Image
20.8.2014 0 Comments

High-tech oblečenie analyzuje prácu vašich svalov a povie vám, či trénujete správne

athos.jpg Dvaja študenti elektrotechniky na Univerzite vo Waterloo Dhananja Jayalath a Christopher Wiebe vyvinuli telocvičný úbor, ktorý pomocou moderných technológií analyzuje vaše cvičenie a povie vám, či si pri ňom počínate správne.

Oblečenie s názvom Athos je vybavené senzormi, ktoré sledujú aktivitu vnútri svalových vlákien. Využíva sa pri tom technológia nazvaná elektromyografia (EMG), ktorá sa v lekárstve bežne používa už celé desaťročia. Keď sa pohybujete, kontrakcie svalových vlákien vysielajú elektrické signály, ktoré možno zaznamenať a zmerať. No cena elektromyografického zariadenia v nemocnici sa pohybuje medzi 5000 a 15 000 dolármi. Existujú aj dostupnejšie zariadenia používané v športovom lekárstve, ale ani tie neboli k dispozícii pre bežného spotrebiteľa. Athos by to mal zmeniť.

Spoločnosť vyvinula nový mikrosnímač EMG, ktorý možno votkať priamo do odevu. Odoláva potu a zvládne aj pobyt v práčke a sušičke. Tričko i šortky stoja po 99 dolárov a obsahujú viac ako tucet senzorov na sledovanie rôznych svalových skupín. Na ich fungovanie si však treba ešte za 199 dolárov kúpiť Core, malé bluetoothové zariadenie, ktoré tvorí akýsi mozog celého systému a komunikuje so smartfónovou aplikáciou Athos.

athos_core.jpg

Core treba počas cvičenie pripevniť na oblečenie Athos, potom bude automaticky posielať údaje do vášho (prípadne kamarátovho) smartfónu v reálnom čase. Možno tak sledovať, ako veľmi jednotlivé svaly pracujú.


Athos nie je jediné oblečenie, ktoré využíva túto lekársku technológiu. Existuje aj úbor s názvom Leo, ktorý je určený pre cyklistov a bežcov a takisto pracuje s EMG. Monitoruje napríklad hladinu kyseliny mliečnej v svaloch a upozorní používateľa, aby poľavil tempo prv, než sa dostavia kŕče. Na rozdiel od Lea však Athos sleduje spoluprácu svalových skupín naprieč celým telom cvičiaceho. Okrem toho sleduje aj srdcovú frekvenciu, dýchanie a ďalšie ukazovatele.

Athos si možno v súčasnosti predobjednať, dodávky sa majú začať na jeseň.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá