Image
17.8.2012 0 Comments

Hlasové vyhľadávanie Google prichádza už aj na Slovensko

Google_search_241.jpg Spoločnosť Google prináša používateľom mobilných zariadení s operačným systémom Android novú funkciu hlasového vyhľadávania. Tá podstatným spôsobom zjednodušuje a urýchľuje vyhľadávanie na internete. Slovenčina sa tak stáva ďalším zo svetových jazykov, ktoré smartfóny a tablety dokážu rozpoznať, a to v rozsahu stoviek tisíc slovenských slov. Nová funkcia je dostupná pre všetky mobilné zariadenia s OS Android verzie 2.2. a vyššej ako ikonka mikrofónu vo vyhľadávacom políčku. Čoskoro navyše pribudne aj aplikácia v rámci Google Play.

Vyhľadávanie cez Google sa tak zjednodušuje najmä v situáciách, keď používatelia nemajú dostatok času alebo možností na manuálne zadávanie hľadaného výrazu do poľa vyhľadávača.

Hlasové vyhľadávanie je ďalší krok k tzv. vyhľadávaču budúcnosti. Vo veľkej miere zvýši komfort používateľov pri mobilnom vyhľadávaní, ktoré dynamicky rastie. V súčasnosti každé desiate vyhľadávanie na Slovensku totiž pochádza práve z mobilného zariadenia," hovorí Michal Zachar, marketingový manažér českého Googlu, a dodáva: „Z vývojárskeho hľadiska ide o významnú inováciu, hlavne pokiaľ zoberieme do úvahy, aký bohatý a náročný jazyk slovenčina je."

Vytvoriť jazykový model slovenčiny alebo akéhokoľvek iného jazyka vyžaduje zozbierať stovky tisíc nahovorených slov a viet v rôznych zvukových prostrediach (v aute, v reštaurácii a pod.). Okrem toho sa technológia používaním naďalej „učí" a zlepšuje. Spolu so slovenským jazykom dnes Google uviedol hlasové vyhľadávanie pre ďalších 12 jazykov, čo umožní túto funkciu využívať ďalším 100 miliónom používateľov po celom svete. Hlasové vyhľadávanie je tak momentálne dostupné pre 42 jazykov a 46 krajín sveta.

Ako si môžu používatelia túto funkciu aktivovať?

Spôsob použitia hlasového vyhľadávania závisí od toho, aký typ mobilného zariadenia s OS Android verzie 2.2 alebo vyššej používateľ vlastní. Funkcia je dostupná automaticky ako ikonka mikrofónu vo vyhľadávacom políčku Googlu. Bude takisto možné nainštalovať si aplikáciu Hlasové vyhľadávanie, ktorá bude v najbližších dňoch k dispozícii v Google Play.


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá