Image
9.7.2014 0 Comments

Hacknúť možno aj (inteligentnú) žiarovku

LED_LIFX.jpeg Chladničkou alebo automobilom sa to nekončí. V ére internetu vecí (Internet of Things, IoT) sa cieľom útoku môžu stať aj žiarovky.

Výskumníci z firmy Context Information Security upozornili na chybu v LED žiarovkách, ktoré vyrába firma LIFX. Systém tu funguje tak, že tu existuje jediná riadiaca (master) žiarovka, ktorá ovláda tie ostatné. Riadiaca žiarovka potom komunikuje cez Wi-Fi s mobilným telefónom či iným zariadením. Objavená bola však bezpečnostná zraniteľnosť a útočník mohol vďaka nej obísť prístup k riadiacej žiarovke, rozsvecovať, zhasínať a meniť konfiguráciu siete.

Než Context informácie zverejnil, upozornil výrobcu a obe spoločnosti vyvinuli opravu, ktorú možno nasadiť ako aktualizáciu firmvéru. Podľa LIFX chybu takmer určite nikto nestačil zneužiť, pretože odhaliť ju bolo pomerne zložité a vyžadovalo sa pri tom reverzné inžinierstvo. Podvodníci môžu, samozrejme, tráviť svoj ​​čas podstatne efektívnejšie. Hoci teda v tejto chvíli ide predovšetkým o zaujímavú technickú kuriozitu, ukazuje, čo o pár rokov v dobe internetu vecí môže byť rutinným spôsobom útoku.

Žiarovky LIFX sa začali vyrábať v roku 2012, pričom potrebné prostriedky sa získali pomocou „štartovacieho" portálu Kickstarter. Žiarovky spolu komunikujú pomocou bezdrôtovej siete 802.15.4 6LoWPAN, iba tá riadiaca je pripojená k Wi-Fi.

Komunikácia je síce šifrovaná, výskumníci z Contextu ju však dokázali zachytiť, analyzovať a spätne zistiť, aké signály vyvolávajú aké akcie/zmeny nastavenia. Po prelomení protokolu bolo teda možné žiarovky ovládať bez nutnosti získať prístup k hlavnej žiarovke, pričom táto činnosť bola navyše prakticky neviditeľná. Oprava zahŕňa generovanie šifrovacích kľúčov viažucich sa práve na prístup cez Wi-Fi k riadiacej žiarovke.

Mnohí dodávatelia prepojenej elektroniky zatiaľ podľa Contextu adekvátnu bezpečnosť prakticky ignorujú.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť 1

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá