Image
6.2.2014 0 Comments

Historický krok: Bill Gates opúšťa pozíciu predsedu správnej rady. Čo to prinesie Microsoftu?

bill_gates.jpg Novým predsedom správnej rady je John Thompson, skorší výkonný riaditeľ bezpečnostnej firmy Symantec.

Podľa utorkového vyhlásenia sa Bill Gates rozhodol opustiť svoju pozíciu predsedu správnej rady spoločnosti. Jeho nová funkcia sa volá „zakladateľ a technický poradca". V tejto pozícii bude poradcom nového generálneho riaditeľa spoločnosti Microsoft, ktorým je od 4. februára Satya Nadella. Jeho nástupcom vo funkcii predsedu je John Thompson, skorší riaditeľ bezpečnostnej firmy Symantec, ktorý je členom rady už dva roky a ktorý viedol skupinu hľadajúcu nového riaditeľa miesto odchádzajúceho Steva Ballmera.

Analytici, ako je Patrick Moorhead z agentúry Moor Insights and Strategy, túto zmenu označujú za historickú. Kým Bill Gates už dlhší čas svoju firmu neviedol, správna rada nikdy iného predsedu nemala. Tento míľnik tak môže symbolizovať koniec jednej etapy svetového vývoja orientovaného na softvér pre osobné počítače. V ďalšej už budú prevažovať len mobilné zariadenia a cloudové služby.

Moorhead je presvedčený o tom, že hoci posledné iniciatívy orientované na koncových používateľov (vrátane Windows 8) neboli zlé, ich tempo bolo príliš pomalé. A ako naznačujú citáty práve Johna Thompsona, to bol hlavný dôvod na odchod Ballmera z jeho pozície generálneho riaditeľa.

Podľa vyhlásenia Microsoftu „Bill Gates bude spoločnosti venovať viac času a podporovať Nadellu vo formovaní technológií a určovaní smerov vývoja". To naznačuje výrazné zvýšenie angažovanosti Billa Gatesa, ktorý podľa vlastných slov vyše tretiny svojho času chce venovať jednotlivým produktovým skupinám.

Pre celý trh je Bill Gates, samozrejme, jedna z najvýraznejších postáv počítačového sveta. Z jeho pôvodných vyhlásení vyplývalo, že sa už bude venovať predovšetkým svojej charitatívnej činnosti. To síce platí aj naďalej, ale časovanie včerajšieho vyhlasovania naznačuje, že vypočul volanie značnej časti svojich riaditeľov po jeho návrate k aktívnejšiemu ovplyvňovaniu firmy.

Odchod z pozície predsedu správnej rady musel prísť skôr alebo neskôr. Pri súčasnom tempe predávania akcií Microsoftu (približne 80 miliónov ročne) prestane Bill Gates byť najväčším akcionárom spoločnosti do tohtoročného júna a stane sa ním Steve Ballmer so 4 percentami akcií.

Aj vďaka tejto pozícii Steve Ballmer nemohol prebiehajúce zmeny komentovať inak ako s úplným uspokojením: „Satya Nadella je rodený vodca a má skvelú schopnosť nachádzať na trhu vhodné príležitosti pre nové produkty. Nemám ani najmenšie pochybnosti o tom, že firma je v dobrých rukách," pochválil ho odstupujúci Ballmer.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Biznis

10 trendov v oblasti podnikových sietí v roku 2017

14.01.2017 00:20

Stojíme na pokraji zásadných technologických zmien. Uplynulý rok vydláždil cestu a pripravil podmienky pre budúcnosť, ktorá rýchlo získava jasné obrysy. V roku 2017 môžeme očakávať týchto desať zmien, ...

Biznis 1

S kamerou na bratislavskom kole robotickej súťaže FIRST LEGO League (video)

16.01.2017 00:15

Tvorivosť žiakov a študentov je jeden z kľúčových faktorov ich budúcej úspešnosti a aj potvrdenie kvalitatívnej úrovne výučby informatiky v školách. Preto sme sa s našou kamerou prišli pozrieť na prie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá