Image
7.2.2014 0 Comments

Hackerka našla GPS súradnice vo zvuku videa z policajnej naháňačky

filtrovanie_hucania.jpg Možno ste si už na YouTube pozreli nejaké video o policajnej naháňačke, snímané kamerou z kokpitu vrtuľníka. Človek by si myslel, že ohlušujúce zvuky v ňom spôsobuje motor helikoptéry. Fínska hackerka Oona Räisänenová však dospela k zaujímavému zisteniu, ktoré publikovala na svojom blogu.


Monotónny hukot totiž môže v skutočnosti skrývať užitočné údaje, ako sú súradnice GPS helikoptéry. Aj Oona si najprv myslela, že čudné rušenie zvuku bolo spôsobené motorom helikoptéry, ale po odfiltrovaní zvuku zistila, že ide o digitálny signál.

Po dekódovaní sa ukázalo sa, že zariadenie, ktoré slúžilo na živý videoprenos, bolo prepojené s prijímačom GPS a aktuálna poloha bola kódovaná vo forme zvukového signálu, čo znie ako periodické hučanie. Každý, kto má prístup k záznamu (a v tomto prípade to boli milióny používateľov YouTube) a má potrebné know-how, môže teda dekódovať tieto dáta.

Môže to nejakým spôsobom ohroziť bezpečnosť? V podstate ani nie, veď trasa policajnej helikoptéry počas prenasledovania nie je tajomstvo, možno ju sledovať aj zo zeme. Navyše tento hack bol uverejnený dlho po tom, čo sa naháňačka šťastne skončila.

Každopádne by sa však príslušné orgány mohli zamyslieť nad tým, či by nebolo lepšie odfiltrovať zvuk z takéhoto videa prv, než ho sprístupnia verejnosti.

Zdroj: gizmodo.com.au


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá