Image
27.10.2015 0 Comments

Helikoptéra s robotickým podvozkom od DARPA pristane takmer kdekoľvek

Vyzerá to tak, že v budúcnosti by mohli byť klasické helikoptéry vybavené novým prototypom skladacieho podvozka. Výskumná agentúra DARPA predstavila revolučný robotický podvozok, vďaka ktorému môže stroj pristáť dokonca aj na nerovnom povrchu.

Tento inovatívny experiment sa zaslúžil o vznik bezpilotného vrtuľníka s akýmisi robotickými nohami. Skonštruovali ho na technickej vysokej škole Georgia Institute of Technology a realizáciu projektu zafinancovala práve organizácia DARPA.

darpa_helicopter_robot.png

Technológia pohyblivého podvozka bola demonštrovaná na drone v podobe malej helikoptéry. Adaptívny systém skladajúci sa zo štyroch robotických ramien je vybavený kĺbmi, ktoré sú schopné ohybu v závislosti od členitosti terénu. Robotický podvozok je kompaktný, sám sa počas letu zloží vedľa trupu zariadenia tak, aby neprekážal.


Hladké pristátie zabezpečujú senzory umiestnené v každej robotickej nohe podvozka. Počas klesania helikoptéra udržuje vodorovnú polohu, zatiaľ čo senzory monitorujú terén a pristávaciu plochu v reálnom čase. Keďže sa na základe toho podvozok upravuje do adekvátnej polohy, vrtuľník bez problémov pristane či už na šikmom, pohyblivom, alebo skalnatom povrchu s maximálnym sklonom 20°.

Robotický podvozok, hmotnosťou takmer rovnaký ako štandardný, nájde uplatnenie tak v civilnom, ako aj vo vojenskom sektore.

Zdroj: darpa.mil


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá