Image
7.2.2014 0 Comments

Hackerka našla GPS súradnice vo zvuku videa z policajnej naháňačky

filtrovanie_hucania.jpg Možno ste si už na YouTube pozreli nejaké video o policajnej naháňačke, snímané kamerou z kokpitu vrtuľníka. Človek by si myslel, že ohlušujúce zvuky v ňom spôsobuje motor helikoptéry. Fínska hackerka Oona Räisänenová však dospela k zaujímavému zisteniu, ktoré publikovala na svojom blogu.


Monotónny hukot totiž môže v skutočnosti skrývať užitočné údaje, ako sú súradnice GPS helikoptéry. Aj Oona si najprv myslela, že čudné rušenie zvuku bolo spôsobené motorom helikoptéry, ale po odfiltrovaní zvuku zistila, že ide o digitálny signál.

Po dekódovaní sa ukázalo sa, že zariadenie, ktoré slúžilo na živý videoprenos, bolo prepojené s prijímačom GPS a aktuálna poloha bola kódovaná vo forme zvukového signálu, čo znie ako periodické hučanie. Každý, kto má prístup k záznamu (a v tomto prípade to boli milióny používateľov YouTube) a má potrebné know-how, môže teda dekódovať tieto dáta.

Môže to nejakým spôsobom ohroziť bezpečnosť? V podstate ani nie, veď trasa policajnej helikoptéry počas prenasledovania nie je tajomstvo, možno ju sledovať aj zo zeme. Navyše tento hack bol uverejnený dlho po tom, čo sa naháňačka šťastne skončila.

Každopádne by sa však príslušné orgány mohli zamyslieť nad tým, či by nebolo lepšie odfiltrovať zvuk z takéhoto videa prv, než ho sprístupnia verejnosti.

Zdroj: gizmodo.com.au


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 3

V USA vraj chystajú odvetný kyberútok proti Rusku. Ale či sa uskutoční, to sa možno ani nedozvieme

20.10.2016 00:16

Obamova administratíva vraj hrozí rozsiahlym kyberútokom proti Rusku, ktorý by mal byť odvetou za údajné zasahovanie krajiny v súvislosti s prezidentskými voľbami. Vyjadril sa tak viceprezident Joe Bi ...

Bezpečnosť

Americký úrad navrhuje zakázať dvojfaktorovú autentizáciu založenú na SMS. Nie je bezpečná

20.10.2016 00:25

Americký Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST) navrhuje, aby všetky on-line služby upustili od dvojfaktorovej autentizácie založenej na SMS. Podľa návrhu Digital Authentication Guideline ...

Bezpečnosť

Vírusový radar: IoT znamená Internet of Targets

14.10.2016 00:00

Sledovanie, ukradnuté dáta a heslá, zneužité citlivé informácie. Vskutku je dosť vecí, ktoré môžu používateľov znepokojovať pri ochrane súkromia. Nakoniec prvé a posledné, čo ľudia na internete hľadaj ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá