Image
20.3.2014 0 Comments

Holandsko dalo zelenú neregistrovaným programovateľným SIM kartám. Budeme nezávislí od mobilného operátora?

sim_karta.jpg SIM karta, ktorá by sa dala kedykoľvek preprogramovať a registrovať v akejkoľvek sieti, by priniesla revolúciu v oblasti internetu vecí (internet of things), majiteľ zariadenia by sa totiž stal aj operátorom. Práve tejto možnosti otvorili minulý týždeň dvere regulačné úrady v Holandsku.

Zmenené pravidlá by umožnili, aby napr. Apple, Audi alebo hoci miestna energetická spoločnosť vydali vlastné SIM karty nakonfigurované tak, aby nezáviseli od nijakého operátora. Keby tento príklad nasledovali ďalšie krajiny, značne by to ovplyvnilo internet vecí a zmenilo by to aj spôsob, ako kupujeme mobilné služby.

Napríklad Apple by tak mohol poskytovať SIM karty všetkým svojim zákazníkom priamo v zariadení, tie by sa potom vzdialene pripájali na siete operátorov v závislosti od toho, ako by si zákazníci aktivovali služby.

Apple by mohol hromadne kúpiť dátové a hlasové služby od stoviek rôznych operátorov po celom svete, zákazník by si potom mohol zvoliť sieť, ktorá mu v danom okamihu najviac vyhovuje. Keby napríklad odcestoval na dovolenku do zahraničia, nemusel by platiť vysoké poplatky za roaming, namiesto toho by Apple jednoducho pripojil jeho SIM kartu na niektorú miestnu sieť, a tak by bol zákazník „doma" kdekoľvek na svete.

No Apple či Samsung neprejavujú veľký záujem stať sa operátormi pre svojich zákazníkov. Apple síce v roku 2010 pracoval na akejsi softvérovej SIM karte, ale zdá sa, že od tej myšlienky upustil, hoci by to mohlo nájsť široké uplatnenie vo vzájomnej komunikácii zariadení (machine-to-machine - M2M).

V USA automobilka GM inštaluje konektivitu LTE do všetkých svojich vozidiel. V súčasnosti je však obmedzená na jediného prevádzkovateľa. Nezáleží na tom, či má majiteľ auta smartfón od Verizonu alebo T-Mobile, svoje vozidlo môže pripojiť len na LTE od AT&T. Pomocou nezávislej SIM karty by však automobilka mohla pripojiť auto k sieti ktoréhokoľvek operátora. Prípadne by mohla prevádzkovať manažované služby s viacerými operátormi a podľa potreby sa pripájať na sieť toho, ktorý má v danej oblasti najlepší signál či pokrytie.

Hoci operátori sa zrejme postavia proti tomuto konceptu, mobilným službám ako celku by to prospelo. Výrobcovia zariadení pre internet vecí sa zdráhajú pripojiť svoje produkty a aplikácie na mobilné siete, pretože by ich to obmedzilo na jediného operátora. Ale nezávislá SIM karta by mohla túto viazanosť odstrániť a urobiť mobilné pripojenie oveľa atraktívnejším.

Samozrejme, v súčasnosti sme ešte ďaleko od sieťového pripojenia nezávislého od operátora. Hoci Holandsko zmenilo svoje pravidlá a Asociácia GSM takisto podporuje tento koncept, nezávislé SIM karty sú takmer vo všetkých krajinách nelegálne. Navyše okrem právnych prekážok treba prekonať aj niektoré technické obmedzenia. Holandsko však urobilo prvý krok a treba dúfať, že ostatné krajiny ho budú postupne nasledovať.

Zdroj: gigaom.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Nórsko ako prvá krajina vypne rádiá FM, k dispozícii bude už len digitálny rozhlas

10.01.2017 00:22

Nórsko začne tento týždeň vypínať svoju rádiovú sieť FM. Je to však kontroverzný krok, ktorý má mnoho kritikov a podľa hlasovania novín Dagbladet je proti nemu až  66 % Nórov. No odborníci tvrdia, že ...

Telekomunikácie

Koniec satelitného vysielania programov v štandardnom rozlíšení (SD)

19.12.2016 00:05

Prevádzkovateľ česko-slovenskej satelitnej platformy Skylink, spoločnosť M7 Group, informuje o plánovanom ukončení satelitného vysielania ďalších verejnoprávnych aj komerčných televíznych staníc v šta ...

Telekomunikácie

Slovak Telekom predstavil Immmr - konkurenciu pre WhatsApp, Viber či Skype

07.12.2016 00:15

Slovak Telekom včera uviedol komunikačnú aplikáciu immmr, ktorá kombinuje komunikáciu cez WiFi a mobilné dáta. Aplikácia immmr umožňuje posielať správy a súbory, realizovať bezplatné hovory a videohov ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá