Image
7.4.2016 0 Comments

Hackeri zverejnili databázu s osobnými údajmi 50 miliónov občanov Turecka

Databáza s osobnými údajmi viac ako 49 miliónov ľudí s tureckým občianstvom bola zverejnená na internete. Viac ako polovica obyvateľov krajiny sa tak stala potenciálnou obeťou krádeže identity a porušovania súkromia.

Databáza nebola overená ako autentická a bola zverejnená na serveri hostovanom pravdepodobne v Rumunsku. Okrem národných identifikačných čísel občanov obsahuje aj veľké množstvo ďalších osobných informácií vrátane mena a priezviska rodičov, úplnej adresy a dátumu narodenia. Objavili sa v nej aj špecifické informácie o súčasnom prezidentovi Turecka Recepovi Tayyipovi Erdoğanovi, jeho predchodcovi Abdullahovi Gülovi a súčasnom premiérovi Ahmetovi Davutoğluovi.

Systém národných identifikačných čísel sa v Turecku používa na prístup k množstvu verejných služieb, napr. v oblasti daní, hlasovania, vzdelania, sociálneho zabezpečenia, zdravotnej starostlivosti a pod. Slúži takisto na overenie identity v prípadoch, kde je dôležité zabezpečenie, ako je napríklad bankovníctvo.

Čin hackerov bol zrejme politicky motivovaný. Webová stránka obsahuje aj isté „lekcie na poučenie“ pre Turecko, ako napríklad „posun bitov nie je šifrovanie“, „indexujte svoju databázu, museli sme opraviť vašu nedbanlivú prácu s DB“. Záverečné ponaučenie je z iného súdka, ide o varovanie pre Turkov: „Robte niečo s Erdoğanom! Zničí vašu krajinu na nepoznanie.“ No hacker dáva „lekcie“ aj Američanom: „Naozaj by sme nemali voliť Trumpa. Zdá sa, že ten chlap vie o fungovaní krajiny ešte menej ako Erdoğan.“ Niektoré chyby v písaní však naznačujú, že materinským jazykom pisateľa nie je angličtina.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Hacking kreditky za šesť sekúnd. Zločinci môžu bez problémov získať všetky údaje o platobnej karte

08.12.2016 00:13

Vedci z Newcastle University prišli na spôsob, ako môžu zločinci za menej ako 6 sekúnd zistiť číslo, dátum platnosti a bezpečnostný kód na kreditnej alebo debetnej karte Visa. Je to vraj „nebezpečne ľ ...

Bezpečnosť

Čísla kreditiek už nelákajú. Kyberzločinci sa zameriavajú na lekárske záznamy, čísla sociálneho zabezpečenia a útoky DDoS.

07.12.2016 00:12

V dnešnej modernej a čoraz viac prepojenej dobe sú dáta používateľov, korporácií či štátnych inštitúcií pod neustále rastúcim tlakom. Tieto dáta predstavujú poklad v rukách kyberkriminálnikov a  trend ...

Bezpečnosť 2

Ovplyvnilo Rusko americké prezidentské voľby? Podľa expertov boli niektoré hlasovacie prístroje infikované

06.12.2016 00:16

Podľa kyberbezpečnostnej firmy FireEye ruská vláda počas kampane pred americkými prezidentskými voľbami nielen vykonávala hackerské útoky, ale využívala aj sociálne siete na ovplyvňovanie názorov. Šír ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá