Image
14.4.2014 0 Comments

Heartbleed: So zmenou hesiel sa veľmi neponáhľajte. Môžete sa prezradiť ešte viac, ako by ste chceli

pasword_heartbleed.jpg V súvislosti s chybou v knižnici OpenSSL s oficiálnym názvom CVE - 2014-0160, ktorá je od utorka známa pod prezývkou Heartbleed, mnohí odporúčajú zmeniť čo najskôr všetky heslá. To by však nemusel byť taký dobrý nápad, ako sa na prvý pohľad zdá.

Niektorí bezpečnostní výskumníci si, naopak, myslia, že by sa ľudia so zmenou hesiel nemali priveľmi ponáhľať. Chyba by totiž mohla odhaliť všetky údaje vrátane hesiel, používateľských mien a kryptografických kľúčov, ktoré sa v súčasnosti spracúvajú na webových serveroch.

Touto chybou sú v súčasnosti okrem iných ohrození používatelia banky Deutsche Bank a Yahoo (vrátane jeho služieb, medzi ktoré patrí Flickr alebo Tumblr) alebo služby na zasielanie fotografií Imgur. Pred kyberzločincami využívajúcimi túto chybu nie sú v bezpečí ani zamestnanci FBI.

Po celom svete je v ohrození približne pol milióna webov. „Katastrofické je to správne slovo," okomentoval situáciu nezávislý bezpečnostný expert Bruce Schneier. „Na stupnici od jednotky do desiatky je toto jedenástka." Výzvy na zmenu hesla, ktoré sa okamžite po zistení existencie tejto chyby objavili, by však mohli narobiť viac škody ako úžitku, pretože ak server zatiaľ nebol aktualizovaný a chybu neopravil, útočníci by mohli nové heslo okamžite získať, myslí si Mark Schloesser, bezpečnostný výskumník zo spoločnosti Rapid7.

Táto chyba v knižnici OpenSSL existuje už od roku 2012, to, či už ju niekto zneužil, nie je isté a ani neexistuje žiadny spôsob, ako to zistiť.

Používatelia môžu zistiť, či je konkrétna stránka stále ohrozená, pomocou nástroja, ktorý dal dohromady vývojár Filippo Vaslorda. Niektoré servery už opravili chybu, ale to neznamená, že sú proti nej úplne zabezpečené. Chyba totiž odhodlaným útočníkom umožňuje ukradnúť súkromný kľúč certifikátu SSL, a tak weby, ktoré sú síce aktualizované, ale stále používajú rovnaké certifikáty ako predtým, zostávajú útočníkom otvorené.

„Riziko pre používateľa pretrváva, kým organizácia s aktualizovanou knižnicou OpenSSL nedostane nové certifikáty a kľúče SSL," hovorí Trey Ford z Rapid7. Útočníci dovtedy majú k všetkým údajom v podstate voľný prístup.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá