Image
8.4.2014 0 Comments

História videokonferencie od prvopočiatku po súčasnosť

Videokonferencia predstavuje moderný spôsob multimediálnej komunikácie umožňuje súčasný prenos zvuku, obrazu a dát medzi dvoma i viacerými účastníkmi. Je to tiež komunikácia na ľubovoľnú vzdialenosť prebiehajúca v reálnom čase. Jej podoba závisí na programovom vybavení a tiež na použitom hardvéri. Pozrime sa do minulosti, ako sa táto technológia vyvíjala a ako vyzerali prví predchodcovia dnešných videokonferencií.

Samotná vízia videkonference nie je ničím novým a môžeme sa hneď na začiatok pozrieť, ako reportér televízie CBS Walter Cronkite v roku 1967 predstavuje víziu práce na diaľku v 21. storočí.

1. Telefón

Prenesme sa najprv do roku 1876, kedy sa Škótskemu vynálezcovia Alexanderovi Grahamovi Bellovi podarilo predstaviť prvý funkčný telefón. Aj napriek technickému úspechu zostal jeho telefón spočiatku nepovšimnutý. Komunikačné výhody telefónu si bohužiaľ nikto nevedel predstaviť. V roku 1878 bola konečne zahájená výroba telefónu. Bell svojim vynálezom vytvoril predpoklady pre ďalší rozvoj a využitie videokonferencie tzv. komunikácie na diaľku odkiaľkoľvek a kedykoľvek.

obr1.jpg

1876​​: Alexander Graham Bell a prvý telefón

1922: Video ukážka zachytáva myšlienku mobilného telefónu.

Infografika - história telefónu

2. Video telefón

Predstava a prvé prototypy, že budú ľudia medzi sebou komunikovať pomocou audia a videa je stará viac ako 125 rokov.

obr2.jpg

Prvá predstava video telefónu bola nakreslená v časopise Punch v roku 1879. Kresba znázorňuje vtedajší video telefón spojenie medzi rodičmi v popredí a ich dcérou na zobrazenej ploche.

obr3.jpg

1910: Pohľadnice predstavujúce pravdepodobnú budúcnosť komunikácie na diaľku.

obr4.JPG

1927: Spoločnosť Bell Labs predstavila funkčný prototyp video telefónu, ktorý prenášal 18 snímok za sekundu. Prvú verejnú ukážku predviedol minister obchodu Herbert Hoover medzi mestami New York a Washington. Hlas bol obojsmerný, obraz bol prenášaný jednosmerne.

obr5.JPG

1930: Bell Labs predstavil video telefón, ktorý prenášal už obojsmerný obraz.

1936: Charlie Chaplin - Modern Times (čas 2:08 - 3:25 min.) V tomto známom filme sú predstavené prvé praktické možnosti komunikácie na diaľku vo výrobnom priemysle. Cesta od prototypu k jasnejším obrysom, vrátane verejnej služby video telefónu začala vznikať v Nemecku roku 1936: vypuknutím druhej svetovej vojny bol však ambiciózny projekt pozastavený.

1957: Reklama na videokonferenciu spoločnosti Hughes Aircraft Company

obr6.jpg

Prvý funkčný video telefón predchodcu dnešnej štandardnej videokonferencie bol oficiálne predstavený Douglasom Carlom Engelbart v roku 1968 v Queense, New York. Video telefónom bolo možné druhú stranu nielen počuť, ale aj vidieť a súčasne zdieľať dátové podklady. Hneď po prvej oficiálnej skúške bol video telefón nasadený v troch mestách Washington, New York a Chicago.

Video telefóny mohli komunikovať iba medzi sebou. Náklady za 3 minútový hovor sa pohybovali od 16 do 27 dolárov ( v prepočte na rok 2012 by to znamenalo 118 až 200 dolárov ). Služba bola postupne spustená v ôsmich spoločnostiach s 38 video telefónmi. Predpokladalo sa, že do roku 1975 sa sprevádzkuje až 100 tisíc video telefónov. V roku 1973 bolo 100 predplatiteľov v celých Spojených štátoch. Obrovské prevádzkové náklady však znamenali, že v roku 1977 sa počet znížil len na iba deväť predplatiteľov.

obr7.jpg

Vďaka Engelbartovi a jeho vízie nájsť riešenie, ktoré bude zmysluplným kľúčom pre kolektívne ľudské myslenie, poskytol video telefón reálne obrysy budúcej videokonferencie, ktorú čoraz častejšie využívame a budeme využívať v pracovnom, ale aj súkromnom živote v podobe firemných videokonferencií, unified communication v podobe Microsoft Lync, Webex alebo sociálnych komunikačných nástrojov ako je Skype atď.

Evolúcia video telefónu

obr8.jpg

1956: V Bellových laboratóriách Bell Labs, neskôr AT & T Bell Laboratories a Bell Telephone Laboratories ) vyvíjali vedci niekoľko experimentálnych video telefónov s rôznou veľkosťou a vzhľadom.

obr9.jpg

1957: Experimenty sa postupne vyvíjali. Inžinieri nastavovali jasné normy a pravidlá pre prvé video telefóny, ktoré budú uvedené na trh. Štandardy pre rozlíšenie, kontrast a ďalšie funkcie obrazovky.

obr10.jpg

1963: Bol predstavený prvý video telefón, ktorý obsahoval samostatný video zobrazovač s telefónnou jednotkou. Súčasťou bola aj kamera s reproduktorom, ktorá prenášala obraz a zvuk.

obr11.jpg

1964: Prvá verejná expozícia video telefónu na veľtrhu v New Yorku. Na veľtrhu súčasne prebiehala analýza a diskusia s návštevníkmi, ako reagujú na nové komunikačné zariadenie.

obr12.jpg

1964: Uzavreté obchodné stretnutia s potenciálnymi klientmi, ktorí mali záujem o prenájom video telefónu v meste New York, Chicago a Washington.

obr13.jpg

1965: Do video telefónu sa podarilo zaradiť aj zdieľanie pracovných dokumentov z počítača. Zdieľanie dokumentov sa testovalo napr s Union Carbide Corporation. Vďaka tomu sa podarilo preskúmať ďalšie možnosti a scenáre práce v reálnom prostredí.

obr14.jpg

1968: Vďaka niekoľkým ďalším vylepšeniam prichádza oficiálne na trh video telefón druhej modelovej rady Mod II.

1970: Začatie komerčnej prevádzky video telefónu v meste Pittsburgh. Video hovor bol medzi starostom Pittsburghu Pete Flahertym a Johnom Harperom zo spoločnosti Alcoa. Obaja muži boli od seba vzdialení jeden blok.

1974: Prototyp video telefónu Philips. Prototyp obsahuje vizualizačnú kameru, ktorou je možné snímať papierové dokumenty, výkresy, grafy atp.

Podrobný materiál popisujúci evolúciu video telefónu Bell Labs s technickými parametrami nájdete tu.

3. Videokonferencie

Evolúcia videokonferencie

obr15.jpg

1960: Videokonferencie, Švédsky premiér Tage Erlander

obr16.jpg

1962: Animovaný film o efektívnej forme komunikácie manažéra budúcnosti

obr17.jpg

1967: Televízna stanica CBS vysielala reláciu o budúcnosti a víziách 21 storočia. Reportér Walter Cronkite ukázal možnosti práce na diaľku vďaka videokonferencie.

1979: Obývačka budúcnosti z roku 1979, kniha Future Cities

obr18.jpg

1980: Štúdium a práca z domu z roku 1980, kniha School, Work and Play

obr19.jpg

1996: Video o budúcnosti firemnej komunikácie. Jednalo sa o vizionársky projekt spoločnosti Sun Microsystems v snahe predpovedať budúcnosť firemnej komunikácie. Na scenári sa podieľalo viac ako 100 inžinierov, dizajnérov a filmových nadšencov. Výstupom tohto videa bolo ukázať priebeh pracovného dňa v roku 2004.

2009: Microsoft publikoval podobné video ako Sun Microsystems, ktoré opisuje pracovný a súkromný život v roku 2019. Podobnosti oboch ukážok sú v niektorých oblastiach takmer identické.

2012: Dnešné videokonferencie z pohľadu Cisco, POLYCOM a SMART Technologies.

Adaptácia videokonferencie v čase

Steven Poltrock sa zaoberal odpoveďou, prečo sa videokonferenciám nepodarilo rýchlo adaptovať medzi iné komunikačné nástroje. Podľa jeho prieskumu boli hlavnou príčinou vysoké obstarávacie a prevádzkové náklady na infraštruktúru, zložité ovládanie a nájdenie praktických výhod videokonferencií, ktoré si málokto vedel predstaviť. Steven Poltrock bol do roku 2009 členom výskumnej divízie v Boeing Company, kde sa podieľal na počítačovej podpore, so zameraním na priemyselné aplikácie, vrátane podpory tímovej spolupráce, workflow a riadenie znalostí vo firemnom prostredí.

graf1.jpg

Zdroj: Magazín Forbes z roku 2010 www.forbes.com

Aktuálna potreba efektívneho využitia videokonferencií dramaticky rastie. Vďaka nižšej cene, intuitívnemu ovládaniu, širokou dostupnosťou zdieľania audia a video obsahu na PC, notebooku, tablete alebo mobilnom telefóne. Obrazová forma komunikácie sa prelína v mnohých oblastiach nášho života. Možno očakávať výrazný nárast a využiteľnosť videokonferencií podobne ako pri mobilnom telefóne, PC a notebooku.

graf2.jpg

Zdroj: Wainhouse Research www.wainhouse.com

To dokazuje aj nezávislý výskum agentúry Wainhouse Research, ktorá sa špecializuje otázkami efektivity multimediálnej komunikácie a tímovej spolupráce. Vývoj technológií v oblasti komunikácie sa za posledných niekoľko rokov zmenil. Od pasívnej formy k aktívnej tímovej vizuálnej spolupráci.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá