Image
20.8.2014 0 Comments

High-tech oblečenie analyzuje prácu vašich svalov a povie vám, či trénujete správne

athos.jpg Dvaja študenti elektrotechniky na Univerzite vo Waterloo Dhananja Jayalath a Christopher Wiebe vyvinuli telocvičný úbor, ktorý pomocou moderných technológií analyzuje vaše cvičenie a povie vám, či si pri ňom počínate správne.

Oblečenie s názvom Athos je vybavené senzormi, ktoré sledujú aktivitu vnútri svalových vlákien. Využíva sa pri tom technológia nazvaná elektromyografia (EMG), ktorá sa v lekárstve bežne používa už celé desaťročia. Keď sa pohybujete, kontrakcie svalových vlákien vysielajú elektrické signály, ktoré možno zaznamenať a zmerať. No cena elektromyografického zariadenia v nemocnici sa pohybuje medzi 5000 a 15 000 dolármi. Existujú aj dostupnejšie zariadenia používané v športovom lekárstve, ale ani tie neboli k dispozícii pre bežného spotrebiteľa. Athos by to mal zmeniť.

Spoločnosť vyvinula nový mikrosnímač EMG, ktorý možno votkať priamo do odevu. Odoláva potu a zvládne aj pobyt v práčke a sušičke. Tričko i šortky stoja po 99 dolárov a obsahujú viac ako tucet senzorov na sledovanie rôznych svalových skupín. Na ich fungovanie si však treba ešte za 199 dolárov kúpiť Core, malé bluetoothové zariadenie, ktoré tvorí akýsi mozog celého systému a komunikuje so smartfónovou aplikáciou Athos.

athos_core.jpg

Core treba počas cvičenie pripevniť na oblečenie Athos, potom bude automaticky posielať údaje do vášho (prípadne kamarátovho) smartfónu v reálnom čase. Možno tak sledovať, ako veľmi jednotlivé svaly pracujú.


Athos nie je jediné oblečenie, ktoré využíva túto lekársku technológiu. Existuje aj úbor s názvom Leo, ktorý je určený pre cyklistov a bežcov a takisto pracuje s EMG. Monitoruje napríklad hladinu kyseliny mliečnej v svaloch a upozorní používateľa, aby poľavil tempo prv, než sa dostavia kŕče. Na rozdiel od Lea však Athos sleduje spoluprácu svalových skupín naprieč celým telom cvičiaceho. Okrem toho sleduje aj srdcovú frekvenciu, dýchanie a ďalšie ukazovatele.

Athos si možno v súčasnosti predobjednať, dodávky sa majú začať na jeseň.

Zdroj: theverge.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá