Image
27.10.2015 0 Comments

Helikoptéra s robotickým podvozkom od DARPA pristane takmer kdekoľvek

Vyzerá to tak, že v budúcnosti by mohli byť klasické helikoptéry vybavené novým prototypom skladacieho podvozka. Výskumná agentúra DARPA predstavila revolučný robotický podvozok, vďaka ktorému môže stroj pristáť dokonca aj na nerovnom povrchu.

Tento inovatívny experiment sa zaslúžil o vznik bezpilotného vrtuľníka s akýmisi robotickými nohami. Skonštruovali ho na technickej vysokej škole Georgia Institute of Technology a realizáciu projektu zafinancovala práve organizácia DARPA.

darpa_helicopter_robot.png

Technológia pohyblivého podvozka bola demonštrovaná na drone v podobe malej helikoptéry. Adaptívny systém skladajúci sa zo štyroch robotických ramien je vybavený kĺbmi, ktoré sú schopné ohybu v závislosti od členitosti terénu. Robotický podvozok je kompaktný, sám sa počas letu zloží vedľa trupu zariadenia tak, aby neprekážal.


Hladké pristátie zabezpečujú senzory umiestnené v každej robotickej nohe podvozka. Počas klesania helikoptéra udržuje vodorovnú polohu, zatiaľ čo senzory monitorujú terén a pristávaciu plochu v reálnom čase. Keďže sa na základe toho podvozok upravuje do adekvátnej polohy, vrtuľník bez problémov pristane či už na šikmom, pohyblivom, alebo skalnatom povrchu s maximálnym sklonom 20°.

Robotický podvozok, hmotnosťou takmer rovnaký ako štandardný, nájde uplatnenie tak v civilnom, ako aj vo vojenskom sektore.

Zdroj: darpa.mil


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá