Image
5.3.2014 0 Comments

História tabletov: Prehľad od prvopočiatkov po súčasnosť

tablets.jpg Hoci dnes si v súvislosti s označením tablet vybaví väčšina používateľov iPad od Applu či niektorý z mnohých modelov s Androidom, je história týchto zariadení oveľa staršia, než by sa mohlo zdať. Možno budete prekvapení, kam až siahajú korene týchto prístrojov.

Tablety sa stali populárnymi najmä vďaka tomu, že pokračujúca miniaturizácia umožnila vytvoriť skutočne plnohodnotné zariadenia, použiteľné na bežnú prácu. Novodobá história tabletov sa tak počíta od roku 2010, keď Apple uviedol prvú generáciu svojho iPadu. Vývoj počas týchto posledných rokov bude pravdepodobne väčšine používateľov známy, ale mnohí z nich možno netušia, čo všetko sa dialo na tomto poli v predchádzajúcich desaťročiach, a možno by boli prekvapení, koľko zaujímavých, hoci komerčne nie príliš úspešných riešení vzniklo. Nie je asi prekvapením, že prvé koncepty tabletov sa objavili v žánri sci-fi, no stačilo len niekoľko ďalších desaťročí, aby sa stali bežnou realitou.

Históriu tabletov na časovej osi sa preto rozhodol spracovať portál Dipity, keď si pomocou posuvníkov môžete prejsť na rok, ktorý vás zaujíma, a pozrieť sa nielen na fotografie modelov, ktoré boli v tom čase uvedené, ale prečítať si o nich aj viac informácií - pozri ďalej.

Tablety vznikli evolúciou viacerých typov zariadení. Na jednej strane sú to tzv. grafické tablety, slúžiace na zadávanie vstupných informácií, typicky pomocou pera. Od nich dnešné tablety zdedili celkovú koncepciu ovládania pomocou veľkej obrazovky. Ale samy osebe sa nezaobišli bez prepojenia s počítačom, ktorý vstupné dáta spracúval. Na druhej strane sú to potom PDA, malé vreckové počítače, ktoré už dokázali spúšťať jednoduché aplikácie, ale ich schopnosti boli zvyčajne až príliš obmedzené a takisto sa vyznačovali pomerne malými displejmi. Určité vplyvy možno sledovať aj z oblasti notebookov a tzv. Ultra Mobile PC alebo napríklad zo sféry mobilných telefónov.

História tabletov na časovej osi

Prvé zariadenie s názvom tablet možno vysledovať až do roku 1963, keď bol v organizácii RAND Corporation vyrobený tzv. RAND Tablet, slúžiaci práve na zadávanie textu prostredníctvom pera. Zariadenie podobné súčasnému tabletu sa objavilo aj v roku 1966 v kultovom seriáli Star Trek a následne aj v ďalších sériách pod názvom Paddy (Personal Access Display Device) a vo filme Hviezdna Odyssea v roku 1968, keď išlo o tzv. Newspad. Prvé pokusy o komerčné úspechy tabletov sa objavujú v 90. rokoch 20. storočia, keď bol predstavený napríklad IBM ThinkPad 700T, Apple Newton MessagePad, ďalej model Fujitsu Point 325 nasledovaný modelom 510 či Fujitsu Stylistic 500, 1000 a 1200. Vlastný tablet s farebným displejom pod názvom Lectrice uviedla aj skôr silná firma DEC.

Najmä od roku 2000 sa objavujú snahy dvojice Microsoft a Intel preraziť v oblasti tabletov a bol pripravený napríklad prototyp Microsoft Tablet PC či Intel Web Tablet. Intel sa ešte v roku 2006 pokúsil profilovať kategóriu tzv. Ultra Mobile PC (UMPC), ktorá však zostala skôr okrajovou záležitosťou. Takisto výrobcovia mobilných telefónov sa pokúsili prispieť svojimi nápadmi a v roku 2005 predstavila Nokia model Nokia 770 Internet Tablet a o dva roky neskôr N800 Internet Tablet. Až Apple však 27. januára 2010 odštartoval pravú revolúciu, ktorú nasledovali aj ďalší výrobcovia. V priebehu iba štyroch rokov sa o tabletoch hovorí ako o nástupcoch PC a došlo tým k výraznému zlomu v celej oblasti IT. Vedúcu úlohu prevzali tzv. mladé platformy a aj čipy ARM, ktoré v týchto prístrojoch zdomácneli.

Spoločnosti Intel a Microsoft sa snažili z tabletu urobiť zmenšené (a „orezané") PC, vyhrali však koncepty, ktoré prišli s novým modelom využitia týchto prístrojov na konzumáciu obsahu na webe a na multimédiá, nie na prevádzkovanie klasických aplikácií. Množstvo výrobcov si však na tabletoch doslova vylámalo zuby, stačí spomenúť napríklad na „výpredajový" TouchPad od HP alebo na PlayBook od BlackBerry, ktoré aj napriek množstvu zaujímavých nápadov nedokázali uspieť. Viac už nájdete vo sľubovanej časovej osi.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá