Image
17.8.2012 0 Comments

Hlasové vyhľadávanie Google prichádza už aj na Slovensko

Google_search_241.jpg Spoločnosť Google prináša používateľom mobilných zariadení s operačným systémom Android novú funkciu hlasového vyhľadávania. Tá podstatným spôsobom zjednodušuje a urýchľuje vyhľadávanie na internete. Slovenčina sa tak stáva ďalším zo svetových jazykov, ktoré smartfóny a tablety dokážu rozpoznať, a to v rozsahu stoviek tisíc slovenských slov. Nová funkcia je dostupná pre všetky mobilné zariadenia s OS Android verzie 2.2. a vyššej ako ikonka mikrofónu vo vyhľadávacom políčku. Čoskoro navyše pribudne aj aplikácia v rámci Google Play.

Vyhľadávanie cez Google sa tak zjednodušuje najmä v situáciách, keď používatelia nemajú dostatok času alebo možností na manuálne zadávanie hľadaného výrazu do poľa vyhľadávača.

Hlasové vyhľadávanie je ďalší krok k tzv. vyhľadávaču budúcnosti. Vo veľkej miere zvýši komfort používateľov pri mobilnom vyhľadávaní, ktoré dynamicky rastie. V súčasnosti každé desiate vyhľadávanie na Slovensku totiž pochádza práve z mobilného zariadenia," hovorí Michal Zachar, marketingový manažér českého Googlu, a dodáva: „Z vývojárskeho hľadiska ide o významnú inováciu, hlavne pokiaľ zoberieme do úvahy, aký bohatý a náročný jazyk slovenčina je."

Vytvoriť jazykový model slovenčiny alebo akéhokoľvek iného jazyka vyžaduje zozbierať stovky tisíc nahovorených slov a viet v rôznych zvukových prostrediach (v aute, v reštaurácii a pod.). Okrem toho sa technológia používaním naďalej „učí" a zlepšuje. Spolu so slovenským jazykom dnes Google uviedol hlasové vyhľadávanie pre ďalších 12 jazykov, čo umožní túto funkciu využívať ďalším 100 miliónom používateľov po celom svete. Hlasové vyhľadávanie je tak momentálne dostupné pre 42 jazykov a 46 krajín sveta.

Ako si môžu používatelia túto funkciu aktivovať?

Spôsob použitia hlasového vyhľadávania závisí od toho, aký typ mobilného zariadenia s OS Android verzie 2.2 alebo vyššej používateľ vlastní. Funkcia je dostupná automaticky ako ikonka mikrofónu vo vyhľadávacom políčku Googlu. Bude takisto možné nainštalovať si aplikáciu Hlasové vyhľadávanie, ktorá bude v najbližších dňoch k dispozícii v Google Play.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Google Mapy vám už ukážu, kde sa dá dobre zaparkovať

19.01.2017 00:23

Mapy Googlu budú opäť užitočnejšie. Ich nová aktualizácia v9.44 beta totiž prináša funkciu, ktorá ukáže používateľom, aké možnosti parkovania môžu očakávať na mieste určenia. Získajú tak predstavu o t ...

Internet 9

Stroj na morálne dilemy. Moral Machine umožní rozhodnúť, koho život má autonómne vozidlo obetovať pri nehode

19.01.2017 00:40

So samojazdiacimi autami experimentuje čoraz viac firiem, a tak sa vynárajú aj otázky o tom, ako majú vozidlá rozhodovať v krízových situáciách. Ak napríklad niekto nečakane vbehne do jazdnej dráhy, m ...

Internet

10 trendov pre tohtoročný trh s mobilnými aplikáciami

18.01.2017 00:15

Na začiatku nového roka sa spoločnosť Resco pozrela na najdôležitejšie trendy, ktoré čaká tento biznis v roku 2017. Výskum spoločnosti App Annie predpokladá, že celkové výdavky spotrebiteľov na nákup ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá