Image
20.3.2014 0 Comments

Holandsko dalo zelenú neregistrovaným programovateľným SIM kartám. Budeme nezávislí od mobilného operátora?

sim_karta.jpg SIM karta, ktorá by sa dala kedykoľvek preprogramovať a registrovať v akejkoľvek sieti, by priniesla revolúciu v oblasti internetu vecí (internet of things), majiteľ zariadenia by sa totiž stal aj operátorom. Práve tejto možnosti otvorili minulý týždeň dvere regulačné úrady v Holandsku.

Zmenené pravidlá by umožnili, aby napr. Apple, Audi alebo hoci miestna energetická spoločnosť vydali vlastné SIM karty nakonfigurované tak, aby nezáviseli od nijakého operátora. Keby tento príklad nasledovali ďalšie krajiny, značne by to ovplyvnilo internet vecí a zmenilo by to aj spôsob, ako kupujeme mobilné služby.

Napríklad Apple by tak mohol poskytovať SIM karty všetkým svojim zákazníkom priamo v zariadení, tie by sa potom vzdialene pripájali na siete operátorov v závislosti od toho, ako by si zákazníci aktivovali služby.

Apple by mohol hromadne kúpiť dátové a hlasové služby od stoviek rôznych operátorov po celom svete, zákazník by si potom mohol zvoliť sieť, ktorá mu v danom okamihu najviac vyhovuje. Keby napríklad odcestoval na dovolenku do zahraničia, nemusel by platiť vysoké poplatky za roaming, namiesto toho by Apple jednoducho pripojil jeho SIM kartu na niektorú miestnu sieť, a tak by bol zákazník „doma" kdekoľvek na svete.

No Apple či Samsung neprejavujú veľký záujem stať sa operátormi pre svojich zákazníkov. Apple síce v roku 2010 pracoval na akejsi softvérovej SIM karte, ale zdá sa, že od tej myšlienky upustil, hoci by to mohlo nájsť široké uplatnenie vo vzájomnej komunikácii zariadení (machine-to-machine - M2M).

V USA automobilka GM inštaluje konektivitu LTE do všetkých svojich vozidiel. V súčasnosti je však obmedzená na jediného prevádzkovateľa. Nezáleží na tom, či má majiteľ auta smartfón od Verizonu alebo T-Mobile, svoje vozidlo môže pripojiť len na LTE od AT&T. Pomocou nezávislej SIM karty by však automobilka mohla pripojiť auto k sieti ktoréhokoľvek operátora. Prípadne by mohla prevádzkovať manažované služby s viacerými operátormi a podľa potreby sa pripájať na sieť toho, ktorý má v danej oblasti najlepší signál či pokrytie.

Hoci operátori sa zrejme postavia proti tomuto konceptu, mobilným službám ako celku by to prospelo. Výrobcovia zariadení pre internet vecí sa zdráhajú pripojiť svoje produkty a aplikácie na mobilné siete, pretože by ich to obmedzilo na jediného operátora. Ale nezávislá SIM karta by mohla túto viazanosť odstrániť a urobiť mobilné pripojenie oveľa atraktívnejším.

Samozrejme, v súčasnosti sme ešte ďaleko od sieťového pripojenia nezávislého od operátora. Hoci Holandsko zmenilo svoje pravidlá a Asociácia GSM takisto podporuje tento koncept, nezávislé SIM karty sú takmer vo všetkých krajinách nelegálne. Navyše okrem právnych prekážok treba prekonať aj niektoré technické obmedzenia. Holandsko však urobilo prvý krok a treba dúfať, že ostatné krajiny ho budú postupne nasledovať.

Zdroj: gigaom.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Telefonovanie v EÚ bude od leta lacnejšie

05.12.2016 00:07

Telefonovanie a spotreba dát v rámci EÚ budú od leta lacnejšie. Konštatoval to minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Arpád Érsek. Na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa totiž podarilo dosiahnuť ...

Telekomunikácie

Prieskum: Štvrtina mladých Slovákov sleduje televíziu v mobile alebo na tablete. SWAN im ponúka riešenie

08.11.2016 00:18

Poznáte ten idylický obraz, keď si večer celá rodina sadá spolu pred televíznu obrazovku a svorne pozerá program, na ktorom sa jej členovia dohodnú? Podľa prieskumu verejnej mienky takáto pohoda sa z  ...

Telekomunikácie 1

Orange predstavil konvergentné služby a vianočnú ponuku

27.10.2016 00:12

Mobilní operátori počas predvianočného obdobia už tradične zintenzívňujú svoje marketingové aktivity s cieľom prispôsobiť ponuky. Orange na tlačovej konferencii predstavil svoje tromfy, s ktorými chce ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá