Image
17.3.2015 0 Comments

Hitachi už čoskoro začne predávať 10 TB pevné disky

hitachi_10tb_hdd.jpg Hitachi Global Storage Technologies (HGST), dcérska spoločnosť Western Digital, nedávno na veľtrhu Linux Foundation Vault predviedla svoj pevný disk s obrovskou kapacitou 10 TB. No netešte sa predčasne, 10 000 GB HDD do svojho notebooku v dohľadnom čase nezískate, bude totiž určený pre podnikové servery, hlavne preto, že na svoju prácu vyžaduje špeciálny softvér.

10 TB HDD HelioSeal s technológiou SMR (shingled magnetic recording) bolo predstavené už v septembri, jeho dodávky by sa mali začať v druhom štvrťroku tohto roka. Cena zatiaľ nebola zverejnená. Disk si však bude vyžadovať špeciálnu aktualizáciu operačného systému, ako je Linux, aby bol server skutočne schopný čítať a zapisovať pomocou tejto radikálne novej úložnej technológie.

Technológia HelioSeal znamená, že zariadenie je naplnené héliom, čo pomáha znižovať vibrácie a trenie medzi čítacou/zapisovacou hlavou a platňou. Keďže takto vzniká menej tepla, umožňuje to výrobcovi vtesnať do disku viac platní.

Technológia SMR (v preklade šindľový magnetický záznam) umožňuje uložiť na platňu viac dát, pretože dátové stopy sa miestami mierne prekrývajú tak ako šindle na streche domu. Medzi stopami nie sú žiadne medzery, preto možno na platňu zapísať väčší objem dát. Nevýhodou je zložitejší softvér na správne čítanie a zápis dát, aby sa ich prekrývanie dalo riešiť bez poškodenia susedných stôp.

To je aj jeden z dôvodov, prečo trvá uvedenie disku na trh tak dlho. Treba sa totiž uistiť, že technológia perfektne spolupracuje s podporným softvérom, aby sa zabránilo strate dát. No to ešte neznamená, že technológia sa po nejakomčase nedostane aj do stolových počítačov a notebookov.

Zdroj: gizmodo.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá