Image
5.5.2016 0 Comments

História IT firiem: Samsung Group

Firmu Samsung založil Byung-Chul Lee v roku 1938 v kórejskom meste Taegu. Vtedy sa Kórea ešte nerozdeľovala na Severnú a Južnú. Názov firmy preklade znamená tri hviezdy. Číslovka tri má symbolizovať niečo veľké, silné a početné, jednoducho ide o nepriamu symboliku, niečo podobné ako tri prúty z našej histórie, a hviezdy sú synonymom večnosti. Firma so 40 zamestnancami exportovala rôzny tovar a sušené ryby od miestnych farmárov do Mandžuska a Pekingu. Prvým vlastným výrobkom firmy boli sušené rezance. V roku 1950 počas vojny  v Kórei Byung-Chul Lee odišiel do mesta Suwon, zhodou okolností na správnu stranu demarkačnej línie, a mohol začať budovať biznis nanovo. V roku 1953 vybudoval rafinériu na cukor a firma postupne začala prenikať aj do iných odvetví, napríklad textilného priemyslu, poisťovníctva a maloobchodu. V roku 1963 Samsung otvoril v Soule obchodný dom Shinsegae.

Zakladateľ spoločnosti Byung-Chul Lee

V roku 1969 bola založená divízia Samsung-Sanyo Electronics, vyrábajúca hlavne čiernobiele televízory. Prosperovala aj vďaka tomu, že vláda zvýhodňovala domáce firmy oproti zahraničným, predovšetkým japonskej konkurencii. V roku 1978 sa so 4 miliónmi čiernobielych televízorov prvýkrát stal najväčším výrobcom elektronického produktu na svete. Činili sa aj ostatné divízie a Samsung začal podnikať aj v chemickom priemysle a stavbe lodí.

História loga. Prvé logo z roku 1938 s tromi hviezdami a klasom by neskôr umeleckým štýlom dobre zapadlo do socialistického realizmu. Prečo na novom logu nie sú hviezdy? Elipsa totiž symbolizuje galaxiu a tam je hviezd dosť.  

Osemdesiate roky boli v znamení expanzie na globálny trh a začiatku podnikania v oblasti výroby telekomunikačných zariadení, predovšetkým telefónnych ústrední. Vstupenkou do tohto segmentu bola pre Samsung akvizícia firmy Hanguk Jeonja Tongsin. Zároveň začal Samsung vyrábať osobné počítače. V roku 1987 otec zakladateľ Byung-Chull Lee zomrel a vedenia firmy sa ujal jeho syn Kun-Hee Lee. Keď už sme pri otcoch zakladateľoch, mená ako Steve Jobs, Bill Gates či Michael Dell pozná azda každý.  O Byung-Chull Leeovi ste dosiaľ asi nepočuli. Nuž jednoducho preto, že sme Európania. V Južnej Korei je to inak. V jeho dome v Ho-Am to vyzerá ako na Bojnickom zámku, vidíte skupinky záujemcov o prehliadku so sprievodcami. 

V oblasti mobilných telefónov sa Samsung etabloval už pri vzniku tohto odvetvia, v roku 1986 firma ako prvá na svete vyrobila telefón do auta. Začiatkom 90. rokov vybudovala výskumný inštitút Samsung Advanced Institute of Technology a začala sa venovať výrobe pamäťových čipov a pevných diskov. V roku 1992 bol Samsung dokonca svetovou jednotkou vo výrobe pamäťových čipov a patrila mu druhá priečka rebríčka produkcie procesorov. Svetovou jednotkou bol Intel. Svetové prvenstvo v produkcii elektronických komponentov si Samsung ešte niekoľkokrát zopakoval, napríklad v roku 2005 bol najväčším výrobcom displejov. 

Ale nepredbiehajme, preskočili by sme vstup Samsungu do segmentu mobilných telefónov.  V roku 1993 bol uvedený Samsung SH700, ktorý mal hmotnosť len 100 gramov, teda oveľa menej ako vlajkové lode z posledných rokov. V tom čase ešte sieť GSM neexistovala, a tak tento model úspešne konkuroval vtedajším „topánkovým“ modelom  CDMA a PCS. Činila sa aj výskumná divízia, v roku 1993 vyvinula prvý DVD rekordér (DVD-R) na svete a v roku 1996 najrýchlejší procesor na svete Alpha. Prvý telefón pre siete GSM bol SGH-200, ktorý sa začal vyrábať v roku 1998. Samsung sa postupne doťahoval na trojicu vtedajších lídrov – Nokiu, Motorolu a Ericsson. Veľmi úspešné bolo „véčko“ SGH-T100 z roku 2002, ktorého sa predalo viac než 10 miliónov.

Populárny Samsung SGH 100

Po „véčkach“ nasledovali ďalšie experimenty, napríklad vysúvacie modely, ale inak trh s mobilnými telefónmi pripomínal pokojný rybník, až kým sa doň v roku 2007 nedostala šťuka – prvý iPhone s koncepciou dotykového displeja. Trh sa snažil okamžite reagovať a vyostril sa aj konkurenčný boj. Samsung sa postupom času stal lídrom v segmente neoficiálne nazývanom „iPhone killer“, ale spočiatku na príchod nového technologického trendu reagoval chaoticky a do značnej miery experimentoval. Z toho obdobia pochádza napríklad Samsung Omnia i900 s Windows Mobile, no čoskoro sa ukázalo, že mobilný Windows sa killerom iPhonu určite nestane, a tak Samsung presedlal na Android. A to bol začiatok éry modelového radu Galaxy. Úspech Samsungu si všimli aj právnici Applu a začala sa dlhotrvajúca vojna o patenty. Motto „Dobrí umelci kopírujú, tí najlepší kradnú“ sa Jobsovi páčilo len dovtedy, kým on vykrádal Xerox. Keď sa iPhonom inšpirovali iné firmy, pirátstvo prestalo byť pre Apple rešpektovaným trendom. Až nedávno súd potvrdil, že Apple má nárok na finančné odškodnenie vo výške 548 miliónov dolárov za inšpiráciu dizajnom telefónov a tabletov s logom jabĺčka.

Vzhľadom na rozsah produktového portfólia môže Samsungu konkurovať azda len európsky Siemens a americký General Electric. Samsung podobne ako bývalé Československo vyrába takmer všetko. Od procesorových a pamäťových čipov cez mobilné telefóny, bielu a čiernu spotrebnú elektroniku, odevy, produkty chemického priemyslu, zdravotnícku techniku až po lode vrátane veľkých trajektov a tankerov. Podniká vo finančných službách, poisťovníctve, automotive, reklame aj stavebníctve.  Samsung C&T postavil napríklad najvyššiu budovu na svete Burdž Chalífa. Vďaka úspechu modelových rodín Galaxy S a Galaxy Note je spoločnosť v súčasnosti najväčším svetovým výrobcom mobilných telefónov a lídrom trhu.

Ľuboslav Lacko

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Čo dokáže odhaliť fleet manažment

07.12.2016 15:24

Systémy na monitorovanie vozidiel umožňujú sledovať a zaznamenávať nielen polohu vozidla podľa GPS, ale množstvo iných dôležitých informácií. Vo väčšine prípadov sú to údaje o aktuálnej rýchlosti, otá ...

Magazín

Thunderbolt 3 – jeden konektor pre všetky zariadenia

07.12.2016 15:14

Miniaturizácia klientskych zariadení, predovšetkým mobilných, poskytuje čoraz menej miesta na konektory klasických rozhraní, na druhej strane sa rozširujú možnosti a oblasti použitia týchto zariadení, ...

Magazín

Slovak Telekom ako partner pre Industry 4.0

07.12.2016 00:00

Reakciou na zvýšenie konkurencieschopnosti výrobných firiem súvisiacich s neustále rastúcou dynamikou trhov je nevyhnutnosť skracovať životný cyklus vývoja a prípravy výroby. To všetko pri neustále ra ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá