Image
20.8.2014 0 Comments

High-tech oblečenie analyzuje prácu vašich svalov a povie vám, či trénujete správne

athos.jpg Dvaja študenti elektrotechniky na Univerzite vo Waterloo Dhananja Jayalath a Christopher Wiebe vyvinuli telocvičný úbor, ktorý pomocou moderných technológií analyzuje vaše cvičenie a povie vám, či si pri ňom počínate správne.

Oblečenie s názvom Athos je vybavené senzormi, ktoré sledujú aktivitu vnútri svalových vlákien. Využíva sa pri tom technológia nazvaná elektromyografia (EMG), ktorá sa v lekárstve bežne používa už celé desaťročia. Keď sa pohybujete, kontrakcie svalových vlákien vysielajú elektrické signály, ktoré možno zaznamenať a zmerať. No cena elektromyografického zariadenia v nemocnici sa pohybuje medzi 5000 a 15 000 dolármi. Existujú aj dostupnejšie zariadenia používané v športovom lekárstve, ale ani tie neboli k dispozícii pre bežného spotrebiteľa. Athos by to mal zmeniť.

Spoločnosť vyvinula nový mikrosnímač EMG, ktorý možno votkať priamo do odevu. Odoláva potu a zvládne aj pobyt v práčke a sušičke. Tričko i šortky stoja po 99 dolárov a obsahujú viac ako tucet senzorov na sledovanie rôznych svalových skupín. Na ich fungovanie si však treba ešte za 199 dolárov kúpiť Core, malé bluetoothové zariadenie, ktoré tvorí akýsi mozog celého systému a komunikuje so smartfónovou aplikáciou Athos.

athos_core.jpg

Core treba počas cvičenie pripevniť na oblečenie Athos, potom bude automaticky posielať údaje do vášho (prípadne kamarátovho) smartfónu v reálnom čase. Možno tak sledovať, ako veľmi jednotlivé svaly pracujú.


Athos nie je jediné oblečenie, ktoré využíva túto lekársku technológiu. Existuje aj úbor s názvom Leo, ktorý je určený pre cyklistov a bežcov a takisto pracuje s EMG. Monitoruje napríklad hladinu kyseliny mliečnej v svaloch a upozorní používateľa, aby poľavil tempo prv, než sa dostavia kŕče. Na rozdiel od Lea však Athos sleduje spoluprácu svalových skupín naprieč celým telom cvičiaceho. Okrem toho sleduje aj srdcovú frekvenciu, dýchanie a ďalšie ukazovatele.

Athos si možno v súčasnosti predobjednať, dodávky sa majú začať na jeseň.

Zdroj: theverge.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá