Image
17.3.2015 0 Comments

Hitachi už čoskoro začne predávať 10 TB pevné disky

hitachi_10tb_hdd.jpg Hitachi Global Storage Technologies (HGST), dcérska spoločnosť Western Digital, nedávno na veľtrhu Linux Foundation Vault predviedla svoj pevný disk s obrovskou kapacitou 10 TB. No netešte sa predčasne, 10 000 GB HDD do svojho notebooku v dohľadnom čase nezískate, bude totiž určený pre podnikové servery, hlavne preto, že na svoju prácu vyžaduje špeciálny softvér.

10 TB HDD HelioSeal s technológiou SMR (shingled magnetic recording) bolo predstavené už v septembri, jeho dodávky by sa mali začať v druhom štvrťroku tohto roka. Cena zatiaľ nebola zverejnená. Disk si však bude vyžadovať špeciálnu aktualizáciu operačného systému, ako je Linux, aby bol server skutočne schopný čítať a zapisovať pomocou tejto radikálne novej úložnej technológie.

Technológia HelioSeal znamená, že zariadenie je naplnené héliom, čo pomáha znižovať vibrácie a trenie medzi čítacou/zapisovacou hlavou a platňou. Keďže takto vzniká menej tepla, umožňuje to výrobcovi vtesnať do disku viac platní.

Technológia SMR (v preklade šindľový magnetický záznam) umožňuje uložiť na platňu viac dát, pretože dátové stopy sa miestami mierne prekrývajú tak ako šindle na streche domu. Medzi stopami nie sú žiadne medzery, preto možno na platňu zapísať väčší objem dát. Nevýhodou je zložitejší softvér na správne čítanie a zápis dát, aby sa ich prekrývanie dalo riešiť bez poškodenia susedných stôp.

To je aj jeden z dôvodov, prečo trvá uvedenie disku na trh tak dlho. Treba sa totiž uistiť, že technológia perfektne spolupracuje s podporným softvérom, aby sa zabránilo strate dát. No to ešte neznamená, že technológia sa po nejakomčase nedostane aj do stolových počítačov a notebookov.

Zdroj: gizmodo.com


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá