Image
17.3.2015 0 Comments

Hitachi už čoskoro začne predávať 10 TB pevné disky

hitachi_10tb_hdd.jpg Hitachi Global Storage Technologies (HGST), dcérska spoločnosť Western Digital, nedávno na veľtrhu Linux Foundation Vault predviedla svoj pevný disk s obrovskou kapacitou 10 TB. No netešte sa predčasne, 10 000 GB HDD do svojho notebooku v dohľadnom čase nezískate, bude totiž určený pre podnikové servery, hlavne preto, že na svoju prácu vyžaduje špeciálny softvér.

10 TB HDD HelioSeal s technológiou SMR (shingled magnetic recording) bolo predstavené už v septembri, jeho dodávky by sa mali začať v druhom štvrťroku tohto roka. Cena zatiaľ nebola zverejnená. Disk si však bude vyžadovať špeciálnu aktualizáciu operačného systému, ako je Linux, aby bol server skutočne schopný čítať a zapisovať pomocou tejto radikálne novej úložnej technológie.

Technológia HelioSeal znamená, že zariadenie je naplnené héliom, čo pomáha znižovať vibrácie a trenie medzi čítacou/zapisovacou hlavou a platňou. Keďže takto vzniká menej tepla, umožňuje to výrobcovi vtesnať do disku viac platní.

Technológia SMR (v preklade šindľový magnetický záznam) umožňuje uložiť na platňu viac dát, pretože dátové stopy sa miestami mierne prekrývajú tak ako šindle na streche domu. Medzi stopami nie sú žiadne medzery, preto možno na platňu zapísať väčší objem dát. Nevýhodou je zložitejší softvér na správne čítanie a zápis dát, aby sa ich prekrývanie dalo riešiť bez poškodenia susedných stôp.

To je aj jeden z dôvodov, prečo trvá uvedenie disku na trh tak dlho. Treba sa totiž uistiť, že technológia perfektne spolupracuje s podporným softvérom, aby sa zabránilo strate dát. No to ešte neznamená, že technológia sa po nejakomčase nedostane aj do stolových počítačov a notebookov.

Zdroj: gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Microsoft to s mobilmi nevzdáva. Ukázal, že na mobiloch bude možné spustiť Windows 10 i Photoshop

09.12.2016 10:00

Na konferencii WinHEC v Číne Microsoft demonštroval, že sa mu podarilo spustiť operačný systém Windows 10 na procesore Qualcomm Snapdragon 820. Je to teda prvý procesor ARM s podporou plnohodnotného W ...

Produkty 1

Ako v IMAX. Prvý projektor DLP so 4K rozlíšením a certifikáciou THX HD Display

09.12.2016 00:10

Spoločnosť BenQ uvádza na trh nový model pre domáce kino BenQ W11000. Prvý a zatiaľ svetovo jediný 4K UHD projektor DLP s prestížnou certifikáciou THX na HD obraz ponúka 8,3 milióna pixelov, farebné p ...

Produkty

Gionee ponúkne prémiový smartfón so 7000 mAh batériou, trojicou foťákov a 6 GB RAM

09.12.2016 00:25

U nás málo známy čínsky výrobca Gionee pripravuje zaujímavý smartfón. Bude určený len na domáci trh, ale aj tak si zaslúži pozornosť pre svoju impozantnú hardvérovú konfiguráciu. Síce ešte nebol ofici ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá