Image
19.3.2014 0 Comments

Hitom nového internetu by mohla byť babylonská rybka

ITN_internet_za_minutu_2711.jpg Profesor Nigel Shadbolt predpovedá, že v priebehu 25 rokov dôjde na preklady v reálnom čase a aj na sledovanie zdravotného stavu v reálnom čase alebo kybervojny.

Výraz babylonská rybka, označujúci „technológiu" na preklad medzi dvoma úplne sa odlišujúcimi jazykmi v reálnom čase, vymyslel britský humorista Douglas Adams vo svojej sci-fi sérii Stopárov sprievodca galaxiou ako prostriedok umožňujúci komunikáciu medzi tisíckami inteligentných rás obývajúcich našu galaxiu. Podľa profesora Nigela Shadbolta, v podstate kolegu vynálezcu webu sira Tima Bernersa-Leeho, nás od niečoho podobného (samozrejme - hoci ktovie - prekladajúceho pozemské jazyky) delí necelých 25 rokov. V každom prípade by to bolo pekne symbolické, pretože by to vychádzalo na 50. výročie zrodenia princípu webových serverov.

Unáhlený rozvoj internetu a algoritmov či rovno systémov umelých inteligencií už dnes umožnil vznik automatických prekladačov, aké bezplatne prevádzkuje napríklad Google alebo Microsoft. Exponenciálny rast prepojených zariadení by však pre podobné riešenia ponúkol podstatne väčšie výpočtové možnosti. Súčasné riešenia s prekladmi v reálnom čase zápasia.

Dnes najznámejší pokus o systém umelej inteligencie Watson firmy IBM síce dokázal v súťaži Jeopardy vyhrať proti ľudským oponentom, čo je nepochybne neprehliadnuteľný úspech. Málo známy je však fakt, že na rozdiel od spoluhráčov dostával otázky už prepísané do textu. No Watson nemal ukázať schopnosť prekladu ľudskej reči, ale to, ako možno na základe vedomostnej bázy odpovedať na otázky zadávané všeobecnou formou.

Zatiaľ žiadny počítačový systém nedokázal predviesť prakticky použiteľný preklad rozhovoru v reálnom čase. Ale ak sa aj naďalej bude výkon procesorov zdvojnásobovať každých 18 mesiacov, je prinajmenšom z hľadiska hrubej výpočtovej sily otázkou len niekoľkých rokov, keď sa k tomu svätému grálu IT dostaneme.

Z hľadiska možnosti algoritmov môžeme spomenúť napríklad prekladateľský systém, ktorý predviedla v roku 2012 firma Microsoft a ktorý v preklade prebiehajúcom takmer v reálnom čase medzi angličtinou a čínštinou dosiahol rekordne nízku chybovosť - zlé bolo len každé siedme alebo ôsme slovo, čo je výrazné zlepšenie oproti doterajšiemu štandardu.

Práve algoritmy sa však budú nepochybne zlepšovať dnes nepredvídateľným spôsobom, predovšetkým vďaka rastu počtu strojov pripojených k internetu. Do desiatich rokov sa očakáva, že v každej typickej domácnosti bude až 50 pripojených zariadení a do 25 rokov počet prvkov internetu prekročí 50 miliárd. Biológovia pritom odhadujú, že počet neurónov v ľudskom mozgu sa pohybuje okolo 90 miliárd. Nezáleží však ani tak na absolútnom počte, ako na počte možných či aktívnych vzájomných spojení.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Bratislava Game Jam

Najnovšie videá