Image
19.2.2014 0 Comments

Holandský férový smartfón chce zmeniť kapitalizmus. Iniciatíva hodná nasledovania.

fairphone2.jpg Výroba elektroniky dnes naráža na mnohé etické problémy. V médiách sa neraz objavila kritika ťažkých pracovných podmienok v čínskych výrobných závodoch, no viditeľné zlepšenia sa neuskutočnili. Na tieto aspekty sa snaží poukázať holandská spoločnosť Fairphone, ktorá chce zabezpečiť, aby sa jej smartfóny vyrábali s férovým prístupom k zamestnancom.

Napríklad tantal a cín, ktoré sa používajú pri výrobe smartfónov Fairphone (ale aj ďalšej elektroniky), nebudú pochádzať z baní alebo dodávateľských reťazcov, ktoré vytvárajú profit za krutých podmienok v Kongu, ale z baní, kde sú zamestnanci spravodlivo odmeňovaní.

fairphone.jpg

Takisto zamestnanci čínskej továrne, kde sa Fairphony montujú, pracujú len 60 hodín týždenne (nie je to síce ideálne, ale výrazne lepšie ako v iných podobných firmách). Navyše časť zisku z predaja týchto smartfónov sa venuje na podporu opätovného použitia a správnej recyklácie vyradených mobilných telefónov. Fairphone teda nie je úplne etický telefón, ale je to reálny pokus o čo najetickejšiu výrobu a zlepšenie súčasného stavu.

Súčasťou stratégie spoločnosti je, aby bol smartfón ľahko ovládateľný a opraviteľný a aby sa maximalizovala jeho životnosť. Odnímateľný zadný kryt nie je nič nezvyčajné, ale nápis na batérii This is your battery (Toto je vaša batéria) už nie je celkom bežný. Rovnako ani pokyny na jej výmenu na zadnej strane.

fairphone_battery.jpg

Takisto vnútri telefónu nájde používateľ pokyny na vloženie SIM karty a karty microSD, ale aj informáciu o tom, na čo tieto veci slúžia. Pôsobivá črta je aj zahrnutie ochranného skla Dragontrail do výbavy tohto telefónu. Takéto sklo sa zvyčajne používa iba pre prémiové modely, ako je napr. Sony Xperia Z.

fairphone_details.jpg

A ak bude Fairphone niekedy potrebovať opravu, používatelia budú mať dve možnosti - buď pošlú telefón na opravu do spoločnosti, alebo im spoločnosť pošle súpravu na opravu s odkazom na on-line pokyny o tom, ako túto úlohu zvládne sám používateľ. Tieto pokyny vznikli v spolupráci so spoločnosťou iFixit, ktorá vytvára návody na domáce opravy spotrebnej elektroniky a predáva náhradné diely.

Fairphone sa predáva za 325 eur (alebo 440 dolárov). Prvá séria 25 000 kusov tohto smartfónu sa objavila na trhu na prelome rokov, ďalšie dodávky sa pripravujú na leto. Záujemcovia sa môžu nezáväzne zaregistrovať na stránke spoločnosti.

Tessa Werninková, marketingová riaditeľka Fairphonu, vysvetľuje: „Je dôležité spomenúť, že Fairphone nenašiel ani jedinú férovú čínsku továreň, ale spolupracujeme s továrňou, ktorá zdieľa naše hodnotové pozície a myšlienku transparentnosti, a chceme s ňou vybudovať dlhodobé vzťahy. My sme však objednali len 25 000 telefónov, čo je pomerne málo v porovnaní s ostatnými objednávkami. Preto nemôžeme dokázať, či je pracovný čas stále iba 60 hodín týždenne. Výroba malej série je pre nás výhodná z toho hľadiska, že môžeme dohliadnuť na našu produkciu. Naším cieľom však je dosiahnuť udržateľnú zmenu. Naša prvá výrobná série, ale aj tie ďalšie majú zabezpečiť nepretržité spojenie s jednou továrňou, a preto sa snažíme o vybudovanie dlhodobých vzťahov (viac ako o maximalizáciu zisku). Chceme spolupracovať na zlepšení pracovných podmienok pri výrobe."

Aj ďalšia holandská spoločnosť Phonebloks pripravuje ekologické telefóny. Tie sa majú skladať z vymeniteľných modulov, ktoré možno v prípade poškodenia či opotrebenia veľmi jednoducho vymeniť.

Zdroj: gizmag.com
fairphone.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá