Image
20.3.2014 0 Comments

Holandsko dalo zelenú neregistrovaným programovateľným SIM kartám. Budeme nezávislí od mobilného operátora?

sim_karta.jpg SIM karta, ktorá by sa dala kedykoľvek preprogramovať a registrovať v akejkoľvek sieti, by priniesla revolúciu v oblasti internetu vecí (internet of things), majiteľ zariadenia by sa totiž stal aj operátorom. Práve tejto možnosti otvorili minulý týždeň dvere regulačné úrady v Holandsku.

Zmenené pravidlá by umožnili, aby napr. Apple, Audi alebo hoci miestna energetická spoločnosť vydali vlastné SIM karty nakonfigurované tak, aby nezáviseli od nijakého operátora. Keby tento príklad nasledovali ďalšie krajiny, značne by to ovplyvnilo internet vecí a zmenilo by to aj spôsob, ako kupujeme mobilné služby.

Napríklad Apple by tak mohol poskytovať SIM karty všetkým svojim zákazníkom priamo v zariadení, tie by sa potom vzdialene pripájali na siete operátorov v závislosti od toho, ako by si zákazníci aktivovali služby.

Apple by mohol hromadne kúpiť dátové a hlasové služby od stoviek rôznych operátorov po celom svete, zákazník by si potom mohol zvoliť sieť, ktorá mu v danom okamihu najviac vyhovuje. Keby napríklad odcestoval na dovolenku do zahraničia, nemusel by platiť vysoké poplatky za roaming, namiesto toho by Apple jednoducho pripojil jeho SIM kartu na niektorú miestnu sieť, a tak by bol zákazník „doma" kdekoľvek na svete.

No Apple či Samsung neprejavujú veľký záujem stať sa operátormi pre svojich zákazníkov. Apple síce v roku 2010 pracoval na akejsi softvérovej SIM karte, ale zdá sa, že od tej myšlienky upustil, hoci by to mohlo nájsť široké uplatnenie vo vzájomnej komunikácii zariadení (machine-to-machine - M2M).

V USA automobilka GM inštaluje konektivitu LTE do všetkých svojich vozidiel. V súčasnosti je však obmedzená na jediného prevádzkovateľa. Nezáleží na tom, či má majiteľ auta smartfón od Verizonu alebo T-Mobile, svoje vozidlo môže pripojiť len na LTE od AT&T. Pomocou nezávislej SIM karty by však automobilka mohla pripojiť auto k sieti ktoréhokoľvek operátora. Prípadne by mohla prevádzkovať manažované služby s viacerými operátormi a podľa potreby sa pripájať na sieť toho, ktorý má v danej oblasti najlepší signál či pokrytie.

Hoci operátori sa zrejme postavia proti tomuto konceptu, mobilným službám ako celku by to prospelo. Výrobcovia zariadení pre internet vecí sa zdráhajú pripojiť svoje produkty a aplikácie na mobilné siete, pretože by ich to obmedzilo na jediného operátora. Ale nezávislá SIM karta by mohla túto viazanosť odstrániť a urobiť mobilné pripojenie oveľa atraktívnejším.

Samozrejme, v súčasnosti sme ešte ďaleko od sieťového pripojenia nezávislého od operátora. Hoci Holandsko zmenilo svoje pravidlá a Asociácia GSM takisto podporuje tento koncept, nezávislé SIM karty sú takmer vo všetkých krajinách nelegálne. Navyše okrem právnych prekážok treba prekonať aj niektoré technické obmedzenia. Holandsko však urobilo prvý krok a treba dúfať, že ostatné krajiny ho budú postupne nasledovať.

Zdroj: gigaom.com


Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie 1

Orange predstavil konvergentné služby a vianočnú ponuku

27.10.2016 00:12

Mobilní operátori počas predvianočného obdobia už tradične zintenzívňujú svoje marketingové aktivity s cieľom prispôsobiť ponuky. Orange na tlačovej konferencii predstavil svoje tromfy, s ktorými chce ...

Telekomunikácie 4

4ka ako prvá na Slovensku prináša totálne neobmedzené volania aj dáta

18.10.2016 00:21

Štvrtý mobilný operátor prináša na slovenský trh ďalšiu novinku z produktovej rady TO. S novinkou TO.∞ za cenu 30 eur na 30 dní prinesie do mobilu neobmedzené množstvo dát v sieti 4ky aj v sieti obcho ...

Telekomunikácie

Telekom predstavil nové technologické vychytávky aj zrýchlenie pripojenia k internetu

18.10.2016 00:07

Telekom predstavil viacero noviniek, ktoré pripravuje na nadchádzajúce predvianočné obdobie. Z technologických noviniek to bude okrem iného zrýchlenie prenosových rýchlostí pripojenia k internetu takm ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá