu zisku). Chceme spolupracovať na zlepšení pracovných podmienok pri výrobe."

Aj ďalšia holandská spoločnosť Phonebloks pripravuje ekologické telefóny. Tie sa majú skladať z vymeniteľných modulov, ktoré možno v prípade poškodenia či opotrebenia veľmi jednoducho vymeniť.

Zdroj: gizmag.com
fairphone.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá